עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

בית חכם בזול. איך עושים את זה?

12/02/2020 - 07:00 
 
 

מאז ומתמיד עמד בפנינו חזון הבית החכם. בסרטי המדע בדיוני היינו מלאי קנאה בגיבור שמגיע הביתה, הדלת נפתחת כשהוא רק מתקרב אליה, האורות נדלקים לבד בדיוק במקומות בהם הוא רוצה שיידלקו, המוסיקה החביבה עליו מתחילה להתנגן וסייען קולי מקריא לו את חדשות היום.

עד לפני מספר שנים בודדות, חזון הבית החכם היה יקר מאוד והיה מיושם בדרך כלל בבתים חדשים לבנייה שכן היה צורך להניח תשתית מתאימה בקירות הבית. מי שרצה להפוך בית קיים לבית חכם נאלץ להיפטר מעשרות עד מאות אלפי שקלים.

היום, המצב שונה לגמרי. אמנם נכון שבתים חכמים עם תשתיות ייעודיות עדיין עולים הון, אך מי שרוצה לקבל בית חכם בסיסי, יוכל לשלוט באורות הבית, בדוד, בתריסים החשמליים, במערכת השמע, בטלויזיה, במזגן ועוד, וכל זה בעלות נמוכה יותר. עפר לאור הראה לנו איך הוא עשה את הבית החכם שלו בעלות נמוכה, אך לרבים גם העלות הזאת, גבוהה למדי. במדריך הזה נראה שאפשר אפילו יותר נמוך. כמה נמוך? בעלות של כמה מאות עד כמה אלפי שקלים בודדים תוכלו לעשות לכם בית חכם. איך עושים את זה?

התשתית

על מנת להגיע לבית חכם זול, נשתמש בתשתיות אלחוטיות ולא בהשחלות כבלים או יצירת נקודות חדשות. אלה, אמנם אמינות יותר, אך יעלו הרבה יותר.

שמות כמו Z WAVE, WIFI, IR, RF, ZIGBEE ועוד...הם שמות שכדאי לכם להכיר כשפתרונות ה RF, IR וה WIFI הם הפתרונות הזולים יותר ובהם נתמקד במדריך הזה.

שליטה בתאורה

על מנת לשלוט בתאורה, אפשר ללכת על הפיתרון הקל ביותר והוא פשוט החלפת הנורות הביתיות לנורות חכמות גדוגמת HUE של פיליפס. בדרך זו ניתן לשלוט על הנורות עצמן דרך האפליקציה הייעודית במינימום מאמץ שכולל בסך הכל החלפת הנורה וזהו למעשה היתרון העיקרי בשיטה הזו.

החיסרון לטעמי הוא הרבה יותר משמעותי. בהחלפת הנורות בלבד, אנחנו מבטלים למעשה את השימוש במפסק הפיזי שבקיר שחייב להיות כל הזמן במצב דלוק שכן אם נכבה אותו, הנורות פשוט לא יקבלו עוד זרם ולא יפעלו.

חיסרון נוסף הוא שלא בכל מקום נוכל להשתמש בנורות חכמות כשבהתקני תאורה מסויימים יש נורות מסוג אחר (לדים, פלורוסנט וכו')

על כן, השיטה הטובה יותר, אם כי דורשת קצת יותר מאמץ, היא החלפת המפסק עצמו למפסק חכם. וכן נדבר על שני סוגי מפסקים שהם הזולים ביותר בקטיגוריה - מפסקי RF ומפסקי WIFI.

הבהרה חשובה - כל עבודות החשמל חייבות להתבצע על ידי חשמלאי מוסמך. אין באמור כאן כדי להמליץ לכם לעשות את העבודה לבד ומי שעושה זאת, עושה על אחריותו הבלעדית.

הבהרה נוספת - רכיבים רבים שנרכשים באתרים בחו"ל לא עברו את מכון התקנים הישראלי ובשימוש עם חשמל, חשוב מאוד לקחת בחשבון את הסיכון הכרוך בכך.

מפסקי RF:

מפסק חכם העובד על תדרי RF. ההתקנה די פשוטה וניתן להחליף את המפסק ה"טיפש" בבית במפסק החכם מבלי לבצע חציבות או שינויים בקופסא. ישנם מפסקים שנכנסים לקופסת 55 רגילה או מפסקים שנכנסים לקופסת גביס 3 מקומות. פשוט להסיר את המפסק הקיים ולחבר את החכם.

על מנת לשלוט במפסק ה RF, תוכלו לעשות זאת על ידי שלט ( דומה לשלט של רכב או של דלת גאראז') שידליק או יכבה את המפסק. אבל לא זו הכוונה בבית חכם משום שלא תסתובבו עם מספר שלטים כל הזמן כדי לשלוט בתאורה.

לצורך כך תצטרכו לעשות שימוש ב HUB מתאים. HUB זול כזה הוא ההאב של Broadlink. חשוב לרכוש את ה HUB המשולש ששולט במכשירי IR ו RF. ההאב של ברודלינק, ה RM PRO יעלה לכם כ-120 שקלים ברכישה באתרים כמו גירבסט ודומיהם ויאפשר לכם מעבר לשליטה במפסקי RF, גם שליטה במכשירי IR שונים כמו טלויזיה, מזגן ועוד.

וכמה המפסק החכם יעלה לכם? גם הוא זול למדי ויעלה בסביבות 15-20 דולר למפסק יחיד עד רביעיה.

בית חכם בזול. איך עושים את זה?

השליטה במפסקים תתבצע בעזרת האפליקציה של ברודלינק - e-control וכך ניתן לשלוט בכל המפסקים בבית דרך אפליקציה אחת. אם תרצו לצרף לשליטה הזו גם שליטה קולית באמצעות אלקסה או גוגל הום, כאן כבר תאלצו לעשות כמה שמיניות באוויר משום שאפליקציית IHC התומכת באלקסה, עדיין לא מכירה את המפסקים האלה. זה בהחלט אפשרי, אך כעת לא ניכנס לכיצד לעשות זאת.

כשבוחרים מפסק RF, חשוב לבחור מפסק שיודע לתת שני מצבים לפחות (הדלקה וכיבוי). ישנם מפסקים שיודעים רק לבצע TOGGLE בין כיבוי והדלקה ואת זה אתם לא רוצים בבית חכם. למה? כי למפסקי RF גם ככה אין חיווי חוזר למצב שלהם וכך אנחנו לא יכולים לדעת מרחוק האם מצב המפסק כבוי או דלוק אז לפחות כשנבצע כיבוי, נדע בוודאות שהמפסק נכבה.

יתרונות:

מפסקי RF אמינים למדי ומשתמשים בתקשורת RF על פני צורך בקליטת WIFI
לא דורשים קו 0 (שזה גם חיסרון למי שרוצה חיווי חוזר)

חסרונות:

דורשים HUB לשליטה

אין חיווי חוזר למצב המפסק. לא נוכל לדעת מרחוק האם הנורה דלוקה או כבוייה. כמו כן אם נפעיל או נכבה את המפסק דרך הלחצן הפיזי בקיר, לא נראה את החיווי הזה על גבי האפליקציה.

לדעתי, זהו אחד החסרונות העיקריים של המפסק הזה 

מפסקים העושים שימוש ב RF ויש בהם מספר מצבים - SESOO, LIVOLO, FUNRY

למשל כאן

מפסקי WIFI

ההתקנה והשימוש של מפסקי WIFI זהים למדי לשימוש במפסקי RF. הם נראים אותו הדבר וניתן להתקין אותם על מגוון קופסאות חשמל קיימות מבלי הצורך לחצוב או לעשות שינויים מבניים.

עפר: גם מפסקי RF רבים (לא כולם!) דורשים קו 0.

אלא שכאן, יש צורך בקו 0 שיגיע למפסק. בבתים רבים לא תמצאו קו 0 ואם תרצו להשתמש במפסק WIFI, תיאלצו למשוך קו כזה למפסק. לפחות תוכלו למשוך אותו מכל מקום בבית כי זה לא ממש משנה מהיכן הוא מגיע.

בית חכם בזול. איך עושים את זה?

קו ה 0 מהווה יתרון משמעותי בשימוש במפסקי WIFI ומאפשר לנו לקבל חיווי חוזר למצב המפסק, מה שלא קיים במפסקי RF. כך אם תפעילו את התאורה מהמפסק הפיזי, תראו את המצב משתנה מיד גם באפליקציה ותמיד תדעו, גם כשאתם מחוץ לבית, מה מצב המפסקים בבית ולשלוט בהם מכל מקום.

עפר: קו האפס נדרש בשביל לספק למכשירים האלה חשמל (הם לא יכולים לחיות מזרזיף הזרם שאפשר "לגנוב" מהקו, ולכן עם קו 0 הם יכולים לכלול אינטליגינציה רבה יותר. WIFI זה מה שנותן את החיווי החוזר, אך יש גם חסרונות, זה חייב רשת סופר אמינה וזה יכול להכשל (אתה לוחץ על כפתור באפליקציה והסוויץ פתאום לא מקבל חיבור לאינטרנט). אגב, שווה גם להעיר לגבי החשיפה שכל הדבר הזה נותן לגורמים מחוץ לבית להבין מה קורה בבית.

 

בית חכם בזול. איך עושים את זה?

יתרון נוסף בשימוש במפסקי WIFI הוא שאין צורך לעשות בכלל שימוש ב HUB כלשהו (כמו ברודלינק). המפסק פועל על רשת ה WIFI ועובר דרך שרתים חיצוניים (לטוב ולרע) וכך שימוש באפליקציית ewelink תוכלו לרכז את כל המפסקים שלכם במקום אחד, לקבוע סצינות חכמות ולראות בכל רגע נתון מה מצב המפסקים בבית.

מפסקים בשימוש WIFI - מפסקי SONOFF, GEEKBES ועוד.

מפסקי SONOFF הם הפופולאריים יותר אך הם גם עולים יותר. מפסקים אחרים יעלו לכם בסביבות 15-20 דולר באתרי המכירה הסינים.

חסרון מפסקי ה WIFI נעוץ בעיקר בעובדה שאתם חייבים תקשורת WIFI טובה בכל הבית. חיסרון נוסף הוא שאתם מגדילים את רכיבי ה WIFI בבית על כל המשתמע מכך - גם צרכני תקשורת נוספים וגם בעיית הקרינה שתמיד מפחידה.

מפסקי Z WAVE 

אלה מפסקים שלוקחים את היתרונות של מפסקי ה WIFI ומפסקי ה RF ומאחדים אותם באחד. מפסקים אלה עובדים בתדר נמוך, עוברים קירות, אינם משתמשים ברשת ה WIFI ויחד עם זאת בעלי קליטה טובה גם הודות לעובדה שהמפסקים יותר לדבר ביניהם ולהעביר את הפקודה הרצוייה מהאחד לשני.

החסרון של המפסקים האלה שהפתרון הזה יקר למדי ועומד על כפי 3 במחיר ממפסק RF או WIFI. מפסקי Z WAVE גם דורשים HUB מיוחד שישלוט בהם שמייקר עוד קצת את כל העניין. 

עפר: לא לשכוח Zigbee :)

היתרון כאן הוא גם קו חוזר וגם מדובר ברשת MESH כך שהיא אמינה באופן דרמטי יותר מאשר RF רגיל. כלומר, אתה לא רוצה מצב שבו אתה לוחץ על כפתור (נניח תרחיש לילה) ופעם אחת מתוך מאה זה לא יעבוד כי היתה הפרעת RF והמתג המרוחק לא שמע את ההוראה או לא תפקד. הרשתות האלה אמינות יותר, אבל עדיין יכולות ליפול. יש גם מערכות שרוכבות מעל זיגבי ו-ZWAVE כמו מערכת VITREA  שמשתמשת בתקן שיש לו תיקון שגיאות וקו חוזר. 

עוד נושא ששוה לדבר עליו זה smarthings של סמסונג שהופך יותר ויותר לתקן בפני עצמו ונחשבת למערכת הבקרים הטובה ביותר כיום. חושב שיש גירסאות שלה שעובדות עם זיגבי ו-ZWAVE.

שליטה בטלויזיה, מזגן ומוצרי IR אחרים

הדרך הטובה והזולה לשלוט במוצרי IR (אינפרא אדום) זה באמצעות HUBים תומכים בתקשורת IR. שני זולים ואמינים כאלה הם ההרמוני האב והברודלינק כשבמידה ובחרת לשלוט במפסקים החכמים שלכם באמצעות תקשורת RF, אמליץ לכם ללכת על הברודלינק שיודע לשלוט במכשירי RF ו IR במקביל, לעומת ההרמוני שיודע לשלוט במכשירי IR.

השימוש בהאב כזה פשוט למדי (או לפחות אמור להיות פשוט) ומאפשר לנו ללמד שלטי IR שונים את האפליקציה בדיוק כמו שהיינו מלמדים שלט חכם בעבר - נכנסים למצב לימוד, מכוונים את השלט המקורי ל HUB ומתחילים ללמד. לעתים במכשירים מסויים נוכל כבר לקבל ולבחור את המכשיר עצמו עם התדרים כבר מוכנסים מראש ולפעמים ניאלץ לללמד את ה HUB שלנו כפתור אחר כפתור.

ה HUB של ברודלינק, ה RM PRO בעל יכולות שידור מרשימות ומגיע למרחקים טובים

שליטה בדוד החשמלי

בתחום הזה יש מספר מוצרים ישראלים די טובים כשהפופולארי ביניהם היום הוא הסוויצ'ר שנמצא כבר בגרסתו השנייה. אם מתאפשר לכם לרכוש את הגרסה הראשונה של סוויצ'ר - אל תתפתו, המוצר הזה לא אמין ורווי ניתוקים ובעיות. את הגרסה השנייה לא ניסינו אך הבנו שהוא בשל יותר.

עפר: יש מאמר על הדור השני. שווה להפנות אליו. הוא ללא ספק אמין יותר, אבל זה עדיין סטרטאפ עם כל מה שנגזר מכך. יש כבר מתחרים, כולל מתג של ויטראה שתומך בדוד חשמל ועוד מערכות דומות.

מוצרים נוספים בקטיגוריה הם המוצרים של DUDEAPP שהדבר הראשון שיש להגיד עליו שהוא נראה פשוט לא יפה ולקוי בעיצוב והמוצר של SMARTGRADE. את שניהם עדיין לא ניסינו ונקווה לנסות ולתת את חוות דעתנו בהמשך.

השליטה בדוד מתבצעת באמצעות אפליקצייה ייעודית שפיתחה החברה שייצרה את המוצר. כאן השימוש באפליקצייה ייעודית ולא בשרות אחד שמאחד את כולם (כמו HA למשל) הוא חשוב משום שיש כאן שימושים אחרים מלבד רק הפעלה וכיבוי - הפעלה לזמן מסויים ומשתנה, צפייה בהסטוריית הפעלות, כיבוי אוטומטי, יומן הפעלות ועוד...

שליטה ממקום אחד

הפרק הזה גדול למדי ואינו מתאים למדריך בסיסי ומקוצר אך בכמה מילים נגיד שאת כל מה שכתבנו למעלה, ניתן לשלוט מממשק אחד בלבד. הרי מי רוצה לפתוח אפליקציה אחת כדי לשלוט בתאורה במרפסת, אפליקצייה שנייה כדי לשלוט בטלויזיה ושלישית כדי לשלוט בדוד או בשואב הרובוטי?

את כל אלה ניתן לרכז למקום אחד וישנם מספר ממשקים שמאפשרי לעשות זאת כמו OPENHAB למשל כשהממשק שצובר תאוצה והופך לפופולארי יותר הוא ממשק ה HomeAssistant (או HA בקיצור). חשוב לדעת שכאן כבר נדרשת עבודה וידע קצר (אם כי אתם לא חייבים להיות ממש מפתחים בשביל זה) כדי לשלוט בהכל.

הדרך הטובה ביותר לשימוש ב HA היא רכישת רסברי פיי והתקנה פשוטה של HASS. מכאן יש לקרוא מדריכים שיאפשרו לכם לקנפג את המסך עם הכפתורים הנוחים לכם. מזהיר - זו עבודה לא פשוטה.

לדבר עם הבית

אפשרות נוספת לשליטה ממקום אחד והכיפית ביותר, לכן השארתי את זה לסוף, זו השליטה דרך סייען קולי - אלקסה או גוגל הום. את כל הפעולות שרשמתי למעלה ניתן לבצע באמצעות פקודה קולית, למשל להגיד לאלקסה להדליק את האור במסדרון או להעביר ערוץ בטלויזיה.

הסייענים הקוליים עושים הרבה מעבר לשליטה בבית ועומדים בפני עצמם. ניתן לשאול אותם שאלות וויקיפדיה, לשאול מה מצב התנועה בדרך לעבודה, מה מזג האוויר, לשחק איתם משחקים ועוד הרבה. השימוש בסייענים הקוליים דורש מאמר שלם בפני עצמו ולא ניכנס לזה כרגע.

על מנת לשלוט בבית בצורה קולית, לכל אחת מהאופציות שציינתי למעלה יש סקיל או אקשן מתאים בסייען. פעולת ההיכרות של הרכיב החשמלי בבית נעשית בפעם הראשונה ומכאן והלאה השליטה פשוטה למדי. אם בחרת במפסקי WIFI, אז יש חיבור לאפליקציית EWELINK שתעביר את כל המפסקים לשרות אלקסה או גוגל ואם בחרתם ב RF אז ההיכרות של הסייען היא באמצעות הברודלינק (פעולה מסובכת קצת יותר).

ברכיבים שאין להם ממש חיבור טבעי עם הסייען, ניתן לשלוט באמצעות IFTTT למשל שמהווה מגשר בין הסייען לרכיב. כך למשל אם נרצה לשלוט בסוויצ'ר מדור ראשון, נוכל להוציא את המפתח הייחודי של הסוויצר שלנו מתעבורת התקשורת וליצור APPLET ב IFTTT שיקרא לסוויצר. נשמע מסובך? נכון, קצת, אבל אפשרי.

ברכיבי IR כמו טלויזיה ומזגן ניתן לשלוט באמצעות הברודלינק ובאמצעות אפליקציית IHC שתומכת בסייען הקולי כך שנוכל להגיד לסייען - hey google, switch to channel 12 on TV והערוץ יעבור לערוץ 12. מה שנחמד כאן שלאחר הפקודה הזו הסייען יודע שאנחנו בזמן הקרוב מעוניינים לשלוט בטלויזיה ולכן הפקודה הבאה יכולה להיות קצרה יותר - hey google, channel 13.

 

וכמה כל זה עולה?

מפסקים - 15 דולר למפסק (גם שלישיות יעלו מחיר דומה)
ברודלינק - 35 דולר
אלקסה/גוגל הום - 49 דולר לגרסאות הבסיסיות
מפסק דוד - 70 דולר (בישראל)
רספברי פיי - 35 דולר

כך שבית חכם ובסיסי יכול לעלות לכם כ- 500 דולר (בחישוב של 20 מפסקים). לזה יש להוסיף עלויות נוספות כמו התקנה, אפליקציות שעולות תשלום, מפסקים מיוחדים וכו'.


לדיון בנושא: בית חכם בזול. איך עושים את זה?


עוד מ: elihaboosh
תגיות

בהקשר זה

 עוד על אתרי הטכנולוגיה


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אתרי הטכנולוגיה:
Be – הנתב החדש של בזק
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht