מאמרים אחרונים

שתף בפייסבוק שיתוף בפייסבוק
RSS - מאמריםמאמרים
RSS - פורומיםפורומים
דווח למנהל דיווח למנהל
קישור לעמוד זה קישור לעמוד זה

סקירת סרט: שם הורד


ב-1982 יצא לאור ספרו עטור הפרסים של האיטלקי אומברטו אוקו, "שם הורד" או- "la nome della rosa".
אוקו, פרופסור לאסטתיקה ספרותית מבולוניה, לא האמין שסיפרו שנכתב כמעט בשביל הכיף עבור כמה אינטלקטואלים המתמחים בימי הביניים, עומד להיהפך לרב מכר שיימכר ב-30 מיליון העתקים ויתורגם ל-24 שפות, אבל זה קרה, ו"שם הורד" מעין ספר בילוש גותי, הוא אפילו ספר חובה בכמה מן הקורסים באוניברסיטאות, וגם נותח אין ספור פעמים על ידי אנשי רוח, מדע ואפילו דת.
בינתיים במאי צרפתי די אלמוני בשם ז'אן ז'ק אינו, שהיה ידוע בחיבתו לתקופת השפל האנושית(המאה ה-14), חלם, כך אמר לביים סרט שיבוסס על ספרו של אוקו, אותו כל כך אהב.
כשנתיים אחר כך קיבל אינו טלפון מסוכנו, בה נודע לו על כוונתם של חברת הפקות מסוימת מפריז, להפוך את הספר לתסריט ולהעלות אותו למסכים. אינו שעבד על התסריט של הסרט "הדוב", נטש את הפרוייקט (רק בכדי לחזור אליו שוב מספר שנים אח"כ, ולזכות בכמה פרסים), קפץ על המציאה, נסע לפריז וסגר לעצמו ג'וב.
ז'אן ז'ק אינו חבר לחברו התסריטאי אלן גודאר (לאחר שאוקו עצמו סירב לקחת חלק בכתיבת התסריט), וביחד עם עזרתם של מספר סופרי בילוש מארצות הברית, בניהם אלן ניומן ודייויד מאמט כתבו לא פחות מ-17! תסריטים שונים, ועוד 9 ורסיות לתסריט הגמור עד לתוצאה הסופית.(שימו לב להשפעתו של ארתור קונאן דויל על כתיבת התסריט).
בכדי להגיע לגרסה קרובה ככל האפשר לספרו של אוקו, חיפש הבמאי אינו, מנזר שיוכל לשמש כמקום הצילום הראשי, לאחר חיפושים ממושכים ומתישים ברחבי אירופה, מצא אינו מנזר מהמאה ה-12 אשר ממקום כ-10 קילומטרים מחוץ לרומא, בניית הסטים והתפאורות ארכה כמעט שנה, התסריטים סוף סוף הושלמו, משקיעים נמצאו, ואפילו אומברטו אוקו בכבודו ובעצמו נתן את תפילת הדרך והכל היה מוכן לתחילת הצילומים.

בונד ג'יימס בונד.
לתפקיד הראשי אינו ניסה ללהק שחקן מבוגר, שאינו אמריקאי ורצוי אף שיהיה אלמוני יחסית, לדבריו, מכיוון שלא היה מעוניין עם שחקן שמזוהה עם תפקיד מסויים, לאחר שהועלו שמות כמו, אלברט פיני, ריצ'ארד האריס, איב מונטן, ואיאן מק'לן, צומצמה הרשימה לאנתוני פרקינס, הבעיה הייתה שאינו לא היה לגמרי שלם עם בחירתו, וכך חודשו החיפושים.
כשהועלה שמו של שון קונרי לתפקיד, סירב אינו בכל תוקף לקבל את סמל המין הסקוטי, אבל לאחר שקונרי נבחן על ידיו, ידע אינו כי כנראה ש-007 הוא השחקן המושלם (למרות שהוא אחד השחקנים המזוהים ביותר עם תפקיד מסוים) לדמותו של ויליאם מבסקרוויל, או כמו שקונרי יגיד, בשקרוויל.
את יתר הקאסט השלימו כריסטיאן סלייטר הפעפוס בהופעת הבכורה שלו בקולנוע, כאדסו, השוליה של האח ויליאם, ו-פ. מוריי אברהם כברנרדו גואי האינקוויזיטור.

מתעסקים עם השטן.
בשנת 1327 לספירתו של אדונם, סדרת מיתות ביזריות מכה במנזר בנדיקטיני. לאחר שראש המנזר נואש מלמצוא פתרון וכשאחרים מוצאים קשר בין המיתות לספר ההתגלות, ספר בו מתוארת עבודת כישוף וכנראה הוכחות לקיומו של האנטיקרייסט, מחליט ראש המנזר לקרוא לעזרה מבחוץ.
למנזר מגיע האח ויליאם מבסקרוויל, נזיר פרנציסקני, איש גאוותן ויהיר אשר יחסית לבני דורו הינו איש רנסאנס, היגיון ומדע, יותר מאשר היה איש של אמונה ובכך מצליח להרגיז את כל אנשי המנזר, יחד איתו מגיע השוליה שלו, אדסו הצעיר, בן עשירים מאוסטריה, אשר הוריו הפקידו את חינוכו בידיו של האח ויליאם.
האח ויליאם מתחיל לחקור ומגלה שהמיתות הן בכלל רציחות, ושהמבצע משתמש ברעל קטלני שמוטבע בספרים ללא שום קשר לספרי הכפירה, אלא שהרציחות קשורות יותר לתאוות מיניות, מה שמעצים את שנאתם של אנשי המנזר אליו.

הגהינום של הותיקן.
"שם הורד", בעיקר בגירסתו הספרותית היווה דיון שזיעזע את אמות הסיפים של הכנסייה, דיון בין הזרם הפרנציסקני לזרם הבנדיקטיני, המקביל בעצם לקומוניזם וסוציאליזם מול הקפיטליזם של ימינו, דיון על חלוקת ממון שווה בשווה בין כל אזרחי המדינה (או המינזר לצורך העניין) והאם מישהו יכול להיות שליחו של ישו ולצבור ממון בו זמנית.
הספר והסרט יותר מאוחר כל כך הרגיזו את אנשי הותיקן עד שאלו סירבו אפילו לאפשר לאינו לצלם ולו טייק אחד בותיקן וזרקו אותו ואת ציוותו לכל הרוחות.
ז'אן ז'ק אינו מביים בוירטואוזיות ובאפלוליות את אחת ההפקות היותר מוצלחות שיצאו מהיבשת האירופאית, אפוס נפלא עם תפאורות וסטים פנטסטיים, אינו מצליח לשלב גרוטסקיות ואכזריות עם סיפור אהבה תמים וצעיר שמתנהל בחצר המנזר, ומצליח להוציא לפועל גרסה נהדרת לספרו של אוקו שנשען כולו על כתבי הקודש, מה שנחשב בזמנו למשימה כמעט בלתי אפשרית.

"שם הורד" 1986 130 דקות, דולבי דיגיטל.
משחק: שון קונרי,פ. מוריי אברהם, כריסטיאן סלייטר.
בימוי: ז'אן ז'ק אינו.

נוסף: August 1st 2005
מסקר: charliedtox
דירוג:
כניסות: 8268
שפה:

  

[ חזור לרשימת ההמלצות | הוסף תגובה ]

תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht