עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

 מדפסת תלת מימד בהרכבה עצמית. לא כזה מסובך

03/05/2017 - 07:00 
 
 

תמיד רציתי מדפסת תלת מימד. בראש שלי תמיד היתה הפנטזיה שאוכל להדפיס כל העולה על רוחי והאפשרות הזו נראתה תמיד כמשהו דמיוני - איך מכלום אפשר להדפיס משהו פיזי וממשי ששאפילו עובד? שלא לומר משהו מכני שאפילו מסתובב ופועל.

אלא שמדפסות תלת מימד הן (או היו לפחות) דבר יקר ועד לפני שנים מעטות המחירים הגיעו לאלפי ואפילו עשרות אלפי שקלים. במשך הזמן המדפסות הפכו נגישות יותר לקהל הרחב, הן מבחינת תפעול, גודל ומחיר כשתאמינו או לא, ניתן לרכוש היום מדפסת תלת מימד במחירים של 200 דולר ואף פחות מכך.

החלטתי להתנסות באחת כזו ולפני כחודש קיבלתי לידי חבילה שהוזמנה מאתר GearBest וכללה בתוכה קיט של מדפסת תלת מימד מסוג Geeetech Prusa i3 B (זו לא טעות, 3 e). מדובר בחבילה גדולה למדי שבתוכה מאות חלקי מדפסת להרכבה עצמית.

להרכיב או לקנות מוכן?

שאלה די חשובה - האם כדאי לרכוש מדפסת מוכנה או לרכוש קיט ולהרכיב בעצמנו מדפסת כזו?

מבחינת יעילות של זמן ועצבים, ברור שכדאי לרכוש מדפסת מורכבת ומוכנה שגם סביר להניח שתגיע שהיא מורכבת טוב ובלי טעויות שיש סיכוי שתבצעו במהלך ההתקנה שלה. אלא שניתן להניח שמדפסת כזו, כשהיא מוזמנת מחו"ל, תגיע באריזה גדולה מאוד וסביר להניח שגם תעלה יקר יותר. שתי ההנחות האלה אינן בהכרח נכונות - האריזה שקיבלתי של קיט המדפסת גדולה למדי גם ככה ומדפסת מוכנה לאו דווקא תעלה יותר או שלאו דווקא תעלה הרבה יותר.

אבל מה כן? חדוות הבנייה וההבנה של פעולת המדפסת. שני אלה לא ניתן לקבל במדפסת מוכנה. את הקיט ישבתי ובניתי במשך שלושה ימים (שעתיים כל יום) והצ'ופר הוא שבניתי אותה ביחד עם בני (בן 11), ככה שקיבלתם גם זמן איכות.

מדפסת תלת מימד

ככה מקבלים את חלקי המדפסת. נראה כמו כאב ראש אבל בסוף זו חוויה

מדפסת תלת מימד

 

את החלקים מסדקים לפי המספרים. חבל רק שהמספרים לא תאמו למדריך הבנייה

3 ימים? מדוע כלכך הרבה זמן?

באופן מכעיס למדי, המדפסת הגיעה ללא הוראות בנייה בכלל! אלא עם רשימת חלקים. החלקים היו אמנם ממוספרים והוראות בנייה של מדפסת דומה הורדתי מהאינטרנט, אך מספרי החלקים לא היו תואמים להוראות הבנייה שהורדתי ועל כן בכל שלב היה צורך "לנחש" באיזה חלק מדובר. לאט לאט הבנייה הפכה קלה יותר כשמבינים כיצד הכל אמור להיראות. אבל בהחלט מתסכל בהתחלה.

סיום הבנייה וכיול

אם חשבתם שכשגמרתם לבנות את המדפסת, העבודה הקשה מאחוריכם, טעיתם! החלק הקשה יותר והחשוב מכל הוא כיול המדפסת. אם המדפסת אינה מכויילת על המילימטר, כל דבר שתנסו להדפיס ייצא עקום או מחורבש במקרה הטוב או לא ייצא כלל במקרה הרע. הכיול מתבצע על ידי יישור מיטת ההדפסה בארבע (או חמש) נקודות בכל פינה ובאמצע. פיית ה Extruder (המקום ממנו יוצא החומר) חייבת לגעת במשטח ההדפסה ברמה כזו שניתן להעביר דף נייר ביניהם כשהדף קצת מתנגד. יש המון שיטות כיול ולא נעבור עליהן כאן.

מדפסת תלת מימד

חשוב שכל בורג יהיה במקום המדוייק שלו

מיד לאחר הכיול רצתי בחדווה להדפיס את ההדפסה הראשונה שלי. בום! המדפסת לא היתה מכויילת טוב וההדפסה כאילו התחילה מתחת למשטח ההדפסה. מוזר.

שוב כיול, שוב בדיקה ועכשיו בסדר. ככה חשבתי. שום חומר לא יצא מהפיה. משהו תקוע. פירקתי את ה Extruder והפייה, ניקיתי, הרכבתי וכלום. אין חומר. שוב פירוק, שוב ניקוי 3 פעמים ולא מצליח.

אחרי קצת גיגולים, הבנתי שמה שקרה הוא שני דברים:

1. החומר שיש לי הוא חומר מסוג ABS ולא PLA, מה שאומר שחום ההתכה שלו גבוה יותר ומגיע ל 240 מעלות. חום ההמסה של PLA הוא בסביבות 210 מעלות.

2. כשניסיתי להמיס את החומר בחום נמוך יותר, הוא הספיק להיות מומס לכדי גוש בתוך הפייה אך לא הצליח לנזול החוצה. מה שגרם לסתימה רצינית בתוך הפיה עצמה.

מה עושים?

פירוק רציני של כל המנגנון, הוצאת הפיה החוצה ואז התכת הפיה באמצעות ברנר כדי שכל החומר הסותם ינזל החוצה ואחרי קירור הטבלה בתוך אצטון. 

זה עשה את העבודה! חיברתי, בדקתי, והחומר נזל לו בשמחה החוצה.

מדפסת תלת מימד

פיית ה Extruder. ראש צבע אחד

מה מדפיסים ואיך?

מיתוס נוסף למי שאינו בקיא ברזי ההדפסת התלת מימדית הוא שיש צורך לדעת לתכנן אובייקטים בתלת מימד. זה נכון ולא נכון. אכן אם תרצו להדפיס משהו שלכם, תצטרכו לעבוד עם תוכנות מידול. יש כאלה גם חינמיות ואפילו לגוגל יש אחת שאינה ממש קשה להבנה.

אלא שיש אתרים, שהמוביל מהם הוא אתר Thingiverse.com שם תוכלו למצוא כל מודל שתרצו. ממש הכל. זה הגוגל של הדפסות תלת מימד וכל מה שתרצו פשוט קיים שם כבר. בצעו חיפוש לדבר שתרצו להדפיס, תורידו את הקובץ ותעלו אותו לתכנת ההדפסה שלכם.

מדפסת תלת מימד

Thingiverse. כל מה שתרצו להדפיס

מדפסת תלת מימד

בתכנת ההדפסה תשתמשו בתוכנת Slicer שהמטרה שלה היא לתרגם את המודל לשכבות הדפסה. היא גם תגיד לכם כמה זמן תקח ההדפסה ותציג לכם את סימולציית ההדפסה בזמן שהמדפסת מדפיסה.

במדפסת i3 B של Geeetech תוכלו להדפיס גם ללא חיבור רציף למחשב. ניתן להעביר את הקבצים לכרטיס זיכרון מסוג SD שאותו תכניסו לחריץ המתאים במדפסת. השליטה על המדפסת והפרמטרים יכולה להתבצע על ידי פאנל השליטה הנמצא בראש המדפסת. הפאנל ניתן לשליטה על ידי כפתור (שאתם חיברתם כמובן) בצידה. הפאנל גם יציג לכם את מידת החום של משטח ההדפסה והאקסטרודר, הזמן שנותר להדפסה ועוד. מצאתי שזמן ההדפסה שמופיע שם ( וגם בתוכנה) אינו מדוייק ולרוב היה צורך להוסיף עוד כ-20% לזמן ההדפסה המופיע שם).

מדפסת תלת מימד

תוכנת ההדפסה. זורקים לכאן את הקובץ, לוחצים על שני כפתורים ומדפיסים. פחות או יותר

כמה זמן לוקח להדפיס?

כמובן שהתשובה משתנה בהתאם לגודל האובייקט שאתם רוצים להדפיס, ה"רזולוציה" שלו בין שכבות החומר וסוג המילוי. נהוג שלא למלא את האובייקטים בחומר. פשוט כי לא רואים את החלק הזה מבחוץ וחבל על החומר והזמן שלוקח. באופן גס מאוד ניתן להגיד שאובייקט לא מורכב עם מילוי מינימלי (תמיכות בלבד) בגודל של כ- 10 ס"מ יקח לכם כשעה וחצי עד שעתיים.

מדפסת תלת מימד

כמה חומר אובייקט כזה דורש?

קשה לאמוד את כמות החומר שכל אובייקט דורש. כמות החומר שיש אצלי כרגע היא סליל גדול של כ-100 מטר חומר מסוג ABS. הסליל הזה ענק למדי יכול להספיק לכם לעשרות של הדפסות או מאות (אם המודלים קטנים). השיטה בה מודדים את כמות החומר היא במשקל. כמות כזו של סליל שווה ל -1 ק"ג חומר. וזה בדיוק כמות האובייקטים שתדפיסו במשקל הזה.

מדפסת תלת מימד

איך יצא?

חייב להודות, משטח ההדפסה שלי אינו מכוייל בצורה מושלמת ויש עוד עבודה לעשות שם. לכן הדפסות רבות מתפקששות לי, תלוי באובייקט שאתם מדפיסים. לפעמים, ההדפסה מתפקששת קרוב לסוף ההדפסה ואז זה פשוט מתסכל. לא תמיד זה בגלל כיול, אלא בגלל גורמים שונים כמו טמפרטורה, סוג האובייקט, האם השתמשנו ב BRIM (חצאית תמיכה) או לא והאם המשטח חלק מידי ואינו יכול להחזיק מודל גדול לאורך זמן (נהוג ליצור שכבת דבק על המשטח לפני הדפסה)

מדפסת תלת מימד בהרכבה עצמית. לא כזה מסובך

סירה לדוגמא. כולם מדפיסים אותה בהתחלה

מדפסת תלת מימד בהרכבה עצמית. לא כזה מסובך

 

מנחשים מה זה?

מעמד ללוח רמיקיוב (רעיון של מרטין סבג)

מדפסת תלת מימד בהרכבה עצמית. לא כזה מסובך

משהו קצת יותר פונקציונאלי - מעמדי קיר לשלטי VIVE

מדפסת תלת מימד בהרכבה עצמית. לא כזה מסובך

 

בסופו של דבר האובייקטים שהדפסתי יצאו טובים למדי ואף מרשימים בחלקם הגדול. כשהמדפסת מצליחה להדפיס כמו שצריכה להדפיס, האובייקטים יוצאים מדהימים. כבר בהדפסה השנייה שלי, האובייקט שהדפסתי יצא מעולה (דרקון שנפל על האף).

לאחר מכן הספקתי להדפיס עוד דמויות עבור הילדים שלי. לא כולם יצאו טוב.

והנה עוד רעיון שמצאתי לנכון להדפיס. טרנד הספינרים תקף גם את קהילת מדפסות תלת המימד. כל מי שיש ברשותו מדפסת תלת מימד יכול להדפיס לעצמו ספינרים בגדלים ובעיצובים שונים.

ישנם רבים בקהילת המדפסות שרכשו כמות גדולה של מיסבים (כל ספינר צריך גם מיסב ממתכת על מנת שיוכל להסתובב) והחלו להדפיס ספינרים לילדים שלהם שמוכרים לחברי הכתה בבית הספר.

 

ההדפסה של הספינר היא אחת הפשוטות שיש ולוקחת כחצי שעה. לאחר מכן דופקים את המיסבים לתוך הספינר וזה פשוט עובד.

מדפסת תלת מימד בהרכבה עצמית. לא כזה מסובך

הספינר מיד לאחר שיצא מההדפסה

 

מדפסת תלת מימד בהרכבה עצמית. לא כזה מסובך

 

אבל רציתי לבדוק האם ניתן באמת להדפיס משהו שימושי ולא סתם "צעצועים". הדפסתי 2 מחזיקים לקיר עבור שלטי ה VIVE שלי, מעמד למחברי VIVE, טלפרומפטר קטן ונייד ואפילו מעמד ללוח רמיקוב שמרטין סבג הזכיר לי שאני צריך.

בשורה התחתונה המדפסת עושה את העבודה ואם תבנו, תכיילו ותתחזקו אותה היטב היא בהחלט תהיה שווה את ה 250 דולר שהיא עולה. 

אבל נותרתי עם בעיה אחרת שלא תיארתי שתהיה קיימת בכלל - יש פתרון, אבל אין בעיה. אני מוצא את עצמי מחפש בכוח דברים להדפיס...יש לכם רעיונות?

כמה עולה? 250 דולר

איפה קונים? GearBest

לרכישת חומר


לדיון בנושא: מדפסת תלת מימד בהרכבה עצמית. לא כזה מסובך

 
עוד מ: elihaboosh
תגיות

דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 עוד על אתרי הטכנולוגיה


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אתרי הטכנולוגיה:
Be – הנתב החדש של בזק
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht