עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG
google bookmarkסימניית גוגל

רכב אוטונומי עם טכנולוגיית LIDAR

02/10/2017 - 12:15 
 
 

רכב אוטונומי עם טכנולוגיית LIDAR


לבטח שאתם שואלים את עצמכם מה זה
LIDAR ומה הקשר בינו לבין רכב אוטונומי. במאמר זה יש תקציר על מה מדובר ואיך זה פועל.


כל יצרניות הרכב מדווחות על פיתוח רכב אוטונומי ואף מציגות דגמים שלו בתערוכות, חלקן אפילו מציגות רכב אוטונומי, המבצע נסיעות נסיון בכמה מהערים הגדולות בעולם.

בשביל שרכב יהיה אוטונומי יש צורך בטכנולוגיה שתדע לשלוט על הרכב ותשמור, במקביל, על בטיחות הנוסעים.

כיום ישנן מערכות בטיחות, אשר רובן מבוססות על מצלמות וידאו (בדומה לפתרון של מובילאיי), שכנראה בעתיד ישודרגו וישולבו ברכבים האוטונומים.

ישנן חברות המבצעות ניסויים בטכנולוגיית LIDAR.

המילה LIDAR למעשה היא ראשי תיבות של "Light Detection and Ranging" או "Laser Imaging Detection and Ranging" ובתרגום חופשי לעברית - "מערכת לגילוי עצמים ומדידת מרחק באמצעות קרן אור / לייזר". זוהי  טכנולוגיה למדידת מרחק על ידי הארת המטרה בקרן לייזר.

טכנולוגיית חיישני הלידאר מסוגלת לספק יכולת ראיה בתנאי ראות ומזג אויר קשים ולמפות את השטח, בזמן אמת ועל ידי כך לספק תמונה מדויקת של סביבת הרכב.

רכב אוטונומי עם LIDAR

איך עובדת טכנולוגיית LIDAR?
טכנולוגיה זו  מבוססת על מקור, הפולט קרני לייזר בתחום אינפרא-אדום ולכן אינו נראה, ועל עדשה, הקולטת את קרן האינפרא-אדום המוחזרת.

שימוש בלידאר – שלא בעולם הרכב
נעשה שימוש בטכנולוגייתLIDAR  כאשר היחידה היא סטאטית למדידת מרחקים בבנייה, באתרים ארכיאולוגיים, במיכרות ובמיפוי. בנוסף קיימת גם היחידה, המסתובבת ב- 360 מעלות, המשמשת למיפוי אזורי, בדומה לפעולת מכ"ם, אלא שההבדל בין היחידות הוא שהמכ"ם סורק באמצעות אותות רדיו לגילוי עצמים וה- LIDAR סורק באמצעות קרן אור / לייזר, כאשר המעבד של מערכת ה- LIDAR מקבל אוסף של נקודות בסביבה, כל אחת מהווה אובייקט בפני עצמה. המחשב מעבד את התמונה התלת-מימדית בזמן אמת, אשר מתעדכנת, באופן רציף,  מההחזרים המגיעים מעצמים הנעים באזור הסריקה. לכן, לגבי נקודה, מתוך אוסף הנקודות, ניתן לקבל את המיקום המדוייק שלה במרחב ואת המרחק אליה.

סוגי LIDAR לרכב

  • הלידאר הבסיסי מבוסס על יחידה קבועה הממוקמת בחלון הקידמי של הרכב, בדרך כלל מאחורי המראה הקדמית. מבנה יחידה זו הינו קומפקטי מאוד, הוא בעל עדשה, הממקדת את קרן הלייזר היוצאת ובעל עדשה נוספת ללכידה של הקרן המוחזרת.
  • הסוג השני של הלידאר, יקר יותר ומבוסס על לידאר, המסתובב ב- 360 מעלות.

ישנן מספר חברות רכב, המפתחות LIDAR לרכב האוטונומי, ביניהן ניתן למצוא את חברת Velodyne האמריקאית, שהינה חלוצה בתחום ואף גוגל השתמשה בפתרון שלה ברכב האוטונומי שלה. זוהי מערכת היורה 64 קרני לייזר ב- 360 מעלות סביב המכונית ומזהה עצמים עד למרחק של כ-120 מטר. את המערכות של חברה זו ניתן למצוא ברכבים מתוצרת פורד, General Motors, UBER, BAIDU, אך הן נחשבות יקרות. חברה זו מוכרת בזכות פיתוח וייצור סאב-וופרים, רמקולים ואוזניות.

רכב אוטונומי עם LIDAR

לאחרונה עלתה לחדשות חברת Innoviz Technologies, הישראלית, שגייסה מהציבור 75 מיליון דולר, המפתחת גם היא לידאר מדגם InnovizOne, המסתובב ב- 360 מעלות, בגודל קומפקטי, עם טווח גילוי של עד 200 מטר ובעלות נמוכה יחסית.

רכב אוטונומי עם טכנולוגיית LIDAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


לדיון בנושא: רכב אוטונומי עם טכנולוגיית LIDARעוד מ: zviwr
תגיות

דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 עוד על אתרי הטכנולוגיה


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אתרי הטכנולוגיה:
מבחן פסח: מורח או מנגב? מי הרובוט השואב הטוב ביותר?
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht