עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מבחן פסח: מורח או מנגב? מי הרובוט השואב הטוב ביותר?

07/04/2015 - 07:00


על המבחן | המאמר המלא | עמוד הבא: iClebo ARTE >

 
 
 

אנחנו מין עצלן. נקודה. ונראה אם מישהו יתווכח עם הקביעה הזאת! הטכנולוגיה מסביבנו פותרת עבורנו בעיות ומבצעת עבורנו את העבודות שפשוט לא בא לנו לעשות אותן.

כך גם עם הרובוטים השואבים שמשנה לשנה אנחנו רואים שחקנים חדשים יותר בתחום הזה ולאט לאט נכנסים כמעט לכל בית. לקחנו ארבעה רובוטים שואבים ושואב רגיל אחד (לצורך קבוצת ביקורת), על מנת להבין מי הכי טוב ומי יבצע את העבודה שלשמה הוא נשכר.

ניפוץ מחשבה

אם חשבתם שברכישת שואב רובוטי אתם יכולים לוותר על טאטוא ידני באופן מוחלט בבית או ניקוי פינות ושטיפת רצפות - טעיתם. הרובוטים לא יחליפו בשום פנים ואופן ניקוי ידני של הבית. מה שהרובוטים יעשו זה פשוט ניקוי הרצפה, במקומות המרכזיים שלה לרוב מלכלוך קטן (אבק, שיער וכדו') ובסך הכל יעזרו לכם למתוח את תדירות טאטוא הרצפה או משך ניקוייה.

קצת על רובוטים שואבים

הרובוט השואב מעוצב כמעט דומה וזהה בין חברה וחברה. כולם נמוכים, מעוכים, לרוב עגולים ולרוב עם מברשות צד שמטרתן ניקוי הלכלוך בפינות או בפנלים. חלקם מנקים את הבית באופן סיסטמי - מעבר של שתי וערב על גבי הרצפה וחלקם מנקים את הבית בצורה רנדומלית (הולכים לאן שרוצים בתקווה שיכסו את שטח הבית בסופו של מחזור ניקוי).

הרובוטים מגיעים לרוב עם שלט רחוק לשליטה, כיוון לוח זמנים של הרובוט לניקוי אוטומטי וחלקם אף מגיע אם אפשרות לניגוב רטוב של הרצפה (לא שטיפה).

אז מה בדקנו?

לקחנו ארבעה רובוטי שאיבה מדגמים שונים שניתנו לנו לצורך הבדיקה מהיבואנים בארץ:

 • iClebo ARTE
 • iRobot 870
 • Neato 70e
 • Moneual
 • שואב אבק ציקלוני של סמסונג (קבוצת ביקורת)

 

איך ביצענו את הבדיקה?

תוצאות הבדיקה צריכות לשקף את הצרכים השונים של הצרכנים - ניקוי טוב של הרצפה בחלקים המרכזיים שלה, ניקוי פינות ופנלים, עבודה מהירה ועם מינימום מחזורי טעינה, כניסה לכל החדרים, שאיבת מספר סוגים של לכלוך וניקוי משטחים שונים בבית.

שואבים רובוטיים

סוגי הלכלוך לבדיקה. מימין לשמאל: צ'יריוס, קמח, אבק, שיערות

עניינים אחרים פחות משמעותיים לבדיקה אך נלקחו לתשומת הלב ויאוזכרו לגבי כל רובוט - ממשק משתמש, עיצוב, רעש, פלט קולי ותכונות נוספות כמו ניגוב רטוב של רצפה.

הבדיקה שביצענו היתה רובה ככולה מדעית ופחות התבססה על חוות דעת סובייקטיבית וכללה 2 סוגי בדיקות:

 1. האתגר המרכזי בשטח של קומת כניסה בגודל של כ-100 מ"ר בבית פרטי שכוללת מטבח, סלון, גומחת מעילים ושרותים. המטרה כאן לבדוק איסוף סוגי לכלוך שונים במקומות שונים ועמידה באתגרים שהצבנו.
 2. אתגר קומה עליונה בו כל רובוט הוצב בשטח של הקומה העליונה (שטח דומה לקומה התחתונה). כאן נבדקה יכולת הרובוטים להיכנס למספר חדרים ולנקות את הלכלוך שם (שטח של פרקט).

באתגר המרכזי כל רובוט קיבל את אותו האתגר בדיוק שכלל פיזור של סוגי לכלוך שונים על גבי רצפת השטח - כוס מלאה של צ'יריוס, רבע כוס קמח, חמישית כוס אבק ולכלוך, חופן שיערות (ה"לכלוך" פוזר באופן שווה לכל רובוט ברחבי הבית ובאותה נקודה בדיוק שהיתה לרובוט הקודם):

 • צ'יריוס צמוד לפנל בכניסה לבית
 • פס אבק צמוד לרגל 1 של שולחן
 • פס אבק צמוד לרגל 2 של שולחן
 • פס אבק צמוד לפנל בארון פניתי במטבח
 • פס קמח לאורך קיר מעוגל (חיצוני)
 • פס אבק לאורך קיר מעוגל (פנימי)
 • חופן צ'יריוס על שטיח
 • פס קמח על שטיח
 • חצי חופן שיערות על שטיח
 • פס קמח צמוד לספריה
 • חופן צ'יריוס צמוד לספריה
 • באמצע הסלון - אריח קרמיקה של קמח
 • באמצע הסלון - אריח קרמיקה של צ'יריוס
 • באמצע הסלון - אריח קרמיקה של חצי חופן שיערות
 • באמצע הסלון - אריח קרמיקה עם 3 צעצועי ילדים ובנוסף - חופן צ'יריוס + חופן קמח
 • פס קמח בחלון פינתי סלון

 

שואבים רובוטיים

 

בדיקה האם הרובוט מנקה או "מטאטא מתחת לשטיח"

שואבים רובוטיים

 

שלושה סוגי חומרים על שטיח - צ'יריוס, קמח ושיערות. השטיח מיועד לזריקה

שואבים רובוטיים

 

פתח צר. האם הרובוטים יצליחו להיכנס?

שואבים רובוטיים

 

קמח בפינת סלון

שואבים רובוטיים

 

אוי תראו, הילדים שפכו קמח וצ'יריוס ליד הצעצועים שלהם

שואבים רובוטיים

 

בדיקת ביקורת לשלושה סוגי חומרים, באמצע הבית

שואבים רובוטיים

 

אבק בפינת מטבח

שואבים רובוטיים

 

פינה מעוגלת חיצונית

שואבים רובוטיים

 

אבק בפינה מעוגלת פנימית

שואבים רובוטיים

 

אבק צמוד לרגלי שולחן

שואבים רובוטיים

 

צ'יריוס בפאנל

באתגר הקומה העליונה פוזרו צ'יריוס במרכזי 3 חדרים שינה + באחד הקירות של חדר השינה. בחדר השינה המרכזי פוזרו צ'יריוס בפינת ר' (דבוק לפינה) ומתחת למיטה. המטרה כאן לבדוק האם כל רובוט נכנס לכל החדרים וכיצד הם מתמודדים עם רצפת הפרקט, מעבר בין חדרים (עם פסי חיבור) ואיסוף הלכלוך גם בפינות.

 

שואבים רובוטיים

 צ'יריוס בחדר ילדים

שואבים רובוטיים

 בפאנל

שואבים רובוטיים

 צ'יריוס בפאנל בחדר שני

 

שואבים רובוטיים

 צ'יריוס בפינה

 

הסבר על האתגר:

המטרה כאן היא להציב בפני הרובוטים אתגר ישים ואפשרי. לא חיפשתי להערים על הרובוט קשיים מיותרים שסביר להניח שלא יהיו בבתים או שלא נצפה מראש שהרובוטים יצטרכו לעבור אותם. הכסאות בחדר האוכל היו מורמים למעלה וכל נקודות האתגר היו נגישות לרובוטים (אף אחד לא מצפה מהרובוט לנקות מקום שאין לו גישה אליו).

החומרים בהם השתמשנו היו חומרים שסביר להניח שהרובוט יצטרך להתעסק איתם: אבק כמובן, צ'יריוס שהילדים יכולים להפיל על הרצפה או כל לכלוך בסדר גודל דומה, קמח שמייצג אבקות שונות שנפלו לנו (או גם אבק) ושיערות עבור בתים שיש להם בעלי חיים בבית.

מיקומי החומרים גם הם נבחרו בקפידה: היה חשוב לנו לבדוק ניקוי החומרים באמצע הבית כמובן אבל גם כשהם צמודים לפאנלים ולפינות של הבית. בדיקת הקמח והצ'יריוס כשהם צמודים לצעצועים של הילדים נועדה לדמות מצב שבו יש צעצועים של הילדים מפוזרים בבית וכיצד הרובוט מתמודד איתם.

פיזור לכלוך צמוד לספריה נועד לבדוק מצב בו הלכלוך מצד אחד לא נמצא באמצע הבית אלא צמוד לפאנל אבל מצד שני הפאנל לא נמוך (כמו למשל ספות) והשאלה היא האם הרובוט אוסף את הלכלוך או שהמברשת דוחפת אותו מתחת לספה ולא אוספת אותו.

פיזור שלושה חומרים שונים על השטיח (שטיח דק ולא גבוה) נועד לבדוק מעבר של הרובוט מרצפה לשטיח (האם יכול) וכן האם הוא מסוגל לאסף אבק, חלקיקים גדולים יותר ושיערות מהשטיח.

כל רובוט קיבל בדיוק, אבל בדיוק את אותו האתגר עד לרמת כמה ציריוס פוזרו בקוביה ובאותם מיקומים מדוייקים (ערכנו מפה לפיה עקבנו בכל פעם). כל רובוט קיבל מעקב כמעט רציף והנתונים נרשמו בזמן אמת ובסיום הפעולה של הרובוט.

לאחר כל בדיקה של רובוט, ביצענו טיאטוא מוחלט של השטח לפני שנתנו לרובוט אחר לבצע את האתגר.

מספר רובוטים קיבלו מחזורים נוספים של ניקוי לאחר שראינו שלא ניקו את הכל על מנת לתת להם הזדמנות נוספת ועד למקסימום של שלושה מחזורי ניקוי.

אז איך כל רובוט עמד באתגר שנתנו לו? המשיכו לדף הרובוט הספציפי לקריאה


על המבחן המאמר המלא עמוד הבא: iClebo ARTE >


עוד מ: elihaboosh
תגיות

דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 עוד על אתרי הטכנולוגיה


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אתרי הטכנולוגיה:
Be – הנתב החדש של בזק
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht