חוק ניתוק זיקה. מה זה?

מכשירים סלולריים, חברות סלולריות.
EliHaboosh (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
עורך ראשי HTMobile
עורך ראשי HTMobile
נתן תודות: 124 פעמים
קיבל תודות: 801 פעמים

חוק ניתוק זיקה. מה זה?

נושא שלא נקרא #1 

בסוף השנה שעברה (1.11.09) עבר חוק בישראל ושמו, "חוק ניתוק הזיקה". על החוק חתום משרד התקשורת והעומד בראשו, השר משה כחלון. מהו אותו חוק? איך הוא עוזר לנו? איך החוק עובד בפועל? ומדוע רבים מהציבור לא מנצלים את הזכות הזו?

למאמר
אלי חבוש

Itay_Pollak
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון ה-15K
חבר במועדון ה-15K
שם מלא: איתי פולק
נתן תודות: 825 פעמים
קיבל תודות: 878 פעמים

נושא שלא נקרא #2 

יפה - מאמר מעולה ובמקום!

moco
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו
נתן תודות: 198 פעמים
קיבל תודות: 349 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

מאמר ברור ולעיניין.
לצערי, החוק אולי פשוט וברור אך רוח החוק עצמו לא ברורה לי.

ברור למה רוצים לנתק זיקה כמו כל הגבל עסקי אחר.
לא ברור למה אתה צריך לרכוש מכשיר זהה ועוד להוכיח רכישתו. כנראה שאני לא מבין פה משהו מהותי כי זו נראית לי כהמשך זיקה, למרות שזו כבר לא זיקה שספק הסלולר נהנה ממנה.
מה הקשר (שהחוק משאיר) בין סוג המכשיר שאתה מחזיק להטבות במחיר? הטבות במחיר צריכות להיות תלויות רק בכמות/אופי השימוש באותו שירות שעליו אתה רוצה לקבל הנחה, דהיינו ביצוע תקשורת דרך הספק.
משה

AviBiton
סמל אישי של משתמש
גורו HTmobile
גורו HTmobile
נתן תודות: 503 פעמים
קיבל תודות: 358 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

משה,
אתה לא חייב לרכוש מכשיר זהה, שים לב שניתן לממש את ההטבה גם למכשירים שאינם משווקים ע״י אותה חברה.
במקרה כזה קבע המחוקק שחברות הסלולר תקבענה לא יותר משש רמות סיווג למכשירים כאלו ותקבע לאיזו רמת סיווג שייך המכשיר שברשותך בהתאם למכשירים בעלי מאפיינים דומים שאותם החברה מוכרת.

גם היום אם תלך לרכוש מכשיר באחת החברות, אתה תהנה מהחזרים מסויימים פר מכשיר ללא קשר לתכנית בה אתה נמצא.
אתה פשוט מבלבל בין תוכנית ובין רכישת מכשיר.  

moco
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #5 

צודק (טיפה דילגתי בקריאה שם בסוף :-) ).
עדיין, אני לא מבין את המהות של העיניין. כלומר אני כנראה מבין איך הגיעו לזה, אבל לא מבין למה המחוקק הסכים לזה.
אני מניח שיש קורלציה בין סיווג המכשיר לבין כמות התקשורת שהלקוח יבצע אבל זה עדיין עקום לגמרי. למה פשוט לא לחייב שהזיקה תהיה פשוט לשימוש בפועל ברוחב פס, או יותר נכון, לתשלום החודשי בפועל לספק על השירותים.

אם באים להגן על הצרכן, אז שיגנו עליו עד הסוף ולא יעזרו לספקים לעודד רכישת מכשירים. בסופו של דבר יש כאן הטעייה. במקום להיות ישירים ולעודד צריכת רוחב פס על ידי תוכנית הנחות פרוגרסיבית התלויה בצריכה עצמה, מעודדים רכישת מכשירים כדי ליצור הרגלי צריכת רוחב פס גבוהה יותר בצורה עקיפה. הלקוח (התמים, לפחות) יתפתה בלי לעשות את החשבון הנכון. - זו מהות ההטעייה.
משה

Nunatak
עוסק בתחום
עוסק בתחום
שם מלא: nunatak
נתן תודות: 194 פעמים
קיבל תודות: 212 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

אני היחיד שלא מבין את ההיגיון שעומד מאחורי החוק? למה חברה X צריכה לממן מוצר שנרכש אצל חברה Y כאשר אין לה שום אינטרס במוצר? חוק דבילי.

moco
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #7 

sapir255,
חברה X לא מממנת שום מוצר שנרכש אצל Y.
זה האינטרס של X ללקוחות יהיו מכשירים מתקדמים.

אם הבנתי נכון, הגיעו פה לאיזה פשרה, שלדעתי לא היתה צריכה הממשלה להתפשר עליה.
הם ניתקו את הזיקה שנתנה עדיפות לספקיות כמוכרות מכשירים וכך שיפרו תחרותיות, אבל הבעייה היא שעדיין מאפשרים לספקיות לעשות תרגיל בעצם ההטבה על רכישת מכשיר.
כך לפחות אני מבין את זה. מה שבטוח הוא שזה יצא חוק מוזר למדי.
משה

zviwr
סמל אישי של משתמש
עורך משנה HTmobile
עורך משנה HTmobile
נתן תודות: 34 פעמים
קיבל תודות: 173 פעמים

נושא שלא נקרא #8 

אחלה מאמר.
הכי חשוב לנו, הצרכנים-
החוק נמצא ומיושם, צריך רק לדעת לבקש
...
.
צבי

AviBiton
סמל אישי של משתמש
גורו HTmobile
גורו HTmobile
נתן תודות: 503 פעמים
קיבל תודות: 358 פעמים

נושא שלא נקרא #9 

moco כתב: אבל הבעייה היא שעדיין מאפשרים לספקיות לעשות תרגיל בעצם ההטבה על רכישת מכשיר.
...
אני לא הבנתי לאיזה תרגיל אתה מתכוון, תוכל להסביר לי?

בשורה התחתונה, אני ועוד הרבה שכמותי, שרכשנו מכשיר במקומות אחרים, ולא דרך הספקית, לא יכולנו ליהנות מהטבות שרוכשים "רגילים" (אין לי מילה אחרת :) ) נהנים מהן, וכיום, אנחנו כן יכולים, אני לא כ"כ מבין את תרגיל ההטבה של הרכישה שאליו אתה מתכוון.

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל
שם מלא: עפר לאור
נתן תודות: 640 פעמים
קיבל תודות: 4750 פעמים

נושא שלא נקרא #10 

מאמר מצויין ובהחלט חידש לי לא מעט.

מה שכן, יש בעיה להציג אישור רכישה לעיתים מכיוון שפעמים רבות חברים מביאים מחו"ל וכו'.

לי למשל אין אישור רכישה על שני האייפונים האחרונים שברשותי, כך שאני בפועל לא יכול לממש את ההטבה הזו.

השאלה המתבקשת היא מדוע לא מציגים את המכשיר בפועל ורושמים את ה-IMEI בכדי למנוע שימוש כפול באותו מכשיר. הרי בכל מקרה, הם לא לוקחים את האישור הזה ונראה לי שהוא לא נותן הרבה (לך תוכיח שזו חשבונית לא אמיתית כשמדובר בחשבונית נניח של BEST BUY בארה"ב או משהו כזה...).

MartinHSabag
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל
שם מלא: מרטין סבג
נתן תודות: 858 פעמים
קיבל תודות: 1619 פעמים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #11 

כדי למנוע שימוש בטלפונים גנובים....
Making Products, Mentor, Lecturer
twitter facebook linkedin
About.me

moco
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #12 

theAman כתב:
moco כתב: אבל הבעייה היא שעדיין מאפשרים לספקיות לעשות תרגיל בעצם ההטבה על רכישת מכשיר.
...
אני לא הבנתי לאיזה תרגיל אתה מתכוון, תוכל להסביר לי?

בשורה התחתונה, אני ועוד הרבה שכמותי, שרכשנו מכשיר במקומות אחרים, ולא דרך הספקית, לא יכולנו ליהנות מהטבות שרוכשים "רגילים" (אין לי מילה אחרת :) ) נהנים מהן, וכיום, אנחנו כן יכולים, אני לא כ"כ מבין את תרגיל ההטבה של הרכישה שאליו אתה מתכוון.
...
קודם כל, ברור שזה שיפור למצב הקיים ואכן אתה ואחרים יכולים להנות מזה ולא כובלים אתכם היכן לרכוש.

אבל עשו רק חצי עבודה. (או אולי הספקיות מספיק חזקות וזו הפשרה הכי טובה שהצליחו להשיג).
עדיין השאירו קשר לעצם רכישת מכשיר מסוים.
למה תרגיל הטעייה?
הספקיות רוצות כמובן לעודד צריכה גבוהה של שירותיהן ולהגדיל את החשבונות של הצרכנים.
הדרך הישירה לעשות זאת זה לתת תמריצים על ידי הנחות פרוגרסיביות - ככל שהחשבון יגדל יתנו יותר הנחה. (אפשר לראות זאת פשוט כהנחה על כמויות).
זה שהם עדיין קושרים את זה לרכישת מכשיר זו דרך עקיפה .
הם מניחים, בצדק, שמי שכבר יקנה מכשיר מתקדם (כי זה מקודם על ידי התוכניות הללו) כבר "יתמכר" וישנה את הרגלי הצריכה שלו.

בנוסף, הספקיות נהנות מעצם הסרבול במה שנוצר ובגללו הרי כתבת את המאמר - מקוות שהרבה אנשים פשוט לא ידעו על זה ולא יממשו את זה.

יש דרך די פשוטה לבחון דברים כאלו. מסתכלים על התוצאה הסופית.
הסדר שדורש שתלך לספקיות עם קבלות והוכחות על מעשה שלא ממש קשור אליהן הוא עקום ומסורבל. למישהו היה אינטרס שזה יהיה ככה וזה בוודאי לא אינטרס שלך הצרכן.

קוראים לזה "ניתוק זיקה" אבל השאירו זיקה. זיקה אחרת אך עדיין זיקה.
משה

mta194
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
שם מלא: שי שלוס
נתן תודות: 25 פעמים
קיבל תודות: 37 פעמים

נושא שלא נקרא #13 

אחלה מאמר - טוב לדעת דברים כאלו.
(Y)

ych
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 9 פעמים

נושא שלא נקרא #14 

האם החוק תקף גם לחבילות עסקיות שמוצעות לחברות?

amiti
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 28 פעמים

נושא שלא נקרא #15 

לי נראה שכאשר השימוש בהטבות מהסוג הזה יתרחב באופן ממשי ללקוחות שלא קנו את מכשיריהם אצל ספקיות זמן האויר בסופו של דבר הן תבוטלנה. ימצאו דרך אחרת לתגמל לקוחות "נאמנים". ההטבה הזו היא הרי תרגיל שכביכול מפצה על מכירי מכשירים מופקעים בחברות הסלולריות. הטבה שעלותה האמיתית לחברות קטנה בהרבה מערכה לצרכן.

אני לא מבין את ההגיון שבתיקון לחוק הזה (מלבד הפופליזם שלו).

שלח תגובה

חזור אל “סלולר”