לאוהבי גל שלישי - המלצה חמה על בית הקליה Colonna

פורום תערובות קפה וקליה ביתית, איפה לקנות, איך להכין ואיך לקלות
The-Fox
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 29 פעמים
קיבל תודות: 182 פעמים

נושא שלא נקרא #151 

@dimka323
·
הבנתי, כנראה שאני עוד אחכה.

אני גם תהיתי אולי הבעיה היא אצלי אבל מצד שני אני בדעה שקפה טוב הוא טוב ולא צריך לעושת קסמים בשביל להנות ממנו.

לדוגמא: פתחתי אתמול שקית של קוסטה ריקה טרזו AAA בקליה בהירה (יחסית) מיוניקו, בלי מאמץ נותן תוצאה טובה מאד, גוף, חמיצות, פירותיות וגם מבחינת חליטה קפה ידידותי מאד, בלי צ'אנלינג, בלי משחקים של פרה אינפיוזן או טמפ', פשוט טעים.

dubik (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 66 פעמים
קיבל תודות: 156 פעמים

נושא שלא נקרא #152 

The-Fox כתב:אני גם תהיתי אולי הבעיה היא אצלי אבל מצד שני אני בדעה שקפה טוב הוא טוב ולא צריך לעושת קסמים בשביל להנות ממנו.
...
·אני חושב שלמרות שכתבת את זה כדעתך, זה משפט לא נכון.
אני משער שמה שרצית לומר הוא שאתה מעדיף קפה שקל לך לחלוט ולקבל ממנו תוצאות טובות עם הציוד שלך ושיש קפה כזה.
זה לא קשור לטיב הקפה אלא לצורת הקליה.
כמו שקליה מותאמת למים מסויימים ואם תחלוט אותה עם אותם מים היא תצא הכי טוב, יכול להיות שיש קליות שיצאו יותר טוב עם הציוד שלך (אולי הקולה טועם את הקפה עם ציוד דומה ומייצר פיצוי מסויים בקליה שגורם לזה לצאת יותר טוב).
זה דומה לזה שרוב הסאונד היום מקומפרס בעריכה כדי שיישמע טוב במכשירים ניידים שזה מה שיש לרוב האנשים.
זה לא סותר את העובדה שקליות בהירות הן מאתגרות וקשות יותר לחליטה בהגדרה בלי שום קשר לטיב הקפה.
זה נובע ממסיסות נמוכה, מהקשיות של פולים שגדלו בגובה גבוה (מחוז Nyeri למשל), מזה שצריך לטחון הרבה יותר דק (הרבה מטחנות מוגבלות מהבחינה הזאת), מזה שהטחינה הדקה מייצרת צ'אנלינג (גם אם לא רואים אותו בתחתית הסלסלה) ומחייבת פיזור מוקפד ביותר ועוד הרבה.

לעניין הקפה עצמו, אז גם אני די נאבקתי עם רוב הסוגים בחודשים האחרונים, אבל גם כתבתי כאן שמשקית אחת או שתיים קשה מאוד להסיק מסקנות.
המסקנה הנוכחית שלי היא שרוב ה"בעיות" שהיו לי עם הקפה נבעו מזה שחלטתי אותו מוקדם מידי (אני נוטה להניח שאני לא היחיד).
הקניה חידד לי את זה סופית. את השקית השלישית שלו הכנסתי סגורה למקפיא אחרי שבועיים מהקליה ופתחתי אותה אחרי שבוע.
הקפה כבר לא היה מאתגר, כפי שרשמתי קודם. כל מה שהיה ברקע לפני זה נהיה מאוד בולט - קפה מדהים עם טעמי berries והמון מתיקות.
סיפור דומה עם ה-San Ignacio - קצת פחות מיוחד אבל מאוד מתוק.
לקח לי כמה חודשים לשים לב לזה כמו שלקח לי במצטבר כמה שנים ושדרוגים להגיע מקפה חמוץ לקפה מתוק.
התובנות מתגבשות לאט ודרך הרבה הרבה נסיונות וקריאת מאמרים (גם לשוק המקצועי לקח הרבה שנים ומגמת השיפור קייימת כל הזמן). עבורי הרפרנס הוא לא מה שאני מצליח לקבל אצלי אלא אותו קפה שטעמתי בחו"ל והפיל אותי. אחרי שטעמתי אני מנסה לכוון לשם. צעדים קטנים כל פעם אבל בסוף מצליחים.
ברוב הפעמים, הקפה שהוא הכי מאתגר לחליטה הוא זה שיוצא הכי טעים כשמצליחים לחלוט אותו כמו שצריך (קצת בדומה למושג הגוד שוט המפורסם של פעם).

ציוד עושה הבדל כאן ומילת המפתח היא extraction.
רוב הציודים המשוכללים והיקרים של השנים האחרונות נועדו לקליות בהירות ולהעלות את ה-extraction.
ממליץ לכם לקרוא את המאמר של גים שולמן שאודי צירף כאן בשרשור - מאוד מעניין ואת ההסברים המעולים של פרגר.

משהו מעשי שיכול לעזור לכם אולי זה המאמר הבא:
https://strivefortone.com/2016/05/18/th ... re-rehash/
ניסיתי אותו עם ECM classika והוא עובד מצויין (הוציא קפה מצויין גם מהקניה). אבל, כפי שהוא כותב, צריך water debit מתאים כדי שזה יעבוד.

dubik (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #153 

אפרופו קפה קשה לחליטה:
https://www.home-barista.com/coffees/co ... 57657.html

dubik (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #154 

עוד הסבר על כמות הפרמטרים שמשפיעים על התוצאה בכוס, למה כל קפה ייחלט אחרת ולמה אין מנוס מלבצע את ההתאמות והנסיונות על כל קפה (כל אחד על הציוד האישי שלו), כדי למקסם את מה שהציוד מסוגל להוציא.

dimka323
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 44 פעמים

נושא שלא נקרא #155 

@dubik
·
תודה על הטיפים והקישור למאמר מצוין!
במאמר הנ"ל יש הרבה טיפים מצויינים.
התחלטי ליישם והתוצאה בכוס מאוד השתפרה!
הורדת לחץ ל 6 באר עשתה שינוי מאוד גדול.
בדקתי קצב זרימה במכונה שלי ללא ידית והוא עומד על כ 210 ב 30 שניות.
להבנתי במכונה עם ראש e61 ללא שליטה על פרופיל החליטה וללא שליטה על preinusion הורדת לחץ ל 6 באר מהווה סוג של פיצוי לכך ומאפשרות להוציא אספרסו הרבה יותר מאוזן.
עד עכשיו ניסתי לבצע איזון טעמים ע"י preinfusion ארוך יותר בעזרת עצירת חליטה במצב בניים בכ 3-4 באר ואז המשך חליטה.
התוצאה בחליטה של 6 באר ללא preinfusion יותר טובה.
לא מבין למה אין המלצה גורפת למכונות עם ראש e61 לכייל ל 6 באר אלא בדרך כלל ממליצים לעבוד ב 8-9 באר.

לגבי ECM classika - כשאתה אומר הוציא כפה מצויין, יחסית למכונת e61 או גם יחסית ל L-R ?
באיזה מים השתמשת ב ECM classika ?
באיזה מטחנה השתמשת עם ECM classika?

אני חופר כי המכונה שלי quick mill alexia evo אמורה להיות מאוד דומה ל ECM classika.

dubik (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #156 

dimka323 כתב: תודה על הטיפים והקישור למאמר מצוין!
...
שמח לשמוע שזה עזר
dimka323 כתב:במאמר הנ"ל יש הרבה טיפים מצויינים.
...
מסכים. אני אוסיף את הטיפ שלי - לשמור על ראש פתוח ולא להסתמך על כל מיני אקסיומות מעולם הקפה הישן, בעיקר כאלה שעובדות עם קליות כהות. ביום שהבנתי שעדיף לזרוק את הידע שהיה לי לפני כן, שם התחלתי להשתפר.
עם קליות בהירות ובעיקר פולים שהם ברמה גבוהה יותר, דברים עובדים אחרת ולפעמים אפילו הפוך.
dimka323 כתב:הורדת לחץ ל 6 באר עשתה שינוי מאוד גדול.
...
אם אתה מסתמך על השעון במכונה ולא על מדידה בראש, הייתי מנסה גם 7 בר, כי בד"כ הלחץ בראש בפועל נמוך במקצת.
dimka323 כתב:להבנתי במכונה עם ראש e61 ללא שליטה על פרופיל החליטה וללא שליטה על preinusion הורדת לחץ ל 6 באר מהווה סוג של פיצוי לכך ומאפשרות להוציא אספרסו הרבה יותר מאוזן.
...
זה גורם גם לפחות צ'אנלינג כמו שהוא מסביר וגם לזמן מגע ארוך יותר של המים עם הקפה ושניהם מעלים את אחוזי החליטה.
dimka323 כתב:לא מבין למה אין המלצה גורפת למכונות עם ראש e61 לכייל ל 6 באר אלא בדרך כלל ממליצים לעבוד ב 8-9 באר.
...
אין המלצה גורפת כי לא בטוח שבמקרה של קליות כהות הדבר הזה מועיל. יכול להיות שאפילו יזיק.
בנוסף למכונות HX זה לא יעבוד בכלל, כי יוציא את המכונה מאיזון תרמי וגם סביר להניח שלא יעבוד במכונות עם משאבה רציפה בגלל ספיקה גדולה יותר.
זאת מעבר לעובדה שהורדת הלחץ הוא רק אחד מתוך מספר דברים שהוא ממליץ לשנות.
dimka323 כתב:לגבי ECM classika - כשאתה אומר הוציא כפה מצויין, יחסית למכונת e61 או גם יחסית ל L-R ?
...
יחסית ל-e61. הכל יחסי :lol:. אבל גם קשה להתייחס למכונה בנפרד כי כל הסטאפ שונה.
dimka323 כתב:באיזה מים השתמשת ב ECM classika ?
...
בריטה מקצועי
dimka323 כתב:באיזה מטחנה השתמשת עם ECM classika?
...
e5p.
dimka323 כתב:אני חופר כי המכונה שלי quick mill alexia evo אמורה להיות מאוד דומה ל ECM classika.
...
כמו שהבנת, דעתי היא, שאין איזה מתכון שתמיד עובד ויש המון דברים קטנים שאם משפרים אותם זה מצטבר.
מאחר והציוד הוא לא אצלי, לא עשיתי אופטימיזציה לתהליך.

dimka323
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #157 

@dubik
·
המון תודה!
בהחלט אנסה גם חליטה באזור 7 באר לפי שעון לחץ במכונה.
לדעתי השיפור הבא אצלי צפוי להגיע ממים מותאמים לאספרסו.
ממתין לראות אם water peak יביא בשורה בעניין המים.

dubik (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #158 

@dimka323
·peak water ייקח קצת זמן. מקסוול עדכן שזה ייצא רק ביולי (קורה להרבה פרוייקטי קיקסטארטר שלוח הזמנים מתעכב).
מבחינת התוצאות שהם הציגו זה נראה די מבטיח. אותי מעניין אם זה יידע להתמודד עם כלורידים, כי כמעט אף פילטר מהסוג הזה לא מוריד אותם.

ממליץ לך לנסות להשקיע בprecision filters - ברבים (לא כל קפה יעבוד הכי טוב עם אותו פילטר ואותה מנה - גם הופמן אומר את זה בסרטון למעלה).
קח בחשבון שהם חושפים גם פגמים בטכניקה.
פיזור טוב של הקפה בסלסלה הוא אחד הנושאים שהכי משפרים בעיניי וחיוניים בקפה כזה (בעיקר עם סינגל דוזינג).
גם אם אתה מקבל משפך מושלם, עדיין פיזור טוב מעלה את אחוזי החליטה.
ממליץ על הLondinium Distribution Tool. אמנם יקר, אבל עובד יותר טוב מכמעט כל דבר אחר (דעה של הרבה אנשים שהשתמשו).
בנוסף תדאג שהטמפר שלך הוא לפחות בקוטר 58.4 ומתאים ככל הניתן לפילטר.

dimka323
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #159 

@dubik
·
אכן מתלבט אם להמתין לפיתרון של water peak ...
מאוד חבל שאין איפה לקנות מים מזוקקים מותאמים למזון.

ממש לאחרונה עברתי לסלסלת VST15, עד עכשיו מאוד מרוצה מהמעבר.
סלסלה קודמת שלי הייתה ims18, תוצאה עם vst יותר טובה לטעמי.

אכן קצת סובל מנושא דחיסה אחידה בסלסלה.
מחפש פיתרון טוב יותר.

לגבי londinium Distribution Tool, המטחנה שלי זאת SETTE270.
הקפה יוצא מאוד אורירי ללא גושים נראים לעין בכלל.
Londinium Distribution Tool הוא להבנתי נועד עבור WDT.
האם יש טעם להשתמש כשאין גושים נראים לעין?

dubik (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #160 

@dimka323
·מנסיוני התשובה היא לחלוטין כן.
רוב המטחנות לא מפזרות את הקפה מספיק טוב ובסינגל דוזינג זה אפילו פחות טוב מאשר אם יש מיכל פולים מלא.
בקליות כהות זה אכן לא תמיד נדרש (כי יותר קל להגיע לרמות EY נדרשות והטעם האופטימלי מתקבל ברמות נמוכות משמעותית מאשר בקליה בהירה), אבל כאן כשאתה נלחם על כל שבריר אחוז של extraction כדי לקבל תוצאה טובה יותר בכוס, זה משפר מאוד והכלי של לונדיניום עובד טוב יותר מכל מיני פתרונות מאולתרים שניסיתי במשך השנים.

אין קשר בין איך שהטחינה נראית לעין לבין הצורך בפיזור. כל המטחנות מייצרות חלקיקים בגדלים שונים וזה משהו שקשה לראות בעין. אז כאשר החלקיקים האלה מפוזרים בסלסלה בצורה אחידה עד כמה שניתן, החליטה משתפרת.
נושא הגושים הוא נושא שנופח בעבר מעבר למימדיו האמיתיים וברוב המטחנות אין לזה יותר מידי השפעה, אבל פיזור עוזר בלי קשר.
כמו שכתבתי למעלה, צ'אנלינג נוצר גם בתוך הסלסלה ולא תמיד בא לידי ביטוי בזרימה שאתה רואה בתחתית שלה. כשעושים פיזור יותר טוב, מרגישים את זה בטעם שמשתפר ונהיה נקי יותר (טעמי המרירות והחמיצות יורדים והמתיקות עולה. אפשר למשוך את השוט יותר זמן ואז יותר קל להבחין בניואנסים של טעמים).

dimka323
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #161 

@dubik
·
טוב.
אנסה לבצע פיזור בסלסלה.
בעזרת משהו מאולתר בשלב ראשון.

dimka323
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #162 

בעלי מכונות עם ראש e61 - יש עכשיו הזדמנות לרכוש ערכת שדרוג של Lelit עבור שליטה על קצב זרימה בראש חליטה.
כמו שקיים במכונה Lelit Bianca.
להלן קישור עם פרטים וקישורים בנושא:
https://www.htcafe.co.il/vt323537.html

dubik (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #163 

וידאו מעניין (אפרופו בלונדינג, טייגר סקין, קרמה ועוד כל מיני תובנות ישנות, שכמו שכתבתי עדיף להתנתק מהן כי רובן לא רלוונטיות ורק מפריעות להגיע למיצוי טוב):

לעניין הקפה עצמו, אז גם אני די נאבקתי עם רוב הסוגים בחודשים האחרונים, אבל גם כתבתי כאן שמשקית אחת או שתיים קשה מאוד להסיק מסקנות.
...
ובעניין הקושי לחלוט קפה בהיר, עוד שרשור מעניין בפורום של לונדיניום:
https://londiniumespresso.com/coffee-ex ... e?start=20

מדגים גם קצת מתוך מרחב המשחק הקיים כדי לחלוט שוט בצורה אופטימלית וגם ריס (פוסט #15535) טוען כמוני שיש סוגי קפה שלוקח זמן עד שמוצאים את האופטימום הזה.
גם הוא טוען שלפעמים דרוש חצי קילו רק למשחקים (וזה עוד עם מטחנה שהיא נכון להיום כנראה הטובה ביותר שניתן להשיג). כמובן שלא כל קפה הוא כזה ואפשר לקבל שוטים מצויינים גם בלי להגיע לאופטימום אבל לפעמים ההבדלים בין תוצאה מצויינת לאופטימלית הם עצומים.

dimka323
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #164 

לאחר מספר תערובות שהתקשתי להפיק מהם קפה טוב בסטנדרט שלי ה KOCHERE DEBO פשוט מצוין. פירותי, חמיצות עדינה.
טעמי אפרסק עם חמיצות לימונית עדינה.
גם MARLIN Zuniga נחמד מאוד, פחות מצליח להרגיש הפרדת טעמים כמו ב KOCHERE.

WolfM
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 17 פעמים
קיבל תודות: 94 פעמים

נושא שלא נקרא #165 

חייב לציין שהבאתי מגרמניה מספר שקיות מhttps://www.fiveelephant.com ומ thebarn.de ואני נהנה מהן הרבה יותר ממה שנהנתי מהקפה של קולונה.לא שהוא היה רע אבל כאן כל שקית פוגעת בול עד עכשיו.
גם להם יש מנוי עם משלוח לישראל, הוא אמנם יקר אבל ממליץ בחום לנסות לפחות פעם אחת ואם אתם בגרמניה, אז בכלל שווה להזמין כי המשלוח מגיע תוך יומיים לכל מלון.

שלח תגובה

חזור אל “תערובות קפה וקלייה ביתית”