שרשור תגובות: מה זה HDR ו- WCG ואיך הם ישפרו את איכות התמונה במסכים?

חדשות ועדכונים של HT Magazine
jacko-il
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 783 פעמים
קיבל תודות: 1182 פעמים

נושא שלא נקרא #31 

השוואה נחמדה וקצרה שעשו ב- HDTVtest הבריטי בין תכנים שעברו מאסטרינג ל HDR10 לבין Dolby Vision.
http://www.hdtvtest.co.uk/news/dolby-hd ... 214303.htm
אין צורך לצטט כדי להגיב. בשביל זה יש "הגב".

jacko-il
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #32 

הכירו את תקן ה- BT.2100
ITU מכריזה על התקן החדש BT.2100 (או Rec2100 איך שתרצו) אשר מדבר בעיקר על תקינה לשידורי ברודקאסט ב- HDR.
התקן מאמץ גם תמיכה בשיטת ה- (HLG (Hybrid Log-Gamma שהוצעה ע"י ה- BBC וה- NHK בנוסף לתמיכה ב- (PQ (Perceptual Quantization המוכרת. בנוסף התקן מאפשר לשדר במגוון קצבי פריימים, מ- 24 ועד ל- 120. כאשר הרזולוציות מתחילות מ- 1080p דרך 4K ועד ל- 8K. (כאשר ה- 1080p מעט מפתיע שכן בעולם הבלו-ריי לפחות HDR משוייך אוטומטית ל 4K ואין היצע של סרטים עם HDR ב- 1080p)

מקור:
http://www.flatpanelshd.com/news.php?su ... 1467719709

movieman
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 42 פעמים
קיבל תודות: 364 פעמים

נושא שלא נקרא #33 

השאלות הגדולות הם:

האם התקן יתקבל ויאומץ ע"י החברות המובילות בתחום ,
במידה וכן - מתי יצאו TV שתומכות בו
ו... מתי יצאו שידורים התומכים בזה ...

jacko-il
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #34 

יצרני המסכים לא קשורים לנושא, התקן מדבר על תקינה לשידורי הברודקאסט בפורמט הזה.
מדבר על כל הקו מההפקה, דרך השידור ועד הקליטה והציוד קצה בבית הלקוח. מציוד הקצה (ממיר כלשהו) למסך השפה תהיה כבר בשפה המוכרת למסכים.

rwg1 (פותח השרשור)
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 31 פעמים
קיבל תודות: 257 פעמים

נושא שלא נקרא #35 

@jacko-il
אני מסכים עם רוב הדברים שאתה כותב על התקן עצמו, אבל כדי להראות תמונה ב- HDR המסך עצמו יהיה צריך לדעת
לפענח בצורה נכונה גם את חלק אות ה-HLG שבו מידע ה- HDR, או שממיר חיצוני יהיה צריך לתרגם את כל האות
הזה ל-PQ עם METADATA בסיסי כדי שמסך שתומך ב- HDR10 יוכל להראות אותו נכון. אבל אני חושב שבעוד לא הרבה
זמן כבר יהיו מסכים שתומכים ב- HDR שידעו לעבוד גם עם HDR 10 וגם עם HLG ואני מקווה מאוד שהמסכים הללו גם
יתמכו בדולבי ויז'ן.

jacko-il
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #36 

@rwg1

ברור. לא התכוונתי למשהו אחר.
רק שים לב לעוד משהו שמוסבר שם, ששכחתי לציין אותו קודם, על זה שהם גם יכניסו פונקציית המרה למעבר בין השיטות, שזה דבר מעניין..

rwg1 (פותח השרשור)
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #37 

@jacko-il
כן אני ראיתי את זה וגם לדבר כזה התכוונתי כשכתבתי על ממיר חיצוני שיעשה דבר דומה. לפי איך שאני הבנתי את כל
העניין, בסך הכל שתי הדרכים הללו עושות דבר שהוא די דומה בעיקרון שלו. PQ מתוכנן ללכת בדיוק לפי פונקציה
שמתארת את תגובת העין לאור, ובצורה השניה גאמה עושה את אותו הדבר לתחום של עד לבערך 100 ניט
( או מעט פחות) ופונקציה לוגריתמית בתחום שמעל לזה, רק שהם לא עושים את זה בדיוק ש- PQ עושה את
זה. יש גם קטע מסויים במעבר בין שתי הפונציות ב- HLG שבו יש ירידה יותר גדולה ברמת הדיוק, ובעיה נוספת בזה
היא שהמעבר הזה הוא באזור שבו אנחנו יחסית רגישים לשינוי. עוד דבר אחד ששונה הוא שכידוע גאמה היא צפה
בעוד ש- PQ הוא קבוע.

rwg1 (פותח השרשור)
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #38 

הנה קטע וידאו שפורסם לאחרונה ב- avforums בו מדברים נציגים מסוני על HDR, והפתרון הכולל שסוני נותנת מצילום
בתחום דינאמי גבוה על מצלמות מיקצועיות שלהם (במקרה הזה זו היא ה- F55 ) ועד למסכים החדשים שלהם שתומכים
ב- HDR. אז זה גם מעט תוכן פירסומי אבל מעניין לשמוע את ההסברים שלהם.

jacko-il
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #39 

@rwg1
·
אכן נחמד. אפילו שזה באמת סוג של שיווקי כזה, סלחתי להם.
מעניין יהיה לראות אולי ציוד בהמשך הדרך שיידע לקבל אות HDR ולעשות לו DOWNSCALE חכם יותר ל- SDR, סוג של פתרון כלאיים לכאלו שלא יהיה להם מסך 4K HDR.

אגב,
ב 23 לחודש, עוד כ- 10 ימים לערך, אתר HDTVtest הבריטי יערוך Shootout השוואה בין ארבעת מסכי הדגל של החברות המובילות בהצגת תוכן HDR.
1) LG OLED65E6V OLED
2) Panasonic TX-65DX902B FALD LCD
3) Samsung UE65KS9500 FALD LCD
4) Sony KD-75XD9405 FALD LCD
אעקוב, יהיה מעניין.
http://www.hdtvtest.co.uk/news/hdr-shoo ... 134321.htm

rwg1 (פותח השרשור)
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #40 

אני רוצה לצרף לשירשור הזה גם את הוידאו הבא שהוא החלק השני של דיון על HDR שנערך ב- Home Theater Geeks,
החלק הראשון של הדיון נערך בשבוע שעבר והחלק השני לפני יומיים. גם החלק הראשון של הדיון מעניין וכדאי לצפות בו,
אבל אני חושב שהחלק השני של הדיון הוא יותר מעניין וקשור לנושא השירשור . בוידאו הזה מעלים נושאים כמו גאמה ו- PQ
ובמיוחד דברים בנושא זה שעליהם גם כתבתי במאמר, מדברים גם על נושאים שקשורים לתקן 2100 .REC ש- jacko-il
כתב עליו מוקדם יותר בשירשור,וגם מדברים על HLG.

את הדיון הם פותחים בנושא שרק הוזכר בחלק הראשון בצורה מעט מבלבלת, ובדיון הזה הם מתקנים את הדבר
שנאמר בחלק הראשון בצורה מבלבלת ומעט נכנסים בנושא יותר לעומק. הנושא הזה הוא שימוש ב- bias lighting גם
במהלך פעולת GRADING של תוכן וגם בזמן הצפיה בתוכן בבית. אני מזכיר את הנושא הזה במיוחד מפני שאני
יודע שאין בפורום הרבה אנשים שמסכימים עם הרעיון הזה, אבל חושב שכדאי לשמוע את מה שאומרים על זה בדיון
ואיך הדבר הזה צריך להיות מיושם היום לתוכן SDR ואיך זה צריך להשתנות ב- HDR.

ודרך אגב, בתגובה הקודמת שלי קישרתי הדגמת וידאו של חברה שמציעה שירותי המרה מאוד איכותיים מ- HDR
ל- SDR, כנראה שיוטיוב הורידו מאז את הערוץ עם ההדגמות של החברה הזו, אך אם יש מישהו שמעוניין לראות
את הוידאו הוא יכול למצא אותו להורדה באתר של החברה:

http://isovideo.com/HDR_to_SDR_Tone_Mapped_Examples.php

rwg1 (פותח השרשור)
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #41 

אני רוצה לצרף לשירשור הזה עוד דיון מ- Home Theater Geeks, ובדיון הזה מאתמול משתתפים נציגים מאחת החברות
המובילות שעוסקות בפיתוח של Quantum Dots. כדאי מאוד לראות את הדיון הזה שבו מסבירים בצורה מאוד מעניינת
על כל מה שקורה היום בנושא Quantum Dots וגם על יישומים מאוד מעניינים של הטכנולוגיה בעתיד, כולל דברים
שיצא לנו לדבר עליהם בקצרה בשירשורים אחרים כמו QLED. בדיון מדברים גם על HDR ואיך נושא ה- Quantum Dots
משפיע על HDR, וגם יש התייחסות מעניינת לטכנולוגית OLED בעיקר בנושא שקשור לגאמוט.

jacko-il
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #42 

@rwg1
·
תודה גיל,
פרק מרתק.
תענוג שמביאים כאלה חבר'ה רציניים מהתעשייה עצמה שמספרים ברמה הכי מדעית וטכנית על הנושאים האלה ולא מפוצצים בסלוגנים שיווקיים מבלבלי מוח וחסרי משמעות כמו יצרני המסכים עצמם. נהנתי ללמוד מהם.

הטייק שלי על הנושא הזה, כפי שכבר התדיינו בו רבות, הוא ש- QD זה דבר נפלא. אבל במצב הנוכחי ובצורה בה זה מייושם כיום במסכי ה LCD, היתרון הגדול אך היחיד אותו מקבלים הוא הרחבת גאמוט הצבע (תוך שיפור בנצילות האנרגטית). אך זה לא עוזר לפתור בעיות כמו ניגודיות סטטית מאד מוגבלת וזוויות צפייה מאד צרות.
אז מסכי LCD עם הרבה אזורי תאורה אחוריים נשלטים עצמאית, כמו ב- ZD9 של סוני, נשמעים מאד מעניינים. אבל אני לא רואה את עצמי למשל מתעניין במסך עם תאורה היקפית, גם אם הוא יצליח לשחזר גאמוט Rec2020.

דקות האחרונות של סיכום הפרק היו לדעתי המעניינות ביותר. מימוש של QD ברמת ה- LED עצמו ולא כפילטר הצבע הלבן לתאורה ב- LCD הוא מרתק בעיניי. זה למעשה ה- Holly Grail בעיניי. זה כל היתרונות מכל העולמות במוצר אחד. תאורה פולטת אור עצמאית כמו פאנלי OLED אך עם יכולת דיוק הצבע ורמת הארה גבוהה כמו ש- QD יודע לתת. מדהים. אני מרשה לעצמי אפילו לצאת בהצהרה לציטוט - אם וכאשר ייצאו מסכים כאלו לעולם הצרכני, LG תהיה בצרות צרורות (כלכלית) עם ההשקעה הכספית המטורפת שלה בטכנולוגיית ה- OLED.

rwg1 (פותח השרשור)
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #43 

jacko-il כתב:דקות האחרונות של סיכום הפרק היו לדעתי המעניינות ביותר. מימוש של QD ברמת ה- LED עצמו ולא כפילטר הצבע הלבן לתאורה ב- LCD הוא מרתק בעיניי. זה למעשה ה- Holly Grail בעיניי. זה כל היתרונות מכל העולמות במוצר אחד. תאורה פולטת אור עצמאית כמו פאנלי OLED אך עם יכולת דיוק הצבע ורמת הארה גבוהה כמו ש- QD יודע לתת. מדהים. אני מרשה לעצמי אפילו לצאת בהצהרה לציטוט - אם וכאשר ייצאו מסכים כאלו לעולם הצרכני, LG תהיה בצרות צרורות (כלכלית) עם ההשקעה הכספית המטורפת שלה בטכנולוגיית ה- OLED.
...
שחר, חיכתי (ומאוד בסבלנות) שאתה תראה את הפרק הזה היתה לי הרגשה שתהנה ממנו :), ובאמת פרק מצויין
עם המון מידע מהמקור הכי טוב שאפשר לחשוב עליו, מידע שכל כך רלוונטי לדיונים שלנו. אני רוצה להתחיל את
התגובה שלי בהתייחסות למה שאתה כותב בציטוט ואחרכך לדברים שכתבת לפני זה.

מה שאתה כותב בציטוט הזה זה בדיוק העניין שכבר אני מדבר עליו ממזמן והתעקשתי גם לדחוף אותו כמעט לכל דיון
בנושא בכמה החודשים האחרונים, כשאני מזכיר בקיצור את המושג QLED. רק תראה את כמות התגובות המשתלחות
שקיבלתי בכמה חודשים האחרונים בשירשורים כשהעזתי לומר שאני מאוד לא בטוח ש- OLED הוא העתיד של תחום
המסכים. אז הנה דוקטור לכימיה שמוביל מחקרים ובפיתוח בתחומים הללו כבר כ- 20 שנה שאומר בערך את
אותו הדבר. וכשאני דיברתי בשירשור אחר על מה יכולה להיות האסטרטגיה של חברה כמו סמסונג או סוני לעוד כמה
שנים, בדיוק על הנושא הזה דיברתי, כי צריך לזכור שהחברה הזו (ועוד חברות מתחרות) שותפות של חברות כמו סמסונג
וסוני בפיתוח של הנושא למסכים כבר כמה שנים.

לגבי מה שאתה כותב בציטוט הבא:

הטייק שלי על הנושא הזה, כפי שכבר התדיינו בו רבות, הוא ש- QD זה דבר נפלא. אבל במצב הנוכחי ובצורה בה זה מייושם כיום במסכי ה LCD, היתרון הגדול אך היחיד אותו מקבלים הוא הרחבת גאמוט הצבע (תוך שיפור בנצילות האנרגטית). אך זה לא עוזר לפתור בעיות כמו ניגודיות סטטית מאד מוגבלת וזוויות צפייה מאד צרות.
אז מסכי LCD עם הרבה אזורי תאורה אחוריים נשלטים עצמאית, כמו ב- ZD9 של סוני, נשמעים מאד מעניינים. אבל אני לא רואה את עצמי למשל מתעניין במסך עם תאורה היקפית, גם אם הוא יצליח לשחזר גאמוט Rec2020.
...
אז אני מסכים עם הרבה דברים בציטוט אבל לא לגמרי עם הכל. QD ביישום שלו היום זה דבר שלא הולך לפתור
את כל הבעיות של LCD, אפילו שמסך כמו זה של סוני יכול מאוד לעזור בשיפור בחלק מהן. אני גם ממליץ לך לחשוב
מה יכולות להיות גם חלק מההשפעות של יישום הצעד הבא בטכנולוגיה זו, שעליו מדברים לפני QLED. לדעתי, אם
חושבים על זה טוב, יכולה להיות לזה גם השפעה מסויימת על לפחות בעיה אחת מאלו שהזכרת, אבל בקטע הזה יכול
גם להיות שאני טועה. עם דבר אחד שאתה מזכיר יש לי מעט בעיה וזו הניגודיות הסטטית. צריך לזכור (ואני מנסה
להזכיר לך את זה כל פעם שאנחנו מדברים על הנושא) שהנתונים הללו כמו כל שאר הנתוני הניגודיות שמפורסמים
או נמדדים לגבי מסך מסויים מספרים רק חלק אחד (ולא תמיד המשפיע ביותר) של הסיפור בנושא הניגודיות.
כך שאני לא אומר שאין בעיה בנתון הספציפי הזה, אבל לדעתי צריך באמת לדבר על ניגודיות בצורה הרבה יותר
רחבה מאשר רק על נקודה קטנה אחת.

jacko-il
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #44 

@rwg1
מקפיץ מחדש את השרשור המעולה הזה.

HDTVtest הבריטי פרסם היום מאמר נחמד המסביר מה זה Color Volume (משהו שגיל ניסה להסביר בפורום כבר מספר שנים), למה זה שונה מהותית מגרף XY הדו מימדי אשר באמצעותו בחנו מסכים עד היום (בתקינת ה- Rec709 היוצאת) ומהן המגבלות של מסכים בכלל ו- OLED בפרט בהתמודדות עם הדרישות החדשות שמציב תכן ב- HDR.

rwg1 (פותח השרשור)
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #45 

@jacko-il

שחר, אני שמח שלפחות אתה שם לב לדברים הללו גם אם נראה שכאן בפורום הדברים הללו לא ממש מעניינים אף אחד
אחר, וכנראה שלא נפסיק לראות כאן את כל ההתיחסות ליכולות הצבע במסכים כשמתייחסים רק לכמה אחוזים רוחב
הגאמוט במסך מסויים הוא מ- P3 או 2020 .REC. ניתן לראות במאמר הזה (וגם ראיתי את זה כבר בכמה מקומות
אחרים בזמן האחרון) שהם מגיעים לאותן התובנות על HDR שאני התחלתי לדבר עליהן כבר לפני יותר משנתיים, כשעוד
לא היה אפילו מסך אחד בשוק עם תמיכה ב- HDR. אבל דבר שבמיוחד חבל לי הוא שמשפט שאמרתי לך (ואני חושב שגם
כתבתי באחד מהשירשורים בנושא) כבר לפני יותר משנה לגבי איך אנשים כאן ניגשים לקניית מסך הוא עוד נכון היום
לדעתי (ולצערי) אפילו יותר ממה שהוא היה אז, והמשפט הזה היה שאנשים כאן קונים מסך היום רק בהתחשבות בסוג
התכנים שהם ראו אתמול ולא באמת חושבים של סוג התכנים שהם ירצו לראות מחר.

שלח תגובה

חזור אל “חדשות HT”