עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

רמקולים ושמע, חלק ה´

23/02/2009 - 07:00


רמקול אלקטרוסטטי | המאמר המלא | עמוד הבא: רמקול Transmission Line >

 
 
 

לשאר הפרקים בסדרה

טכנולוגיה אודיו: רמקולים ושמע - פרק א´

טכנולוגיה אודיו: רמקולים ושמע - פרק ב´

טכנולוגיה אודיו: רמקולים ושמע - פרק ג´

טכנולוגיה אודיו: רמקולים ושמע - פרק ד´

טכנולוגיה אודיו: רמקולים ושמע - פרק ה´

רמקול אלקטרוסטאטי

אני מניח שלא פעם אנחנו נתקלים בתופעה של המסרק והשיער הזקור. בזמן סירוק השיער נוצר חיכוך בין השיער והמסרק ומתרחשת תופעה מעניינת שהמסרק נטען במתח חשמלי גבוה שמושך את השערות ולפעמים אפילו קרבה פיזית למסרק יוצרת פריקת מטען חשמלי שמלווה בניצוץ.

החלק המעניין שקשור לתופעה זו ולרמקולים זאת התופעה שאם מסרק שטעון במטען חשמלי מתקרב לשיער, השיער נמשך אליו וזז לכיוונו.

מטען חשמלי יציב ללא זרם מוגדר כמטען סטטי. התופעה הפיזיקאלית שגורמת למטעני חשמל מנוגדים להמשך זה לזה ולמטעני חשמל שווים לדחות זה את זה היא הבסיס למבנה הרמקול האלקטרוסטאטי.

הרמקול האלקטרוסטאטי בנוי מדיאפרגמה (ממבראנה) דקה. החומר שממנו בדרך כלל עשויה הדיאפרגמה הוא פלסטיק (פוליאסטר) בעובי של כ 10 מיקרו מטר. משני צידי הדיאפרגמה מוצבת רשת מתכתית.

 

מתחו החיובי של ספק כוח, בערך של כמה אלפי וולטים, מחובר לדיאפרגמה ומתחו השלילי מחובר לשתי הרשתות שבצידי הדיאפרגמה. אות השמע מהרסיבר מוכפל בעזרת שנאי מיוחד ומסתכם למתח הרשתות. מכיוון שלדיאפראגמה יש מטען אלקטרוסטאטי שווה כלפי הרשת הקדמית והרשת האחורית, כוחות המשיכה-דחייה שמופעלים עליה משני הרשתות שווים והיא מתייצבת במרכז ללא תנועה.  

.

אות שמע גורם לעליית מתח חיובי באחת הרשתות ובו בזמן לעליית מתח שלילי ברשת השנייה. במצב זה המטענים האלקטרוסטאטיים היחסיים בין הרשתות לא שווים וגורמים לדיאפרגמה לזוז. כשהמטען ברשת האחורית הופך לחיובי הוא דוחה את הדיאפרגמה. בו זמנית המטען ברשת הקדמית הופך לשלילי ולכן הוא מושך את הדיאפראגמה. במצב זה הדיאפראגמה זזה לכיוון קידמת הרמקול.

 

כשהמטען ברשת האחורית הופך לשלילי, הוא מושך את הדיאפרגמה, בו זמנית המטען ברשת הקדמית הופך לחיובי ולכן הוא דוחה את הדיאפראגמה, במצב זה הדיאפראגמה זזה לכיוון חלקו האחורי של הרמקול.

המיוחד ברמקול האלקטרוסטאטי הינו שפרט לדיאפראגמה אין חלקים מכאניים אחרים בתנועה. הדיאפראגמה מאד דקה וקלה כך שהיא מסוגלת לנוע בחופשיות ובמהירות מה שמאפשר לבנות גל שמע גם בתדר גבוה וגם עם עיוותים מינימאליים. ברמקול זה אין בעיות בלימה כי הדיאפראגמה לא נכנסת לתהודה בתדרי השמע ולכן הרמקול לא מחייב מגבר עם Damping Factor גבוה.

להבדיל מרמקול רגיל בו מקור הפקת הצליל נקודתית, הצליל ברמקול אלקטרוסטאטי מופק ממשטח והצלילים יוצאים גם מחלקו האחורי לכן מיקומו בחדר די חשוב, זה נראה כחיסרון, אבל חובבי מוזיקה משתמשים בתכונה זאת כיתרון להגדלת פיזור הצליל בחדר.

רמקול אלקטרוסטאטי מסוגל לעבוד בכל תחום תדרי השמע אבל ככל שהתדר יורד המלאכה נעשית קשה יותר. הפקת באסים ברמקול אלקטרוסטאטי זאת בעיה, מכיוון שהרמקול האלקטרוסטאטי לא נמצא בתיבה, תדר נמוך עד כ- 100 תנודות לשנייה, דועך כמו שהוסבר בחלק השני של סדרת המאמרים.

בבאסים יש צורך שהדיאפראגמה תזיז הרבה אוויר ולכן יש צורך שהדיאפראגמה תנוע בפסיעה גדולה. פסיעה גדולה עלולה להביא את הדיאפראגמה קרוב לרשתות, ובגלל המתח הגבוה בין הרכיבים עלול לפרוץ ניצוץ והדיאפראגמה עלולה להינזק פיזית (חורים). כדי לעקוף את בעיית התדר הנמוך, מציידים את רוב מערך תיבת הרמקול האלקטרוסטאטי ברמקול רגיל שתפקידו להשלים את תחום התדרים הנמוכים. בעזרת קרוס מתאים מנתבים רק את התדרים הגבוהים יותר ליחידה האלקטרוסטאטית.
ברמקול אלקטרוסטאטי יש ספק למתח גבוה ולכן חובה לחברו לרשת החשמל.


רמקול אלקטרוסטטי המאמר המלא עמוד הבא: רמקול Transmission Line >


עוד מ: motico

דרגת קושי: 1
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0
(7) הצבעות

בהקשר זה

 מגברים: הסבר
 פורום רב ערוצי
 רמקולים ושמע - חלק א'
 ביקורות אודיו
 עוד על אודיו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אודיו:
רמקולים ושמע - פרק א´ בסדרה
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht