עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

בדקנו: טריפל פלוס, מערכת התראה לנזילות

25/11/2018 - 07:00 
 
 

אחד מהדברים שמרגיזים ביותר בעלי דירות הם נזקי מים. צינור שהתפוצץ, דוד חימום דולף או צינור גינה פתוח יכולים לגרום לנזק כספי גדול, ומעבר לכך, ישנו הרס שאינו נמדד בהכרח בכסף כמו אמנות או מוצרים שכבר לא ניתן להשיג בחנות.

בעיניי, הנזק האמיתי הוא הזמן. והרבה ממנו. שכן, גם במידה ואתם מבוטחים "כהלכה" בחברת ביטוח, אתם צפויים להיגרר למסכת עינויים ארוכה ומפרכת הכוללת שיחות טלפון ארוכות, שעות של המתנה על הקו, ניתוקים, נעברת אחריות מגורם אחד לשני וויכוחים אינסופיים עם ספקי שירות שונים. במקרה הטוב, לאחר מאבק ממושך ומורט עצבים, תפוצו חלקית על הנזק. כמעט אף פעם לא תקבלו את כל הסכום בחזרה, וממילא, מי יכול לקבוע כמה שווה השטיח העתיק של סבתא שנפגע? מי יכסה את כמות המים שזרמה שבוע לתוך הגינה בלי ששמתם לב?

ישנם היום בשוק מגוון מוצרים שמציעים לא רק זיהוי דליפות, אלא גם יכולים גם להתריע לך למכשיר הנייד.

מזה שנים קיימים מספר מוצרים של חברות קטנות כגדולות המציעות חיישני רטיבות אותם יש למקם במקומות המיועדים בבית או בגינה, ודרך רכזת (Hub) חכמה, לתקשר את המידע אליכם לנייד, בתקווה שניתן למנוע נזק גדול יותר. מספר חברות לא קטן פועלות בתחום. שווה לאזכר את: שיאומי, סמסונג, Honeywell ועוד.

משהו חסר...

עד לפני זמן לא רב, המערכות הללו היו פסיביות בלבד. כלומר, זוהתה דליפה באחד מהחיישנים, המערכת מתריאה דרך האפלקיציה לבעליה, ובעל הבית יכול להגיע פיזית במהרה למקום האירוע ולבדוק את מקור הדליפה.

אז מה בעצם הבעיה? פתרון אמיתי לבעיה מצריך לא רק התרעה פסיבית, אלא סגירה אוטומטית (או ידנית מרחוק) של הברז הראשי, על מנת למזער את הנזק גם במידה ולא ניתן להגיע לדליפה מיידית.

יתרון נוסף של מערכת כזו יהיה איסוף של מידע על זרימת המים,  במקום להסתמך רק על זיהוי רטיבות בנקודות שבו מוקמו החיישנים, שכן, דליפה יכולה לקרות במוקמות אחרים. המידע הנאסף יכול לשמש להתרעה על נזילות או דליפות בכל מיקום אפשרי, ומעבר לזה מייצרת ערך נוסף בדמות פרופיל צריכת המים במשק הבית.

לאחרונה, אנחנו מתחילים לראות מערכות המיישמות את הפתרון המלא, כלומר מציעות חיישני רטיבות לצד מדידה של זרימת המים בצינור הראשי, וכן שליטה מלאה מרחוק על פעילות הברז הראשי.

בדקנו את המערכת של טריפל פלוס  חברה המספקת פתרונות זיהוי, התראה ומניעת דליפות ונזילות לשוק הפרטי, המוסדי והעסקי. לחברה מספר אפשרויות התקנה ותוכניות תשלומים, בתלות במספר חיישני הרטיבות, שיטת ההתקנה ן (אינסטלטור מול עשה-זאת-בעצמך), ושיטת הניטור (אפליקציה, מוקד  או חיבור לאזעקה הביתית למשל).

מעניין לציין שרוב מודלי התשלום לא בהכרח מצריכים תשלום חודשי ומאפשרים רמה גבוהה של התקנה, ניטור וניהול עצמי.

העניין שלי בתחום הוא דיי אישי. אני גר בדירה ישנה ומשופצת (בת כ-40 שנה), ולמרות שהחלפתי את הצנרת הפנימית כולה, הצנרת החיצונית ובעיקר החיבורים לשעון הראשי נשארו בתצורתן המקורית. בהתאם, ב-10 שנים האחרונות סבלתי מלא פחות משלושה מקרים שונים של נזילות שנבעו כל אחת, מסיבה אחרת. למשל:

 1. פיצוץ בצינור תת קרקעי מתחת לשביל גישה בחצר.
 2. ברז ניל מאיכות נמוכה שהתפוצץ בשירותים, באמצע הלילה.
 3. צנרת ישנה וחלודה שקרסה, מאחורי ארון המטבח.

כל נזילה כזו מסתכמת באלפי שקלים של נזק, וגרוע מזה ימים שלמים של מלחמות ורדיפה אחר חברות הביטוח ובאי כוחיהם. לעיתים הכסף חוזר, לעיתים לא, אבל מה שבטוח הוא שאף פעם המצב אינו חוזר לקדמותו. אריחים שנותצו על מנת לקבל גישה לצינור ולא נמצאו זהים להחלפה, ארון מטבח שנוסר ומחכה לחלקים, שטיח שאין להשיג יותר ועוד.

המסקנה שלי מכל הסיפור, היא שפתרון שיוכל להתריע בפני נזילה ולסגור את הברז הראשי הוא בגדר חובה בבית. בתור MAKER פעיל, יצאתי לנסות ולבנות את המערכת שתספק הגנה מנזילות, או לכל הפחות התרעה במקרה הצורך. ערכתי מספר רב של נסיונות בשלל טכנולוגיות, אבל חוסר זמן (ומידה לא קטנה של דחיינות...) גרמו לכך שאף אחד מהפתרונות לא עבר לשלב הביצוע המלא וזכה לראות אור יום. אתם מוזמנים להתרשם (או לא…)  מחלק מהניסויים שערכתי, שכלל עבודה עם חיישן רעידות רגיש (פייזו) לזיהוי זרימה בצינור, מיקרופונים, ואפילו מד זרימה חכם מחובר לארדואינו/פאי:

 ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים  ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

כאמור, לחברת טריפל+ קיים כבר פיתרון מוכן ועל כן זנחתי את הפרוייקט הביתי ובדקתי מה נותנת המערכת של טריפל+.

המערכת

מערכת הטריפל פלוס שנשלחה אלינו לבדיקה הינה מערכת הבסיס. היא כוללת מספר רכיבים:

 • 4 חיישני רטיבות אלחוטיים מופעלים באמצעות סוללות, אותם יש למקם במקומות מיועדים לפורענות כגון מתחת לכיורים, מקלחות, מרתפים וכו'
  ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים • ברז ראשי חכם מופעל ע"י סוללות, מנוהל מרחוק. להתקנה קרוב ככל האפשר לשעון המים.
  ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים
 • חיישן זרימת מים משולב לגילוי צריכה חריגה. להתקנה על גבי הברז הראשי.

  ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

 • רכזת חכמה, המהווה את הגישור בין חיישני הרטיבות, הברז החכם ומד הזרימה לבין שירות הענן של טריפל+
  ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

 

ישנו גם רכיב נוסף המגדיל את טווח החיישנים, כיון שלא היה צורך בו בבדיקה, הוא לא נכלל בכתבה זו.

 

המערכת על שלל מרכיביה עשויה מפלסטיק איכותי, חזק ומדוייק. והחלקים ארוזים בקופסאות מוקפדות, ולצד האביזרים תמצאו את ההוראות הנדרשות להתקנת כל רכיב. הערכה המסחרית נראית כך:

ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מיםביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים  ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

 

 

התקנה

למעט בעיה אחת שנתקלתי בעת ההתקנה, שנראה כי מקורה בתקלה נקודתית בשרות הענן של טריפל+, ההתקנה עברה בצורה מהירה ופשוטה וראויה לציון.

אבל בואו נתחיל מהתחלה. ההתקנה למעשה כוללת 4 שלבים:

התקנת ברז חכם ראשי

ההתקנה הפיזית של מד הזרימה והברז החשמלי לצד שעון המים. את ההתקנה ביצע אינסטלטור. כ-20 דקות נדרשו לו להרכיב את הברז והוא יצא לדרכו.

ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

 

ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

 

זהו בעצם החלק ה"מורכב" ביותר של ההתקנה. ההתקנה כאמור עברה ללא ארועים מיוחדים. מי שיש לו ידיים טובות ואת הכלים הנדרשים, יכול להתקין בעצמו את הברז ולהוזיל במעט את העלות.

התקנת חיישני הצפה

התקנת חיישני ההצפה היא פשוטה ביותר ואינה דורשת מיומנות או הבנה טכנית. יש להוציא את החיישן מהקופסא, לחבר את הסוללות המסופקות ולמצוא מקום להתקין את החיישן בעזרת המדבקות המצורפות.

ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

לצורך מיקום החיישנים, בחרתי בקפידה 3 מקומות שנפגעו בהצפות הקודמות:

ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

כיור המטבח

ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

פינת המרתף

ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מיםביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

מכונת הכביסה

התקנת האפליקציה ושיוך המערכת

כעת, משכל החיישנים במקומם נותר לנו הרכיב האחרון - אנחנו מתקינים את הרכזת, ה"מוח" של המערכת. תפקידה של הרכזת או ה-Hub הוא לתקשר עם שירות הענן של טריפל+ תוך כדי העברת המידע מהחיישנים וקבלת פיקוד מהשירות לפתיחה וסגירת הברז הראשי.

ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מיםביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

הערכה כוללת סוללות לגיבוי, ספק מתח וכבל רשת לחיבור לנתב.

ההתקנה היא פשוטה למדי. מחברים את הרכזת לחשמל ולנתב בעזרת הכבל המצורף. טוענים בנייד את האפליקציה של טריפל+, נרשמים לחשבון משתמש חדש, ואז כל מה שנותר הוא לסרוק את הברקוד של המערכת ולהתחיל בתהליך השיוך המערכת לאזור המגורים:

ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מיםביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

 

 

טריפל+ פעלו בצורה נבונה כשייצרו ברקוד אחד לכל המערכת בכללותה. כך אין צורך להתעסק בסריקה ידנית של כל מודול בנפרד ושיוכו למערכת אחת, למרות שניתן לפעול גם כך ובפרט שניתן להוסיף בצורה זו מודולים נוספים למערכת.

אז איך הכל עובד?

השימוש השוטף במערכת דיי פשוט וישיר. מסך הבית של האפליקציה מראה לנו את מצב המערכת:

ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

כל הרכיבים מוצגים ביחד עם ציון מצבם: מאופשר או מבוטל.

כניסה לכל אחד מהרכיבים תראה לנו מידע נוסף, כגון ההתראות שהוא דיווח והטמפ' שנמדדה:

ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים  ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

 

וכמובן ניטור של זרימת חריגה של המים:

ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

כאן לדעתי המערכת לוקה קצת בחסר, שכן המערכת מראה רק דווחים על זרימה של כמות גדולה של מים ולא ממש על שימוש השוטף. הייתי מצפה לראות כאן יותר מידע שיעזור לי להבין מה קרה במהלך היום מעבר לדיווחים על כמויות גדולות (כמו השקייה). מד הזרימה כמובן תומך בזה ואין סיבה לא לתת ערך מוסף לצרכן שיכול לעזור לנתח את דפוסי השימוש כגון מקלחות, שטיפת כלים וכו'. משיחה עם טריפל+ הובהר לי כי גרסה חדשה הנמצאת בבטא מספקת מידע עשיר יותר והיא תשוחרר בקרוב. בנוסף, החברה מסבירה כי קהל היעד הוא כזה שמצפה לקבל מידע או התראה כשיש בעיה, ולכן המיקוד הוא לא בהכרח סביב השימוש במים. מוצרים מתחרים (אם כי לא בטוח כאלו שעובדים בארץ), מספקים חוויה אחרת לקבל "צרכני" יותר, דוגמה ניתן לראות במוצר של Flo. מי מהם יותר מתאים לכם, זה בחירה אישית כמובן.

מבחינת פונקציונליות, לכל מודול במערכת יש אפשרות נטרול במידה ונדרש, לברז הראשי יש אפשרות לסגירה יזומה מרחוק או סגירה לפי תזמון מוגדר מראש. זוהי פונקציה מצויינת, שכן אפשר לתכנת את המערכת לסגור את הברז הראשי במועד מוגדר, לדוגמא כל יום בין 08:00 ל-17:00 כאשר אין אנשים בבית, או לחילופין במשרד, כיבוי הברז הראשי בסיום העבודה עד הבוקר למחרת.

זיהוי נזילות

החלק החשוב ביותר במערכת הוא כמובן היכולת לזהות רטיבות בחיישנים או זרימה חריגה של מים במד הזרימה.

התחלנו בבדיקת חיישני הרטיבות. מזגתי בזהירות מים מכוס באיזור החיישן:

ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

וכצפוי, תוך מספר קטן של שניות החיישן החל לצפצף והטלפון התריע לי בהודעה ובמייל שזוהתה דליפה:

ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

כשמפעילים את האפלקציה, ניתן לראות מיד את הצבע האדום וההתראה, וכן את מי היה החיישן שגרם להתראה:

ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

באותו זמן, המערכת סוגרת את הברז הראשי:

ביקורת מערכת חכמה למניעת נזילות מים

 

סה"כ, בדיוק מה שציפיתי מזיהוי הרטיבות כמדד לדליפה וניטרול הבעיה.

הניסוי הבא נועד לבדוק את מד הזרימה החכם. כאמור, בגרסה שברשותי לא ניתן להגדיר מהי כמות חריגה, אלא להשתמש בברירת המחדל של המוצר שהינה 30 ד'. הנחתי למים לזרום במשך 30 ד'. החיווי באפליקציה אכן הראה זרימה של מים, אך כעבור 30 דקות לא הופיעה התרעה בנייד. פניתי לטריפל+ ומשיחה איתם עולה כי ההתראה תלויה בכמות המים הזורמים, וזרימה חלשה תפעיל התראה אחרי זמן שונה מזרימה חזקה. לא לגמרי ברור למשתמש. החברה הבטיחה שבגרסה החדשה ניתן יהיה לשלוט על ההתראות ועל כמות המים, אבל עד למועד כתיבת שורות אלו לא הספקנו לבדוק גרסה כזו.

התממשקות למערכות בית חכם

באתר החברה מצויין כי ניתן לחבר את המערכת למערכות אחרות, כגון אזעקה עלמנת לייצר קישור לסגירה ופתיחה של הברז הראשי דרך חיבור מגע יבש, שזה תוספת מבורכת.

לשאלה האם אפשר לחבר את המערכת למערכות חכמות אחרות כמו ה-Home Assistant הפופלרי בקרב המייקרים ואנשי ה-DIY של הבית החכם, גוגל הום, אלקסה של אמזון וכו', התקבלה התשובה שכרגע, ההתממשקות פתוחה רק לשותפים עסקיים של החברה ולא לקהל הצרכנים. טריפל+ לא פוסלת מהלך כזה בעתיד, אבל קהל היעד שלהם בנקודה זו לא דורש את היכולות המתקדמות הנ"ל. לא מן הנמנע שמייקרים יוכלו לפשפש קצת בפרוטוקולים ולמצוא פתרון גם לזה, כפי שראינו לא פעם עם מוצרים "סגורים" אחרים (עיין ערך Switcher).

סיכום

אהבתי

 • התקנה סופר-פשוטה. סריקת ברקוד אחד, והמערכת מותקנת. כמו שאומרים, גם אמא שלי יכולה לעשות את זה.
 • התראות מיידיות לנייד בדחיפה (גם סמס בקרוב)
 • אפשרות סגירת הברז הראשי מרחוק ידנית, אוטומטית בזיהוי דליפה, או עלפי תיזמון
 • רמה גבוהה של התקנה, ניהול וניטור עצמי
 • אין צורך במנוי/תשלום חודשי

לא אהבתי

 • כמה באגים מינורים שצריך לנקות (עברית הפוכה, שמות שדות לא ברורים או שדות חסרים בהתראה, התקנה שלא עברה כראוי פעם ראשונה)
 • יש מקום ליותר ערך מוסף לצרכן כמו הרגלי צריכת מים ושימוש (יש פה המון מידע, ואפשר לעשות ממנו מטעמים)
 • אינטגרציה למערכות בית חכם ו-API פתוחים

המערכת של טריפל+ עובדת כמובטח. היא נוחה מאד להתקנה ולשימוש ועושה בדיוק את מה שאתם צריכים: לתת לכם את השקט כשאתם מחוץ לבית, שבמידה ויש נזילה, תוכלו לדעת וחושב מזה, לעצור אותה בזמן ולמנוע נזק. קיים חוסר ניכר בערך מוסף למשתמשים מתקדמים והתממשקות למערכות אחרות והטווחים והגבולות שהחברה קבעה לנו במערכת לא תמיד יתאימו לנו וחבל, כי הנתונים קיימים במערכת וכן הייתי רוצה לשלוט בזמנים ובכמויות המים להתראה.

בשנת 2018, אני מאמין שהעירייה, ו/או חברות הביטוח צריכות לחייב בהתקנת מערכת מסוג זה בכל בית, לחסוך בעלויות נזקי המים. בנימה אישית, משמח אותי תמיד לראות חברות ישראליות שבונות מוצר שימושי, איכותי ומצליח, ומשיחות עם מנהלים בחברה עושה רושם שמדובר בחבורה מוצלחת וכישרונית ואני מאחל להם הצלחה בהמשך.

המחיר עלול להרתיע משתמשים, בעיקר כאלו שרגילים לרכוש מוצרים זולים בסין ולהשלים את החסר בעבודה קשה או יצירה מקורית, אבל אני חולק על גישה זו, למעשה, אם המערכת תמנע ולו פעם יחידה נזילה גדולה, היא תחזיר הרבה מעבר עלותה.

מחיר: 1880 ש"ח לאחר הנחת חברת הביטוח. כולל התקנת אינסטלטור

לאתר החברה: http://tripleplus.co.il

   


לדיון בנושא: בדקנו: טריפל פלוס, מערכת התראה לנזילות


עוד מ: rave
תגיות

דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 עוד על אתרי הטכנולוגיה


המאמר הפופולרי ביותר בתחום אתרי הטכנולוגיה:
Be – הנתב החדש של בזק
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht