תקלה מוזרה

פורום המיועד לציוד אודיו וינטאג' על כל סוגיו וכן אודיו אנלוגי - פטיפונים, ויניל וטייפים
יקיקי (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 6 פעמים

תקלה מוזרה

נושא שלא נקרא #1 

שלום,
יש לי מגבר KENWOOD KA801. כאשר מגבירים את הווליום שלו יחסית בפתאומיות, שומעים נקישה (ממסר?) והמוזיקה מפסיקה לשניה או פחות, ואז מתחדשת מחדש. האם זו תקלה מוכרת? כאשר אני מעלה את הווליום לאט, זה לא קורה. זה קורה גם כשאני מעלה את הווליום בפיתאומיות כשהרמה ההתחלתית היא נמוכה, זה קורה, אם כי לא כל פעם.
מה יכולה להיות התקלה? אתן אותו לתיקון, אבל אני סקרן.

shoko555
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 109 פעמים
קיבל תודות: 214 פעמים

נושא שלא נקרא #2 

התפקיד של הממסר זה להגן על הרמקולים במידה ויוצא החוצה מתח ישר (יש לפעמים גם הגנת טמפ אבל זה לא המקרה שלך ).

מתח ישר מעל וולט או שניים ידפוק לך את הרמקולים.

מתי פעם אחרונה המגבר עבר כיוונים (bias ואחרים)?, יכול להיות שהגיע הזמן.
אני לא הייתי משתמש בו עד שהעניין יבדק ועל הדרך מחליף את הקבלים אלקטרוליטים במעגל ה power יכול להיות שגם להם יש קשר לבעיה.

בהצלחה.
קונה ציוד אודיו תקול.

rooster
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 18 פעמים
קיבל תודות: 47 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

היי.
בטעות הגבתי בפוסט אחר.
יש סיכוי טוב שהיציאת רמקולים שאתה עובד איתה יודעת לקבל עד 4 אוהם, ונכנסת ל"מגננה" הזו כשאתה מגביר.
נסה אחת אחרת.
אותו המקרה שאתה מתאר קרה לי פעם עם פיוניר sa7300.

Kosh
סמל אישי של משתמש
גורו וינטאג'
גורו וינטאג'
נתן תודות: 339 פעמים
קיבל תודות: 366 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

המגבר שלך כנראה שולח מתח DC,ולכן הממסר (Relay) שמטרתו להגן על הטרנזיסטורים הסופיים של המגבר ועל הרמקולים שלך,עושה את עבודתו.כדאי שיראה כמה שיותר מהר טכנאי.
Vintage audio is a way of life

Retro audio is good for you

ערוץ הסטריאו וינטאג' שלי:
http://www.youtube.com/user/Kosh31100

JD9002
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 461 פעמים
קיבל תודות: 638 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

@יקיקי
כמו שתארו חבריי למעלה. כל אחת מן התקלות אפשרית. ואף יותר מזה. מכיוון שמדובר בוינטאג' התיישנות רכיבים יכולה לפגום באופן הפעולה התקין.
גם עם מעגל ההגנה הפנימי הרמקולים שלך בסכנה ובכלל דרגת היציאה (כי גם מעגל ההגנה סובל מכשלים עם התיישנות הרכיבים ותופעה של תקלות שרשרת).
וינטאג'מניה !!!
מקבל וקונה ציוד לשיפוץ.

יקיקי (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל

נושא שלא נקרא #6 

תודה על העצות!
דיברתי עם טכנאי והוא טוען שאין בעיה אמיתית כאן ושאפשר לחיות עם זה, אבל אני לא שקט. אביא את המחשב לבדיקה מסודרת - העלות של זוג רמקולים חדשים / תיקון רמקולים תהיה מן הסתם גבוהה משמעותית מעלות בדיקת ותיקון המגבר.

שוב תודה על העזרה!

anatoli15
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 121 פעמים
קיבל תודות: 256 פעמים

נושא שלא נקרא #7 

נשמע כמו "תקלה" שסביר שלא תעשה שום נזק אמיתי ואפשר לתקן יחסית בקלות. כמו שכבר אמרו לפני, זה מתרחש כשמעגל ההגנה מזהה מתח DC במוצא שגבוה יותר ממתח סף כלשהו. עצם זה שהמעגל עובד ומנתק את הרמקולים אומר שהוא עדיין מתפקד ויגן עליהם. יכולות להיות לזה כמה סיבות כאשר הסבירות ביותר הן:
1 - יש באמת מתח offset גבולי וכאשר אתה מגביר מספיק (בתוכן עם הרבה באס) זה מספיק בכדי להעלות אותו טיפה מעל הסף הנדרש למיתוג.
2 - המעגל הזה אמור לזהות DC. הוא עושה זאת על ידי פילטר שמסנן תדרים גבוהים יותר מכמה Hz כך שהם לא יכנסו למעגל הזיהוי של התקלה. יתכן שהקבל במעגל הזיהוי הזה (או רכיב אחר, אבל הקבל הוא הכי סביר) התייבש והקיבול שלו ירד משמעותית מה שדופק את יכולת הסינון שלו.
שוב, לא כל האפשרויות רשומות, אך הנפוצות ביותר הן שתי אלה.

יש לך DMM (מולטימטר)? אם כן, תדליק את המגבר, אל תנגן שום דבר, ותמדוד את מתח ה-DC שאתה רואה בכל אחד מהרמקולים (שזה בעצם יציאת המגבר, אתה יכול לעשות את זה ישירות ביציאה ולנתק את הרמקולים אם תרגיש כך יותר בנח). אם מדובר על כמה עשרות mV (או נגיד 100-200mV) זה עדיין סביר לחלוטין (מעגל ההגנה בדר"כ נדלק ב-0.5-1V במגברים של רמקולים). ואז כנראה שמדובר על הבעיה השנייה ואפשר להמשיך לבדוק עם frequency sweep את רמת הרגישות, זה לא דורש יותר מאשר כרטיס קול או סטרימר או טלפון נייד שמחובר למגבר.
אם מדובר על משהו גבוה יותר מאשר 100-200mV אז כנראה שלא יזיק לפתוח את המגבר ולעשות כיוון offset. על הדרך אפשר לראות אם הוא השתנה עקב תקלה אמיתית במעגל או שפשוט drift שהתרחש עם השנים (קורה לא פעם, וזה לא משהו חריג בציוד ישן).

אופציה אחרת היא כמובן פשוט להביא את המגבר לטכנאי ולתת לו לשבור את הראש :wink:

עריכה:
סתם הערה כי כבר הכרתי מישהו שנפל בזה. במגברים שבהם אין קבל צימוד בכניסה (והם מגבירים גם את ה-DC שנכנס) גם offset שמגיע מהמקור יכול להיות הבעיה. אז אתה יכול לנסות את אותה הבדיקה גם ללא מקור מחובר (או להעביר לכניסה אחרת).

יקיקי (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל

נושא שלא נקרא #8 

הי,
המון תודה על המידע המועיל. מדדתי - זה לא כל כך שינה אם הרמקול היה מחובר או לא, לאחר שהמגבר התחמם כמה דקות הקריאה היא 22mv. אם אני מבין נכון, זה לחלוטין בתוך הטווח התקין. חיפשתי קצת, וראיתי שיש כיוון של קדם המגבר, וגם של המגבר. האם כדאי לבצע את הכיוונון, גם אם אלו הערכים שאני מודד ברמקולים?
נשמע שאני עובר ללמוד על frequency sweep ואיך מריצים את בדיקת הרגישות שהצעת. טרם מצאתי...
שוב תודה! זה מאוד מועיל ועוזר!

anatoli15
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #9 

נוכחות הרמקולים (או חוסר נוכחות שלהם) לא אמורה לשנות את הקריאה כמובן, כפי שכבר ראית.

הגבי ה-sweep, גם את זה אפשר לנסות בתור התחלה בלי רמקולים מחוברים (כי להכניס לרמקולים תדר סינוס בודד בעוצמה לא נמוכה יעשה לך חור בראש), רק תדאג לעבוד פחות או יותר בעוצמה דומה למה שאתה שומע כשיש לך את התקלה. יש הרבה תוכנות frequency generator (וגם אתרים ברשת שיתנו לך את האופציה הזו, לדוגמא זה: http://www.szynalski.com/tone-generator/
תתחיל מתדר של בערך 1KHz, חכה כמה שניות לראות אם הממסר קופץ או לא. במידה ולא (ב-1קילו הוא בטוח לא יקפוץ אלא אם הקבל מת לגמרי וזה לא המצב כנראה), תוריד את התדר לחצי, ותחזור על הבדיקה. תמשיך ככה עד שתגיע לכמה Hz בודדים או שתדע באיזה תדר המעגל נדלק ומזהה "תקלה".
בהתאם לנקודה שבה זה נדלק נוכל לקבל רמז לעד כמה המעגל רגיש בתדרים שבהם הוא לא אמור להיות רגיש.

אם זה לא יספק תשובה, אז יתכן והדרך המהירה ביותר לפיתרון אכן תהייה לפתוח את המגבר ולראות מה קורה בפנים.

robo7
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 74 פעמים
קיבל תודות: 75 פעמים

Re: תקלה מוזרה

נושא שלא נקרא #10 

יקיקי כתב:שלום,
יש לי מגבר KENWOOD KA801...... כאשר אני מעלה את הווליום לאט, זה לא קורה. זה קורה גם כשאני מעלה את הווליום בפיתאומיות כשהרמה ההתחלתית היא נמוכה, זה קורה, אם כי לא כל פעם.
מה יכולה להיות התקלה? אתן אותו לתיקון, אבל אני סקרן.
...
יש זליגת מתח קטנה על הפוטנציומטר.
יכול להיות מהמקור או ממעגל בקרת הטון.·
ללא כל קשר אתה יכול לאפס את מתח המוצא, אם כי 22mv זו סטיה נסבלת.

(f)
R

anatoli15
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #11 

בהמשך לדברים של robo7, אני גם רק רוצה לוודא - יקיקי האם מדדת את ה-DC כשחוגת הווליום על מצב מינימלי או מצב רגיל של האזנה?
חשוב שתמדוד כשהחוגה במצב שבו היא נמצאת כשזה קורה. כמו שרשמתי לפני כן (וrobo7 חזר והדגיש עכשיו), זה יכול גם להגיע משלב מוקדם יותר מאשר המגבר עצמו (לדוגמא המקור אם יש שם צימוד DC), ואז מצב חוגת הווליום ישפיע על הערך הנמדד.

יקיקי (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל

נושא שלא נקרא #12 

היי,
שוב תודה! זה עוזר לי מאוד! הווליום לא משפיע על המתח - הוא מתחיל כשמדליקים את המגבר סביב ה 4mv ועולה עד ל22-24. אבל הוא לא רגיש לא למקרה בו מחובר מקור או לא, ולא לכפתור הווליום.
אגב, גם כאשר אין שום מקור מנגן או מחובר, הקפצה מהירה של הווליום מפעילה את הממסר. אבל אני כמובן אבדוק את מה שהצעתם לי, ואבדוק האם בתדרים שונים, הממסר נכנס להגנה. הוא לא נכנס להגנה אף פעם בזמן נגינה, לא משנה באיזה ווליום. רק כשאני משנה במהירות את הווליום.
שני דברים, שאני לא יודע אם קשורים או לא:
אני לא יודע אם זה קשור, אבל כיוון שהגברתי את הווליום למקסימום כדי לבדוק - בלי מקור מחובר כמובן - אני רואה עכשיו שנוספו קצת רעשי רקע, סוג של היס. אני לא יכול לשמוע אותו בווליום בו אני מאזין, אבל כשהחוגה על המקסימום, זה קורה.
כל הדבר הזה התחיל אחרי שניקיתי את הפוטנציומטורים בתרסיס מתאים לניקוי מגעים. הוא עזר מאוד אגב לבעיה המקורית של ערוץ אחד שלא נשמע טוב, אלא אם כן משחקים קצת עם כפתור ה BALANCE וה VOLUME...

המון תודה - כיף לקבל כזו תמיכה, וממש מעריך את זה!

anatoli15
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #13 

רגע רגע רגע, רק עכשיו הבנתי שהבעיה מתרחשת באותו הרגע שאתה משנה את הווליום. עד עכשיו לא הבנתי את זה.

החשש שלי הוא שבמצב כזה יש לך בעיה של נתק ריגעי בזמן סיבוב החוגה, מה שעלול לגרום למתח בכניסה למגבר להשתנות בצורה משמעותית ולכן זה משהו שיתכן ואכן צריך להגן מפניו.

במקרה כזה אני הייתי שוטף את החוגה עם IPA, משחק איתה קצת בסיבובים הלוך חזור ומשאיר אותה להתייבש.

יקיקי (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל

נושא שלא נקרא #14 

אכן, זה קורה:
1. אך ורק כאשר אני מזיז את חוגת הווליום
2. רק שאני משנה אותה במהירות - לאט לא קורה כלום
3. הבעיה התחילה לאחר שניקיתי את המגעים בתרסיס משום שאחד הערוצים "חירחר"
4. בעיית החירחור נעלמה ושני הערוצים נשמעים יותר טוב משמעותית. אבל הופיעה בעיית הממסר

האם יש תרסיס IPA (אם הבנתי נכון, זה תרסיס Isopropyl Alcohol) מומלץ?

שוב, המון תודה!

anatoli15
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #15 

אני דיברתי IPA נוזלי, לא תרסיס. אך אני בטוח שיש גם תרסיסים מומלצים לניקוי מגעים שיוכלו להמליץ עליהם חברי הפורום האחרים. אני לא אתפלא אם גם בהם המרכיב העיקרי יהיה IPA.
אני פשוט מחזיק ליטר או שניים של IPA בבית מאחר והוא משמש אותי רבות באלקטרוניקה.

שלח תגובה

חזור אל “וינטאג' ואנלוגי”