מפסקים חכמים לבית ללא קו אפס

בקרים, דימרים, טכנולוגיות לשליטה על צרכני החשמל בבית, SMART GRID וכו'
pearln (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

מפסקים חכמים לבית ללא קו אפס

נושא שלא נקרא #1 

אשמח לקבל את עזרתכם והמלצתכם,

בביתי אין קוי אפס במפסקים, ואני מבין שמדובר בהוצאה לא קטנה כדי לעשות את זה ולהשתמש במפסקי WiFi.
הבנתי שבמפסקי RF לא נדרש קו אפס והם ניתנים לשליטה על ידי שלט של Broadlink.

אשמח לקבל המלצה למפסקים שתומכים ב- Broadlink, אני צריך מפסקי תריס, אור בודד ואור כפול.
לגבי השלט Broadlink, האם יש חשיבות למיקום שלו בחלל הבית? כרגע הוא נמצא בקרבת מע׳ הקולנוע הביתי שלי.

תודה מראש לעוזרים!

mescaline
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 57 פעמים
קיבל תודות: 143 פעמים

נושא שלא נקרא #2 

לא נדרש קו 0 אך ורק במפסק שהמנגנון שלו דימר (בדגמים מסויימים של חברות מסויימות)
הדבר הנל לא תקני ומאוד מסוכן ואין שום ציוד כזה שעובר תקן בארץ.
הבעיה היא שתמיד ישנו מתח 220V על הפאזה שמגיע למנורה כי כך המפסק סוגר מעגל חשמלי כדי לעבוד והוא למעשה רק חותך את הסינוס כדי שהמנורה לא תאיר.
בצורה הזו הוא גם לא יעבוד עם רוב תאורות הלד.

שוב, לא תקני, מאוד מסוכן, לא הייתי יישן בלילה עם מפסק כזה בבית ובטח ובטח שסביר להניח שאתה תרכוש 99% ציוד סיני זול
שמעתי על לא מעט מפסקים סינים שקיצרו/נשרפו וזה רק עניין של זמן עד שבית "סיני" יעלה באש בגלל הציודים האלו

GalZilberman
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 68 פעמים
קיבל תודות: 51 פעמים

Re: מפסקים חכמים לבית ללא קו אפס

נושא שלא נקרא #3 

@pearln
·יש המון מתגי RF, המוצרים הכי איכותיים (לדעתי) הם של חברת LIVOLO, שים לב לחפש כאלו שיש להם שליטה מרחוק (חייב שיהיה רשום remote).
יש מתגי RF גם של חברת Sesso הם יותר זולים ועושים עבודה מצויינת גם.

קיים דגם חדש של מתגי Sonoff שעובדים WiFi שלא צריכים קו 0, כפי שרשמו לפני, זה אומר שיש מתח חלש שתמיד עובר כך שצריך להתקין מודול נוסף במידה שיש לך נורות לד

mosheva
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 100 פעמים
קיבל תודות: 36 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

לדעתי המערכת של BESWITCH שעכשיו בבעלות סמיקום לקסיס יודעת לעבוד ללא קו 0.

https://www.bswitch.semicom.co.il/

mescaline
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #5 

1. כן ה"מערכת" יודעת לעבוד ללא 0 מלבד מפסקים מחליפים שמחייבים 0 אך הרכיבים שלהם לא מנתקים פאזה בכיבוי = מסוכן, גוף התאורה/המנורה תמיד יקבלו 220V גם כשהם "כבויים", לא חוקי!

2. מתג הדוד לא מנתק 0 = מסוכן, לפי חוק החשמל דוד (וכל גוף חימום שמחובר קבע - כלומר לא מפזר חום..) חייב ניתוק דו קוטבי, בדוד זה קצת יותר מסוכן כי גוף החימום נמצא במגע עם המים שאתם מתקלחים בהם, לא חוקי!

3. אפילו הם רושמים שיתכנו בעיות עם נורוד לד ופלורסנטים ובעצם כל מה שאינו מנורת ליבון ומציעים לחבר קבל לכל גוף תאורה = מסוכן, ידרוש רכישת קבלים והתקנה לא ממש בטוחה על קו פאזה ועל הפאזה החוזרת שזה ולא חוקי!

4. לא ראיתי שום תקן לציוד הסיני הזה שעבר הגירה לארץ, אם היה, היו מתפארים בו בכל דף באתר.

שתבינו, וזה קשה להבין כי הכיס והמחיר הנמוך גורמים לכם לכוון רק על ציוד סיני זול.
בית חכם אם הוא לא היה עובר ביקורת חשמל ואין לו תו תקינה - אתם לא רוצים לישון בבית כזה, זה משחק בחיים ולא רק שלכם.

dr0r
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 46 פעמים
קיבל תודות: 256 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

@mescaline

מכון התקנים הישראלי הוא גוף מסואב ומושחת, ע״ע הבלגאן שהם עושים היום לדקתלון ביבוא אופניים, שעברו תקינה אירופית. התקינה בישראל עברה לאחרונה התאמה לתקינה האירופית, אבל מכון התקנים לא מוותר על הדרישה לעבור בעצמו על כל מוצר. צריך להבדיל בין מוצרים שלא עברו תקינה בארץ בגלל העלות (אבל כן עברו תקינה אירופית), לבין מוצרים נחותים שלא עומדים בתקן.

יחד עם זאת, אתה צודק לחלוטין שזה מסוכן להשאיר את המעגל סגור אבל מונחת. חשמל זה לא משחק. אם אתם לא רוצים לשלם על השחלת חוטי 0 (שאגב היא ממש לא מסובכת, ואם עושים מספר גדול של נקודות העלות פר נקודה נמוכה), תשתמשו בגופי תאורה חכמים (או שימו את המודול ליד גוף התאורה) ותשאירו את המפסק דולק תמיד.

בנוגע לדוד, המפסקים המשווקים בארץ וב-AliExpress כן מנתקים גם את קו ה-0, כנדרש בחוק (אגב, אותה סכנת התחשמלות קיימת גם אם מפעילים את הדוד במהלך מקלחת, גם עם מפסק בעל תו תקן).

mescaline
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #7 

לא סתם יש תקן, ולא סתם מכון התקנים לא מסתמך אך ורק על תקן אירופאי, זה שהוא אירופאי לא עושה אותו טוב יותר.
אני אישית מכיר כמה תקנים אירופאים שלא עוברים תקן ישראלי, הנפוץ בינהם זה הגנת ילדים על שקעי חשמל שזו אגב המצאה ישראלית.

יש הבדל בין חברה שהחליטה ליבא מוצר עם תקן מוכר כלשהו והחליטו לשווק אותו ללא מכון תקנים ובין לשווק מוצר סיני באיכות נמוכה כזו, המפסקים האלו הם צעצוע, יש לשכן שלי.

מתג הדוד של סמיקום לא מנתק 0

dr0r
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 46 פעמים
קיבל תודות: 256 פעמים

נושא שלא נקרא #8 

אני לא מכיר את המתגים של סמיקום. אם הוא לא מנתק 0, צריך להתרחק מהחברה הזו כמו מאש, כי היא גורמת ללקוחות שלה לעבור על החוק. דיברתי על סוויצ׳ר (לא שיש לי הרבה דברים טובים לומר על החברה הזו), הומיטק וגם מתגים מ-AE כמו זה.
המצאה ישראלית או לא, לכל שקע שראיתי בגרמניה היתה הגנת ילדים, אבל זה באמת לא העניין כאן. התקן האירופי הוא לא בהכרח טוב יותר, אבל ההיפך בפירוש אינו נכון גם הוא, ולהיות בבועה זה רעיון ממש רע. בגלל זה מבוצעת הרפורמה של התאמת התקינה. הבעיה הקשה היא העדר אכיפה שתמנע שיווק מוצרים לא תקניים.

mescaline
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #9 

אם היתה אכיפה אז "הבית החכם הסיני" שלרוב מדובר פה בפורום לא היה קיים בכלל.

kodi
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 66 פעמים
קיבל תודות: 19 פעמים

Re: מפסקים חכמים לבית ללא קו אפס

נושא שלא נקרא #10 

@pearln
·
לגבי אור בודד ואור כפול ומשולש המפסקים של ברודלינק טובים ולא צריכים קו 0.
בקיץ יש להם נטיה לכבות באופן ספונטאני לעיתים די נדירות.
יש בעליאקספרס מפסקים זולים יותר בלי קו 0 בתדר 433, וגם אותם RM-PRO יודע להפעיל. תחטט בפורום, תמצא לינק.
לגבי תריס אני לא יודע.
בבית שלי אין משמעות איפה ה RM ממוקם הוא מתקשר בקלות עם כל הבית.

שםמשתמשתתפוסה
עוסק בתחום
עוסק בתחום

נושא שלא נקרא #11 

4 שנים אנחנו מתקינים מערכות בית חכם, כולל מערכות ללא קו אפס.

המלצתי החמה היא להתקין קו אפס. מערכות ללא קו אפס דורשות מעבר זרם מתמיד ע"מ להפעיל את מודול התקשורת באופן רציף.
לרוב נדרש נגד מקבילי לנורה. היציבות והאמינות של המערכות ללא קו אפס יודעה לשמצה.

עדיף להריץ קו אפס. לרוב לא מורכב, ותפתרו מהמגבלה של תלות במערכות הפחות יציבות.

infifi
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #12 

אם אני מבין נכון מהשרשור, מפסקי RF (שבאופן כללי לא דורשים קו 0), הם מסוכנים מאחר והם לא משתמשים בקו 0?
או שלא הבנתי, וזה בסדר גמור להשתמש בהם?

שםמשתמשתתפוסה
עוסק בתחום
עוסק בתחום

נושא שלא נקרא #13 

לא בהכרח. RF זה מושג כללי, אבל קיימים גם מערכות בתדר 433 או דלי אנרגיה אחרים שכן מחוברים לקו אפס.
ויש גם אחרים אשר מודול התקשורת פועל על סוללות ולא נדרש קו אפס כלל, וזה תקני לחלוטין.

ושוב, למען היציבות, התקניות, ויכולת לשדרג בעתיד למה שבא לך רק עם קו אפס.

mescaline
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #14 

הם לא מסוכנים כי אין 0 אלא כדי לסגור מעגל חשמלי כדי שכל מכשיר חשמלי בעולם יוכל לעבוד הוא צריך פאזה ו- 0.

מאחר ואין להם 0 אז היציאה שלהם למנורה היא החלק שצריך לסגור את המעגל החשמלי, כלומר המנורה תמיד מקבלת 220V גם כשהיא "כבויה"
הדימר יודע לכבוד את המנורה ע"י חיתוך הסינוס (או כל פטנט אחר) אך היא עדיין מקבלת 220V.

לכן לא תמצא מפסק כזה שהוא סויטש אלא רק דימר

ואגב, אם המנורה נשרפת, הדימר לא יעבוד כי לא יהיה מה שסוגר לו את המעגל החשמלי

infifi
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #15 

שםמשתמשתתפוסה כתב:ויש גם אחרים אשר מודול התקשורת פועל על סוללות ולא נדרש קו אפס כלל, וזה תקני לחלוטין.
...
יש איזשהו דגם ספציפי?
Sesoo? Livolo? Broadlink?

תודה רבה על התגובות!

שלח תגובה

חזור אל “חשמל חכם ותשתיות”