שבוי עם נתב של סלקום VV5823

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
shkop (פותח השרשור)
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 12 פעמים
קיבל תודות: 39 פעמים

שבוי עם נתב של סלקום VV5823

נושא שלא נקרא #1 

התחברתי לסיב האופטי של סלקום. הסיב יוצא מהארון תקשורת למודם (קופסה שחורה קטנה) ומשם בכבל רשת לנתב של סלקום.
הנתב של סלקום מוציא טלפון (הוסבר לי שהטלפון הוא למעשה החזרה מהנתב וניתוק מנתק את הקו בדירה) וכמובן את כל חבורי הרשת והרשת האלחוטית.
הנתב מזעזע. ב- 2.4 הרשת פשוט לא יציבה (ניתוקים) והטווח קליטה מאוד מוגבל.
פניתי לסלקום שהודיעו לי חגיגית שלא ניתן להגדיר את הנתב כ- BRIDGE.
אני לא יכול לוותר על הטלפון בדירה ובכנות לא הצלחתי למצוא בשום מקום הסבר קוהרנטי על מהות הקומבינה של טלפון מהנתב ובוודאי שלא תחליפים.
השאלה שלי היא - האם יש אפשרות חליפית לטלפון? (אם כן, להבנתי, אני פשוט יכול להחליף נתב לכל נתב כי המודם קופסה נפרדת, המודם DSL של הנתב לא פעיל ממילא בתצורה הקיימת) ואם לא האם יש תצורה בה אשרשר עוד נתב תוך ניטרול כל האפשרויות הלא נחוצות של הנתב הקיים כך שיתפקד כמתאם לטלפון בלבד ויעביר הלאה את הטיפול ברשת לנתב שאצרף?

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
נתן תודות: 380 פעמים
קיבל תודות: 790 פעמים

Re: שבוי עם נתב של סלקום VV5823

נושא שלא נקרא #2 

@shkop
·

לדעתי כל מה שכתבתי כאן רלוונטי במקרה שלך (חוץ מכמובן כל הנושא של תשתית ה-DSL, מודם DSL וכו'):
https://www.hometheater.co.il/vp2950483#2950483

לגבי האפשרות לחבר את הנתב של סלקום מאחורי נתב פרטי הנה דיווח על הצלחה מעל סלקום פייבר:
https://www.hometheater.co.il/vp2936141#2936141

shkop (פותח השרשור)
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #3 

@eran405 תודה על התגובה.
מה צריך לנטרל בנתב של סלקום בתצורה שהזכרת בקישור השני?

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

נושא שלא נקרא #4 

@shkop
·

אני לא בטוח שאני מבין את שאלה.

אם אתה מתכוון לקונפיגורציה של הנתב של הסלקום מאחורי נתב פרטי שלך, לדעתי הדבר היחיד שצריך לעשות זה לשנות את החיבור WAN שלו ל-DHCP (בהנחה שהוא כרגע על חיבור חייגן pppoe). הרי הראוטר הפרטי שלך הוא זה שיעשה את החיבור (חייגן או מה שצריך) והראוטר שלהם צריך רק לקבל כתובת מהראוטר שלך.

NegativeIQ
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 11 פעמים
קיבל תודות: 570 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

shkop כתב:התחברתי לסיב האופטי של סלקום. הסיב יוצא מהארון תקשורת למודם (קופסה שחורה קטנה) ומשם בכבל רשת לנתב של סלקום.
הנתב של סלקום מוציא טלפון (הוסבר לי שהטלפון הוא למעשה החזרה מהנתב וניתוק מנתק את הקו בדירה) וכמובן את כל חבורי הרשת והרשת האלחוטית.
הנתב מזעזע. ב- 2.4 הרשת פשוט לא יציבה (ניתוקים) והטווח קליטה מאוד מוגבל.
פניתי לסלקום שהודיעו לי חגיגית שלא ניתן להגדיר את הנתב כ- BRIDGE.
אני לא יכול לוותר על הטלפון בדירה ובכנות לא הצלחתי למצוא בשום מקום הסבר קוהרנטי על מהות הקומבינה של טלפון מהנתב ובוודאי שלא תחליפים.
השאלה שלי היא - האם יש אפשרות חליפית לטלפון? (אם כן, להבנתי, אני פשוט יכול להחליף נתב לכל נתב כי המודם קופסה נפרדת, המודם DSL של הנתב לא פעיל ממילא בתצורה הקיימת) ואם לא האם יש תצורה בה אשרשר עוד נתב תוך ניטרול כל האפשרויות הלא נחוצות של הנתב הקיים כך שיתפקד כמתאם לטלפון בלבד ויעביר הלאה את הטיפול ברשת לנתב שאצרף?
...
נתק את הנתב של סלקום וחבר נתב משלך למתאם של הסיב (הקופסה השחורה הקטנה), תגדיר PPPoE ותוודא שיש גישה לאינטרנט (היו תלונות על סלקום שהם לא מאפשרים להשתמש בנתב פרטי בכלל אבל נראה לאחרונה שהם ירדו מהעץ). חבר את הנתב שלך סלקום דרך יציאת ה-WAN שלו לאחת מיציאות ה-LA N של הנתב שלך, חבר את הטלפון הקווי לנתב של סלקום. אל תחבר שום דבר ליציאות ה-LAN של הנתב של סלקום. בדוק אם הטלפון עובד.
בהצלחה.

shkop (פותח השרשור)
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #6 

@eran405 הבנת את השאלה. עברתי על ה- SETTINGS ונראה שאפשר לנטרל את רשתות ה WIFI ואת החיבור אינטרנט שלו כך שנראה שאני יכול לצאת לדרך.

יכולים אולי להמליץ על נתב? משהו אמין, מהיר וטוב. אין לי מגבלת תקציב מאוד קשיחה.

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

נושא שלא נקרא #7 

@shkop
·

קשה ואפילו הייתי אומר "בלתי אפשרי" להמליץ על ציוד תקשורת מסויים ללא דרישות ספציפיות וללא תקציב (ואפילו אז כנראה יהיו מספר אופציות).

באופן כללי יש שני "סוגים" של אופציות:

א. ציוד רשת ביתי "פשוט" שיותר קל לקינפוג גם ללא רקע ברשתות. אם אתה מחפש ראוטר "בודד" כרגיל מומלץ לחפש דגם מוביל של linksys/netgear/asus מחנות אמינה בחו"ל (כגון אמזון כלשהו או newegg וכו').

אם יש לך סיבה להאמין ש-AP בודד לא יכסה בצורה טובה את האיזורים הרלוונטיים, מומלץ לתכנן מראש פתרון של מספר יחידות עם תמיכה ב-roaming כגון פתרון mesh. פתרונות mesh גם תומכים בחיבור יותר יעיל כאשר היחידות מחוברות ביניהם אלחוטית אבל רב פתרונות ה-mesh תומכים גם בחיבור קווי בין היחידות ובמידת האפשר זה תמיד עדיף על חיבור אלחוטי.

ב. ציוד רשת יותר "מקצועי" שכרגיל דורש עקומת למידה יותר גדולה (תלוי גם ברקע שלך ברשתות) ובתמורה תקבל אופציות קונפיגורציה יותר מתקדמות ובמידה מסויימת גם אמינות יותר גבוהה. בציוד כזה הרבה פעמים מפרידים בין הנתב (שהוא נתב "נטו" או מקסימום נתב + סוויץ) לבין הסוויץ לבין ה-APs. אישית אני חובב של ציוד של Ubiquiti כגון ה-ER-X או ER-4 אבל גם אופציות כמו mikrotik או pfsense עם חומרה מתאימה יכולות להיות מצויינות. מבחינת APs, ה-APs של Unifi נחשבות מצויינות ואני בטוח שיש גם אופציות טובות אחרות.

ראה עוד פרטים בשירשורים כגון:
https://www.hometheater.co.il/vp2926966#2926966 (והשירשורים שקישרתי שם)
https://www.hometheater.co.il/vt300135.html (שירשור ארוך עם הרבה אופציות)

בנוסף לכל האמור לעיל שם לב גם לנושא של חייגן pppoe:
אם אתה יכול להתחבר עם DHCP אז כל ראוטר חדיש יחסית באיכות מינימלית כנראה יחזיק לך חיבור של 1 גיגה (לא סימטרי). אם אתה חייב חייגן pppoe בשביל להתחבר לסלקום אז אפילו ראוטר חזק ויקר יחסית לפעמים לא "סוחב" קצבים כאלה בחיבור pppoe.

shkop (פותח השרשור)
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #8 

תודה רבה על העזרה! הלכתי בסופו של דבר על הנתב הזה
SYNOLOGY RT2600ac Wi-Fi AC 2600 Gigabit Router https://m.newegg.com/global/il/product/9SIA6ZP5UH6235
הביקורות המקצועיות ושל לקוחות מהללות ואני מקווה לטוב . שוב תודה !

shkop (פותח השרשור)
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #9 

eran405 כתב:@shkop
·

אני לא בטוח שאני מבין את שאלה.

אם אתה מתכוון לקונפיגורציה של הנתב של הסלקום מאחורי נתב פרטי שלך, לדעתי הדבר היחיד שצריך לעשות זה לשנות את החיבור WAN שלו ל-DHCP (בהנחה שהוא כרגע על חיבור חייגן pppoe). הרי הראוטר הפרטי שלך הוא זה שיעשה את החיבור (חייגן או מה שצריך) והראוטר שלהם צריך רק לקבל כתובת מהראוטר שלך.
...
@eran405 אלו ההגדרות כרגע והטלפון לא עובד...
ניטרלתי DHCP SERVER... זו טעות?

mp3lll
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון ה-20K
חבר במועדון ה-20K
נתן תודות: 134 פעמים
קיבל תודות: 1006 פעמים

נושא שלא נקרא #10 

shkop, את הפרט הכי חשוב הסרת, לא כתבת שיש לך טלפוניה ובאף שלב.

הדבר היחיד שאתה יכול לעזור הוא להחזיר הכל לכפי שהיה, ולשרשר ראוטר חדש ולבטל את האלחוט בישן.
"הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם" - אין יותר אקטואלי מזה.

shkop (פותח השרשור)
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #11 

mp3lll כתב:shkop, את הפרט הכי חשוב הסרת, לא כתבת שיש לך טלפוניה ובאף שלב.

הדבר היחיד שאתה יכול לעזור הוא להחזיר הכל לכפי שהיה, ולשרשר ראוטר חדש ולבטל את האלחוט בישן.
...
האמת שעוד בהודעת הפתיחה כתבתי שאני לא יכול לוותר על הטלפון (נשבע שלא ערכתי עכשיו :) ).
אני מנסה להבהיר - אתה אומר להחזיר למצב הקודם ולשרשר נתב? הנתב החדש הוא הראשון בשרשרת נכון?
בישן (של סלקום) אני מנטרל רק רשתות אלחוטיות וחיבור PPPOE?

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

נושא שלא נקרא #12 

@shkop
·

mp3lll כנראה לא עקב אחרי השירשור ואחרי ההצלחות של אחרים בנושא הזה כמו לדוגמא בקישור שכבר נתתי בתגובה הראשונה שלי:

לדעתי אתה קרוב יחסית שהכל יעבוד אבל או חיבורת או קינפגת משהו לא נכון. בתמונת המסך של ה-VV5823 כתוב שה-WAN שלו הוא down. איך בדיוק אתה מנסה לחבר ולקנפג אותו?

למיטב הבנתי (שיכול להיות שאני טועה אבל שווה לפחות לנסות):

א. תחבר מכניסת WAN של ה-VV5823 לפורט LAN של הראוטר הראשי.

ב. ההגדרות ב-VV5823 צריכות להיות בדיוק כמו שזה עבד לך כשהוא היה הראוטר הראשי, חוץ מאולי הנושא של חייגן שאם קודם היה מוגדר חייגן pppoe ב-VV5823 אז עכשיו החייגן יהיה מוגדר בראוטר הפרטי וה-VV5823 יהיה במצב של DHCP (שלפי התמונת מסך לעיל הוא כבר במצב הזה). בנוסף כנראה שתרצה לנטרל את ה-wifi שלו כי אתה לא באמת גולש דרכו (שוב לפי התמונת מסך לעיל כנראה כבר עשית זאת).
חשוב גם לוודא שהטווח כתובות שלו שונה מהטווח כתובות של הראוטר הראשי (לפי התמונת מסך לעיל, אם אני מבין נכון הטווח כתובות שלו 10.100.102.1 שבתקווה זה לא הטווח כתובות של הראוטר הראשי שלך אז הכל בסדר). מטעמי נוחיות בלבד, דווקא כן כדאי להשאיר את ה-DHCP server שלו דולק - בגלל שאתה משתמש בו כ-double NAT אז זה לא שני שרתי DHCP באותו הרשת וחוסך לך הגדרות מעצבנות fשאתה רוצה להתחבר אליו ישירות.

דבר ראשון תגיע למצב שה-WAN שלו במצב תקין ושאתה יכול לגלוש כשאתה מחובר לאחד מפורטי ה-LAN שלו. בתקווה אחרי שתעשה זאת גם הטלפון יעבוד.

אם צריך תאפס הגדרות של ה-VV5823, תחזיר אותו לחיבור ישירות לקופסא של סלקום (ללא כל ציוד פרטי) ותראה שהטלפון מוזר לעבוד (אם לא אתה יכול לפנות לסלקום שיסדרו את העניין). אחרי שזה עובד ככה, תעשה מינימום שינויים בקונפיגורציה שלו בשביל שיהיה גישה לאינטרנט דרכו כשהוא מחובר מאחורי הראוטר הפרטי, והטלפון אמור להמשיך לעבוד. אם צריך לשנות טווחי כתובות, תשנה בראוטר הפרטי שלך ולא בראוטר שלהם.

shkop (פותח השרשור)
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #13 

eran405 כתב:@shkop
·

mp3lll כנראה לא עקב אחרי השירשור ואחרי ההצלחות של אחרים בנושא הזה כמו לדוגמא בקישור שכבר נתתי בתגובה הראשונה שלי:

לדעתי אתה קרוב יחסית שהכל יעבוד אבל או חיבורת או קינפגת משהו לא נכון. בתמונת המסך של ה-VV5823 כתוב שה-WAN שלו הוא down. איך בדיוק אתה מנסה לחבר ולקנפג אותו?

למיטב הבנתי (שיכול להיות שאני טועה אבל שווה לפחות לנסות):

א. תחבר מכניסת WAN של ה-VV5823 לפורט LAN של הראוטר הראשי.

ב. ההגדרות ב-VV5823 צריכות להיות בדיוק כמו שזה עבד לך כשהוא היה הראוטר הראשי, חוץ מאולי הנושא של חייגן שאם קודם היה מוגדר חייגן pppoe ב-VV5823 אז עכשיו החייגן יהיה מוגדר בראוטר הפרטי וה-VV5823 יהיה במצב של DHCP (שלפי התמונת מסך לעיל הוא כבר במצב הזה). בנוסף כנראה שתרצה לנטרל את ה-wifi שלו כי אתה לא באמת גולש דרכו (שוב לפי התמונת מסך לעיל כנראה כבר עשית זאת).
חשוב גם לוודא שהטווח כתובות שלו שונה מהטווח כתובות של הראוטר הראשי (לפי התמונת מסך לעיל, אם אני מבין נכון הטווח כתובות שלו 10.100.102.1 שבתקווה זה לא הטווח כתובות של הראוטר הראשי שלך אז הכל בסדר). מטעמי נוחיות בלבד, דווקא כן כדאי להשאיר את ה-DHCP server שלו דולק - בגלל שאתה משתמש בו כ-double NAT אז זה לא שני שרתי DHCP באותו הרשת וחוסך לך הגדרות מעצבנות fשאתה רוצה להתחבר אליו ישירות.

דבר ראשון תגיע למצב שה-WAN שלו במצב תקין ושאתה יכול לגלוש כשאתה מחובר לאחד מפורטי ה-LAN שלו. בתקווה אחרי שתעשה זאת גם הטלפון יעבוד.

אם צריך תאפס הגדרות של ה-VV5823, תחזיר אותו לחיבור ישירות לקופסא של סלקום (ללא כל ציוד פרטי) ותראה שהטלפון מוזר לעבוד (אם לא אתה יכול לפנות לסלקום שיסדרו את העניין). אחרי שזה עובד ככה, תעשה מינימום שינויים בקונפיגורציה שלו בשביל שיהיה גישה לאינטרנט דרכו כשהוא מחובר מאחורי הראוטר הפרטי, והטלפון אמור להמשיך לעבוד. אם צריך לשנות טווחי כתובות, תשנה בראוטר הפרטי שלך ולא בראוטר שלהם.
...
הוצאתי מהחדש הפרטי שהוא הראשון בשרשרת LAN וחיברתי ל -LAN בסלקום... להוציא LAN מהפרטי ל- WAN בסלקום? (כנראה זו הטעות שלי, הנחתי שהוא סתם כמו מכשיר שמקבל אות רשת וממיר אותו לקו טלפון אבל כנראה זו יציאה ולא כניסה).
WAN USB MODEM היה כבוי עוד לפני כל השינויים.
תחומי הכתובות שונים מהותית כפי שכתבת כבר מהקופסה כך שזו לא בעיה.
היו פוסטים שכתבו ש DOUBLE NAT זה מצב רע מאוד ולכן כיביתי DHPC SERVER אבל אני אחזיר.

נראה לי שאנסה לשנות את החיבור הפיזי ואבדוק אם יש שינוי ואם זה לא יעזור אנסה לשנות הגדרות...

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

נושא שלא נקרא #14 

@shkop
·

double NAT זה לא כזה נורא ובמקרים מסויימים אפשר לחיות איתו אבל הוא בהחלט לא מומלץ כי הוא מסבך עניינים, בעיקר נושאים כמו פתיחת פורטים וכו'.

במקרה שלך, אין שום שימוש אמיתי שאתה הולך להיות מאחורי double NAT: אתה הרי לא הולך לגלוש דרך ה-VV5823 ובטח ובטח שאתה לא הולך לשרת שירותים מאחוריו (שדורשים פתיחת פורטים).

הסיבה לקנפג את ה-VV5823 ככה היא שזה הכי קרוב לקונפיגרוציה של סלקום (בעצם רק את החייגן צריך להחליף ל-dhcp וזהו, כיבוי ה-wifi זה רק בשביל לחסוך קרינה והפרעות בתדרים).

אני לא מספיק מכיר להגיד האם הוא יכול לתת שירותי VOIP מעל ממשק ה-LAN שלו אבל שם לב שזה שונה ממה שהוא עושה בקונפיגרוציה של סלקום (שם הוא נותן שירותים מעל ממשק ה-WAN). אם משום מה אתה רוצה לחבר אותו בפורט LAN (ולא WAN), הנקודות מהפוסט הקודם מתהפכות:

א. אתה חייב לבטל את שרת ה-DHCP שלו (אסור שני שרתי DHCP באותו רשת L2).

ב. אתה חייב שהוא יהיה באותו טווח כתובות כמו הראוטר הראשי (כמובן בכתובות פנויה שאף מכשיר אחר לא משתמש ושמחוץ לטווח של ה-DHCP בראוטר הראשי).

ג. הנקודה הכי בעייתית היא איך אתה גורם ל-VOIP שלו להשלח לראוטר הראשי. כרגיל עושים זאת ע"י הגדרות כמו gateway שלפחות בציוד ביתי אני מכיר הגדרה כזו רק לממשק WAN (או שמים את ה-WAN על DHCP ואז הוא אוטומטית מקבל את ה-gateway של הראוטר הראשי מה-DHCP שלו).
יש סיכוי סביר שבגלל הנושא הזה פשוט אין אפשרות להפעיל את ה-VOIP שלו כשהוא מחובר דרך הממשק LAN.
עריכה: אולי אפשר לעשות זאת בעזרת static route, אם אני זוכר נכון אפילו נתקלתי בציוד ביתי שחושף את זה שהגדרת/קבלת gateway בממשק ה-WAN זה פשוט static route ברירת מחדל (כלומר עבור 0.0.0.0).

כאמור אני ממליץ לנסות להתחבר דרך הממשק WAN (כלומר מפורט ה-WAN של ה-VV5823 אל פורט LAN בראוטר הראשי) וכל ההגדרות כמו שפירטתי בפוסט הקודם.

mp3lll
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון ה-20K
חבר במועדון ה-20K
נתן תודות: 134 פעמים
קיבל תודות: 1006 פעמים

נושא שלא נקרא #15 

shkop
צודק לא יודע איך פיספסתי.

eran405
הכוונה שלי שבסך הכל יעבוד בדאבל נט, הוא לא יכול לבטל את הראוטר של סלקום אם יש טלפוניה.
"הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם" - אין יותר אקטואלי מזה.

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”