עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

בחירת מסך LCD – מדריך למתחילים

כתב: MetalliJoe (יוסי)
31/05/2007 - 07:00


עמוד הקודם: מהירות תגובה | המאמר המלא | עמוד הבא: אפשרויות נוספות >

 
 
 

מתיחת תמונה

כיום שידורי הערוצים הציבוריים מגיעים עדיין ביחס תמונה של 4:3, אולם למסך ה-LCD יש רזולוציה עם יחס תמונה של 16:9. מה שאומר שאו שתשאיר את התמונה ביחס רגיל ואז יהיו פסים אנכיים לצידי התמונה, או שהמסך יבצע מתיחה של התמונה לצדדים. קיימות מספר שיטות לביצוע המתיחה, כגון מתיחה פרופורציונאלית שמותחת הכל באותו היחס, ומתיחה פנורמית שמשאירה את התמונה במרכז ללא כל מתיחה, אולם מבצעת מתיחה חזקה ובולטת יותר בצדדים. כדאי שתראה במו עיניך את סוגי המתיחה שמבצע המסך שאתה רוצה לקנות, ותוודא שעיוות התמונה לא מציק לך ומפריע לצפייה.

מסכים מסוימים מקבלים native rate באמצעות תוכנות ייעודיות כגון powerstrip, למרות שהנתונים הטכניים שלהם שוללים זאת...

מה זה native rate? המסך בעל רזולוציה מסויימת. כאשר מחשב או מקור אחר שולח כל רזולוציה אחרת למסך, המסך צריך להתאים אותו "ולמתוח" את התמונה בכדי שתתאים בדיוק למסך. כשאנחנו מחברים מקור שיש לו רזולוציה זהה למסך (למשל מסך 1080P ומחשב שמכוון למצב 1080P) נקבל איכות תמונה מירבית. בבדיקות המסכים שנעשים באתר זה, אנחנו משתדלים לבדוק כל מסך מכל סוג עבור תאימות native rate בעיקר בחיבורים הדיגיטליים (שם בד"כ נמצאות הבעיות, וזו גם הדרך העדיפה על מרבית המשתמשים בכדי לצפות במסכים).

במידה והמסך אינו מקבל native rate דרך אף אחת מהכניסות, יש לבדוק באיזה הגדרה של רזולוציה מתקבלת התמונה הטובה ביותר. בדרך כלל פעולת עיבוד התמונה של המסך תיפול באיכותה מעיבוד תמונה של מחשב, סטרימר, מכשיר DVD וכדומה, לכן עדיף לבצע upscaling או downscaling דרך הנגן ולא דרך המסך. פירוש הדבר הוא שעדיף למשל לחבר את המחשב ברזולוציית 1024x768 ולא ב-1280x1024, מכיוון שהזרמת 768 שורות למסך תיתן למחשב לבצע את המתיחה או הכיווץ של התמונה מבחינת כמות השורות, והמסך יאלץ רק לקבוע מתיחה אופקית. הזרמת 1024 שורות תגרום לעיבוד תמונה כפול: המחשב ימתח או יכווץ את התמונה ל-1024 שורות, והמסך יכווץ הכול ל-768 שורות. ברוב המקרים התוצאה תיפול באיכותה מהאופציה השנייה.

בניגוד למה שחושבים רבים, הגדרת רזולוציה של 768 שורות לא תימנע נגינת חומרי FHD עם 1080 שורות. הגדרה זו בסך הכול קובעת שהמחשב הוא זה שיבצע downscaling ל-768 שורות, במקום שהמסך עצמו יהיה זה שיבצע זאת. כך או כך, כמות השורות תיאלץ לרדת, השאלה היא מי יבצע את העיבוד, וכאמור, עיבוד התמונה של המחשב יהיה לרוב עדיף על פני זה של המסך.

בכל מקרה, שווה לשחק עם תוכנת powerstrip אשר פעמים רבות תאפשר שימוש ברזולוציות עדיפות בהרבה ממה ש-WINDOWS מאפשר בפני עצמו.


< עמוד הקודם: מהירות תגובה  המאמר המלא עמוד הבא: אפשרויות נוספות >


דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

4.8
(36) הצבעות

בהקשר זה

 איך לקרוא מאמרי וידאו (חלק א)
 איך לקרוא מאמרי וידאו (חלק ב)
 מסך פלזמה או LCD?
 תנע זויתי ב-LCD
 ביקורות וידאו
 מדריך לכיול YES IMPACT
 איזה גודל וסוג מסך אני צריך?
 100HZ במסכי LCD
 תאורת LED במסכי LCD
 עוד על וידאו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום וידאו:
כל מה שרצית לדעת על מסכים = טיפ היום
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht