עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

בחירת מסך LCD – מדריך למתחילים

כתב: MetalliJoe (יוסי)
31/05/2007 - 07:00


עמוד הקודם: טכני | המאמר המלא | עמוד הבא: מהירות תגובה >

 
 
 

ניגודיות

נושא כאוב במסכי LCD (לפחות עד שתאורה אחורית מבוססת LED תהפוך לזולה יותר). ניגודיות היא היחס שבין הלבן הכי בוהק לבין השחור הכי עמוק שמסוגל המסך להוציא. מכיוון ש-LCD בנוי על תאורה אחורית, והפיקסלים לא מאירים אלא חוסמים אור, LCD לעולם לא יגיע לשחורים העמוקים של הפלאזמה, מהסיבה הפשוטה שתמיד תהייה כמות אור מסוימת ש"תדלוף" דרך הפיקסלים. זאת הסיבה שהניגודיות הינה מדד חשוב מאד ב-LCD.

בניגוד לפלזמות, שם הניגודיות נמדדת באלפים (בין 1:7000 ל-1:10,000), ב-LCD מגיעים לנתונים הרבה יותר צנועים, בין 1:600 ל-1:1,600. יש לזכור שההבדל בין פלזמה של 1:10,000 לבין LCD של 1:1,000 אינו פי עשר: העין שלנו אינה ליניארית ולכן ההבדל בין 1:600 לבין 1:1,600 חשוב הרבה יותר מאשר ההבדל בין 1:7,000 לבין 1:10,000.

בנוסף, חלק מהמסכים מגיעים עם ניגודיות דינאמית, שעובדת על עיקרון שינוי רמת התאורה האחורית כך שסצינות חשוכות יקבלו פחות תאורה ולכן יקרינו שחורים עמוקים יותר. כמובן שניגודיות כזו פוגעת ביכולת לשדר לבנים בוהקים באותה הסצינה, אולם הלבנים מן הסתם פחות חשובים מהשחורים בסצינות כאלו. בנוסף יש לזכור שניגודיות דינאמית תלויה באלגוריתם של המסך, וביכולת שלו לשנות את רמת התאורה ללא הבחנה של העין.

אז מהי רמת הניגודיות המינימלית הדרושה לך? ובכן, צר לנו, אך אין אפשרות לענות על שאלה זו רק על סמך נתונים טכניים, מהסיבה הפשוטה שאין תקן מוסכם וברור למדידה. צורת המדידה, כמובן, משפיעה על התוצאה, ולכן אין אפשרות להשוות בין נתונים מוצהרים של שתי חברות שונות, אלא רק על נתוני שני דגמים של אותה חברה, וגם זה בעירבון מוגבל. אז איך בודקים? שוב, בעיניים. שים לב לשחורים, במיוחד בסצינות חשוכות, ובדוק אם בעיניך השחורים הם שחורים ולא אפורים, ואם בסצינות חשוכות ניתן להבחין בפרטים והדמויות לא נראות כדמויות קרטון חשוכות ודו מימדיות.


< עמוד הקודם: טכני  המאמר המלא עמוד הבא: מהירות תגובה >


דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

4.8
(36) הצבעות

בהקשר זה

 איך לקרוא מאמרי וידאו (חלק א)
 איך לקרוא מאמרי וידאו (חלק ב)
 מסך פלזמה או LCD?
 תנע זויתי ב-LCD
 ביקורות וידאו
 מדריך לכיול YES IMPACT
 איזה גודל וסוג מסך אני צריך?
 100HZ במסכי LCD
 תאורת LED במסכי LCD
 עוד על וידאו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום וידאו:
כל מה שרצית לדעת על מסכים = טיפ היום
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht