יש לי כבר סלט בראש- אשמח לעזרה ל audio streaming

אודיו בקולנוע-ביתי ופורמטים רב-ערוציים - רסיברים, מגברי כח-רב ערוציים, פרוססורי-אודיו וכו'
levshirel (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 10 פעמים
קיבל תודות: 1 פעם

יש לי בראש סלט- זקוק לעזרה לגבי audio streaming

נושא שלא נקרא #1 

אני די חדש בתחום, אז ראשית תודה שאתם עוזרים לי בייעוץ.

אני מחפש נגן סטרימר מקצועי שתומך באיכות הגבוהה ביותר DSD/QMA/DAC וכו׳. רב הזמן אני משתמש דרך האפליקציה ולא מוריד לדיסק מקומי

הבנתי גם שיש טכנולוגיה חדשה להזרמת אודיו roon. האם שווה לחפש סטרימר שתומך בזה?
יש הרבה דגמים שהסתכלתי ויצאתי בסוף מבולבל מכל המידע. האם שווה להשקיע בכלל? יש שירים באיכות כזאת גבוהה?
האם צריך לקחת dac חיצוני?
על מה חשוב להסתכל? איך נכון לחבר למערכת?

הרמקולים שלי הם:
B&W 805 D3

רסיבר:
Integra DRX 5.3

מגבר:
Michi S8

סנטר:
B&W HTM2 D3

סטירמר כרגע:
Sonos port
DTS-HiFi (application) only

יבורך מי שיכול לעשות לי קצת סדר בדברים..

תודה רבה על העזרה והייעוץ

levshirel (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

יש לי כבר סלט בראש- אשמח לעזרה ל audio streaming

נושא שלא נקרא #2 

אני די חדש בתחום, אז ראשית תודה שאתם עוזרים לי בייעוץ.

אני מחפש נגן סטרימר מקצועי שתומך באיכות הגבוהה ביותר DSD/QMA/DAC וכו׳. רב הזמן אני משתמש דרך האפליקציה ולא מוריד לדיסק מקומי

הבנתי גם שיש טכנולוגיה חדשה להזרמת אודיו roon. האם שווה לחפש סטרימר שתומך בזה?
יש הרבה דגמים שהסתכלתי ויצאתי בסוף מבולבל מכל המידע. האם שווה להשקיע בכלל? יש שירים באיכות כזאת גבוהה?
האם צריך לקחת dac חיצוני?
על מה חשוב להסתכל? איך נכון לחבר למערכת?

הרמקולים שלי הם:
קדמי B&W 805 D3
סראונד B&W MA1
רסיבר:
Integra DRX 5.3

מגבר:
Michi S8

סנטר:
B&W HTM2 D3

סטירמר כרגע:
Sonos port
DTS-HiFi (application) only

יבורך מי שיכול לעשות לי קצת סדר בדברים..

תודה רבה על העזרה והייעוץ

Avi_Dagan
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 674 פעמים
קיבל תודות: 400 פעמים

Re: יש לי כבר סלט בראש- אשמח לעזרה ל audio streaming

נושא שלא נקרא #3 

@levshirel
לא מבין כל כך בסטרימינג אבל ברסיבר אינטגרה שלך יש DAC מבוסס של צ'יפ של AKM שאמור להיות בהחלט טוב.

ilane
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
קיבל תודות: 132 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

אני משתמש בvolumio ובairsonic כאשר כל המוזיקה נמצאית על שרת קבצים
שתי התוכנות(סרוויסים) האלה חופשיות לשימוש, volumio מותקנת על רסברי פאי שמחובר למערכת , airsonic הוא שרת להזרמת מוזיקה ברשת.

להבנתי roon וvolumio מבוססות על אותו בסיס אבל roon מסחרית לחלוטין וvolumio חופשית או מסחרית בהתאם לבחירה, הנה השוואה:
https://www.musicservertips.com/opinion ... d_quality/

ניתן לשלוט בvolumio בעזרת כל דפדפן. מכיוון שהיא מותקנת על רסברי פאי ניתן לבחור כרטיסי קול שונים בהתאם למה שרוצים להשיג כולל dac.

airsonic לעומתן זה שרת סטרימיניג למוזיקה ככה שהוא מזרים את המוזיקה ברשת להתקן שתומך בזה(אצלי אני יכול לשמוע גם בטלפון מחוץ לבית ע"י שימוש בvpn)

Catskinner
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
נתן תודות: 123 פעמים
קיבל תודות: 940 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

למה להסתבך כשהעקרון הוא מאוד פשוט.הזרמת אודיו עובדת רק בתחום הדיגיטלי ולכן איכות ההזרמה נמדדת בקצב הדגימה ובגודל הדגימה. יש שתי אסקולות עיקריות: PCM שבו קצב הדגימה יחסית נמוך אבל גודל הדגימה גדול ו DSD שבו גודל הדגימה מזערי (למעשה רק חישוב של השינוי מהדגימה הקודמת) אבל קצב הדגימה מאוד גבוה. בתכלס, שניהם נותנים תוצאות דומות עד לזהות ולמרות שאני יודע שיהיו שיטענו אחרת אני רוצה להזכיר שאוסף חוויות אנקדוטיות אינו מהווה עדיין הוכחה לפה או לשם.

היות ומדובר באודיו דיגיטלי יש צורך בהמרתו לאודיו אנאלוגי כדי שאפשר יהיה להשמיע אותו דרך הרמקולים. לצורך ההמרה זקוקים ל DAC שהוא קיצור ל Digital to Analog Converter. מבחינה מעשית רוב מכשירי ה DAC המודרניים מסוגלים לטפל גם ב PCM וגם ב DSD.

העברת האודיו הדיגיטלי ל DAC מתבצעת בדיוק כמו כל העברת מידע דיגיטלי אחר ורק בתחום האודיו תמצא אנשים שיטענו שזה משהו מסובך לאללה הדורש מומחיות בשמיים. אפשר לבצע אותו באמצעות כבל רשת, או רשת אלחוטית, או HDMI או USB. מכשירי DAC המסוגלים לקבל אודיו דיגיטלי באמצעות רשת התקשורת הקראים סטרימרים (Streamers) ולהעברה עצמה קוראים הזרמה. את ההעברה כאמור אפשר לבצע מקומית משרת רשת מוזיקה DLNA מקומי (מחשב לצורך העיניין יכול להיחשב לכזה) או דרך האינטרנט באמצעות שרותי הזרמת מוזיקה כמו Spotify או Tidal. כשמשתמשים בשירותיהזרמה באינטרנט אין צורך להוריד לדיסק ברשת המקומי כי אתה משתמש בשירות כדיסק אחד ענק המחובר אליך דרך האינורנט.

שרותי ההזרמה מזרימים ברובם מוזיקה המקודדת דיגיטלית כ PCM כי אחד החסרונות של DSD (ויש לא מעט) הוא גודל הקבצים. רוב שירותי ההזרמה משתמשים בשיטות דחיסה כדי להקטין את גודל קבצי ה PCM ומכאן גם את דרישות רוחב הפס. בעקרון ישנן שתי טכניקות לביצוע דחיסה. אחת "מעלימה" מידע שהמוח והאוזן האנושית כביכול אינם מסוגלים להבחין בחסרונו ומגיעה להקטנה מאוד משמעותית של גודל הקובץ והשיטה השניה משמרת את כל המידע אך מצליחה להקטין את גודל הקובץ בכ 50% לכל היותר. השיטה הראשונה נקראת שיטה אובדנית (Lossy) ותמצא בה בין היתר את MP3, AACC וגם את MQA והשיטה השניה נקראת ללא אובדן (Lossless) ותמצא שם את FLAC, OGG ו ALAC למשל.

ספציפית ל MQA זו שיט דחיסה המתבססת על פטנטים של Meridian לקידוד אובדני ואפשר להתייחס אליה כאל MP3 משופר. הטענה המסחרית שקבצי MQA הם ברמה גבוהה יותר מאודיו של CD ומשתווים לקבצים שנגמו בקצב ובגודל דגימה גבוהים אינה מחזיקה מים, אלא אם מוכנים להתעלם מהעקרונות הבסיסיים של תיאוריית המידע. אבל זה לא אומר שאי אפשר להשתמש בפילטרים ועיבוד מידע כדי לגרוםפ להם להישמע נעים יותר לאוזן אנושית ולכן ההעדפה של הקשבה למוזיקה המקודדת ב MQA היא בדיוק זה: העדפה פרטנית.

בעקרון קובץ MQA הוא PCM לכל דבר אם לא משתמשים במפענח MQA ייעודי. המפענח עצמו עובד בשתי רמות, ברמה הבסיסית הנתמכת גם בתוכנה באפליקציה אפשר להחזיר את הקובץ למשהו די דומה לאיכות של CD וברמה השניה שעבורה חייבים מכשיר פיזי מפעילים כמה פילטרים הגורמים לאודיו להישמע נעים ומפורט יותר וזה גם מדליק נורה או חיווי אחר במכשיר שגורם לכל העסק להיראות מאוד מתוחכם ומסתורי.

Roon אינו טכנולוגיה. זה מוצר מסחרי. ליתר דיוק זו תוכנה המשמשת כשרת מוזיקה + נגן המסוגלת להתחבר לשירותי הזרמה ברשת, כמו Tidal למשל ולמאגרי מוזיקה מקומיים כמו NAS או מחשבים הנמצאים בבית ומשם היא אוספת את המוזיקה שהיא מוצאת ומציגה אותם כקטלוג מאוחד עם תוספות כמו מלל, תמונות, הסברים וכדומה. אחת מנקודות החוזק של Roon היא הצגת ממשק אסטטי וברור יותר מלמשל האסון הארגונומי הנקרא Tidal. נקודת טורפה עיקרית של Roon היא ש(א) זה לא בחינם ו(ב) אי אפשר להשתמש בו עצמאית ללא חיבור לרשת הבית. היות ש Roon הוא לא רק שרת אודיו וקטלוג מידע אלא גם נגן אז אם רוצים להשתמש בו צריכים לדאוג שניתן יהיה לשלוט דרך Roon בנקודה שבה האודיו הופך לשמיע (כלומר ה DAC) ולכן תמצא רסיברים או סטרימרים המכריזים על עצמם כ Roon Ready או Roon Endpoint.
מעצבן אותי כשאומרים "אני ילך, אני יקנה". מעצבן אותי עוד יותר כשכותבים את זה.

Avi_Dagan
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #6 

@levshirel

Bluesound Node 2i מאוד פופולארי בקרב המזרימים ותומך בכל השירותים הידועים, כולל Roon לפי מה שאני רואה:
https://www.bluesound.com/products/node/

לגבי Roon אתה גם יכול להסתכל באתר שלהם, הם מציינים מכשירים ומערכות שתומכים בהם
https://roonlabs.com/partners

מה שilane כתב נשמע מאוד מעניין אבל אולי קצת DIY מידי לחלק מהאנשים.

Catskinner
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #7 

לא שמתי לב שזה פוסט כפול

levshirel (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #8 

@Catskinner
·

וואוו, כמה מידע ״הזרמת״ לכאן. עשית לי סדר בכל הדברים והכל ברור עכשיו.
אין לי איך להודות לך על כל הזמן שישבת לכתוב את זה ועל ההשקעה של זמנך. מעריך את זה מאוד. ישר כח!

levshirel (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #9 

@ilane
·
תודה רבה על המידע, נראה מעניין וחשוב.. חוקר את הנושא...

levshirel (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #10 

Avi_Dagan כתב:@levshirel

Bluesound Node 2i מאוד פופולארי בקרב המזרימים ותומך בכל השירותים הידועים, כולל Roon לפי מה שאני רואה:
https://www.bluesound.com/products/node/

לגבי Roon אתה גם יכול להסתכל באתר שלהם, הם מציינים מכשירים ומערכות שתומכים בהם
https://roonlabs.com/partners

מה שilane כתב נשמע מאוד מעניין אבל אולי קצת DIY מידי לחלק מהאנשים.
...
·
ראשית תודה רבה על התגובה והמידע.
נראה לי שאני לוקח DAC של Chord. האם ה Node 2i עובד איתו בצורה טובה?

levshirel (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #11 

ilane כתב:אני משתמש בvolumio ובairsonic כאשר כל המוזיקה נמצאית על שרת קבצים
שתי התוכנות(סרוויסים) האלה חופשיות לשימוש, volumio מותקנת על רסברי פאי שמחובר למערכת , airsonic הוא שרת להזרמת מוזיקה ברשת.

להבנתי roon וvolumio מבוססות על אותו בסיס אבל roon מסחרית לחלוטין וvolumio חופשית או מסחרית בהתאם לבחירה, הנה השוואה:
https://www.musicservertips.com/opinion ... d_quality/

ניתן לשלוט בvolumio בעזרת כל דפדפן. מכיוון שהיא מותקנת על רסברי פאי ניתן לבחור כרטיסי קול שונים בהתאם למה שרוצים להשיג כולל dac.

airsonic לעומתן זה שרת סטרימיניג למוזיקה ככה שהוא מזרים את המוזיקה ברשת להתקן שתומך בזה(אצלי אני יכול לשמוע גם בטלפון מחוץ לבית ע"י שימוש בvpn)
...
·תודה רבה על המידע, נראה מעניין וחשוב.. חוקר את הנושא...

levshirel (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #12 

Catskinner כתב:למה להסתבך כשהעקרון הוא מאוד פשוט.הזרמת אודיו עובדת רק בתחום הדיגיטלי ולכן איכות ההזרמה נמדדת בקצב הדגימה ובגודל הדגימה. יש שתי אסקולות עיקריות: PCM שבו קצב הדגימה יחסית נמוך אבל גודל הדגימה גדול ו DSD שבו גודל הדגימה מזערי (למעשה רק חישוב של השינוי מהדגימה הקודמת) אבל קצב הדגימה מאוד גבוה. בתכלס, שניהם נותנים תוצאות דומות עד לזהות ולמרות שאני יודע שיהיו שיטענו אחרת אני רוצה להזכיר שאוסף חוויות אנקדוטיות אינו מהווה עדיין הוכחה לפה או לשם.

היות ומדובר באודיו דיגיטלי יש צורך בהמרתו לאודיו אנאלוגי כדי שאפשר יהיה להשמיע אותו דרך הרמקולים. לצורך ההמרה זקוקים ל DAC שהוא קיצור ל Digital to Analog Converter. מבחינה מעשית רוב מכשירי ה DAC המודרניים מסוגלים לטפל גם ב PCM וגם ב DSD.

העברת האודיו הדיגיטלי ל DAC מתבצעת בדיוק כמו כל העברת מידע דיגיטלי אחר ורק בתחום האודיו תמצא אנשים שיטענו שזה משהו מסובך לאללה הדורש מומחיות בשמיים. אפשר לבצע אותו באמצעות כבל רשת, או רשת אלחוטית, או HDMI או USB. מכשירי DAC המסוגלים לקבל אודיו דיגיטלי באמצעות רשת התקשורת הקראים סטרימרים (Streamers) ולהעברה עצמה קוראים הזרמה. את ההעברה כאמור אפשר לבצע מקומית משרת רשת מוזיקה DLNA מקומי (מחשב לצורך העיניין יכול להיחשב לכזה) או דרך האינטרנט באמצעות שרותי הזרמת מוזיקה כמו Spotify או Tidal. כשמשתמשים בשירותיהזרמה באינטרנט אין צורך להוריד לדיסק ברשת המקומי כי אתה משתמש בשירות כדיסק אחד ענק המחובר אליך דרך האינורנט.

שרותי ההזרמה מזרימים ברובם מוזיקה המקודדת דיגיטלית כ PCM כי אחד החסרונות של DSD (ויש לא מעט) הוא גודל הקבצים. רוב שירותי ההזרמה משתמשים בשיטות דחיסה כדי להקטין את גודל קבצי ה PCM ומכאן גם את דרישות רוחב הפס. בעקרון ישנן שתי טכניקות לביצוע דחיסה. אחת "מעלימה" מידע שהמוח והאוזן האנושית כביכול אינם מסוגלים להבחין בחסרונו ומגיעה להקטנה מאוד משמעותית של גודל הקובץ והשיטה השניה משמרת את כל המידע אך מצליחה להקטין את גודל הקובץ בכ 50% לכל היותר. השיטה הראשונה נקראת שיטה אובדנית (Lossy) ותמצא בה בין היתר את MP3, AACC וגם את MQA והשיטה השניה נקראת ללא אובדן (Lossless) ותמצא שם את FLAC, OGG ו ALAC למשל.

ספציפית ל MQA זו שיט דחיסה המתבססת על פטנטים של Meridian לקידוד אובדני ואפשר להתייחס אליה כאל MP3 משופר. הטענה המסחרית שקבצי MQA הם ברמה גבוהה יותר מאודיו של CD ומשתווים לקבצים שנגמו בקצב ובגודל דגימה גבוהים אינה מחזיקה מים, אלא אם מוכנים להתעלם מהעקרונות הבסיסיים של תיאוריית המידע. אבל זה לא אומר שאי אפשר להשתמש בפילטרים ועיבוד מידע כדי לגרוםפ להם להישמע נעים יותר לאוזן אנושית ולכן ההעדפה של הקשבה למוזיקה המקודדת ב MQA היא בדיוק זה: העדפה פרטנית.

בעקרון קובץ MQA הוא PCM לכל דבר אם לא משתמשים במפענח MQA ייעודי. המפענח עצמו עובד בשתי רמות, ברמה הבסיסית הנתמכת גם בתוכנה באפליקציה אפשר להחזיר את הקובץ למשהו די דומה לאיכות של CD וברמה השניה שעבורה חייבים מכשיר פיזי מפעילים כמה פילטרים הגורמים לאודיו להישמע נעים ומפורט יותר וזה גם מדליק נורה או חיווי אחר במכשיר שגורם לכל העסק להיראות מאוד מתוחכם ומסתורי.

Roon אינו טכנולוגיה. זה מוצר מסחרי. ליתר דיוק זו תוכנה המשמשת כשרת מוזיקה + נגן המסוגלת להתחבר לשירותי הזרמה ברשת, כמו Tidal למשל ולמאגרי מוזיקה מקומיים כמו NAS או מחשבים הנמצאים בבית ומשם היא אוספת את המוזיקה שהיא מוצאת ומציגה אותם כקטלוג מאוחד עם תוספות כמו מלל, תמונות, הסברים וכדומה. אחת מנקודות החוזק של Roon היא הצגת ממשק אסטטי וברור יותר מלמשל האסון הארגונומי הנקרא Tidal. נקודת טורפה עיקרית של Roon היא ש(א) זה לא בחינם ו(ב) אי אפשר להשתמש בו עצמאית ללא חיבור לרשת הבית. היות ש Roon הוא לא רק שרת אודיו וקטלוג מידע אלא גם נגן אז אם רוצים להשתמש בו צריכים לדאוג שניתן יהיה לשלוט דרך Roon בנקודה שבה האודיו הופך לשמיע (כלומר ה DAC) ולכן תמצא רסיברים או סטרימרים המכריזים על עצמם כ Roon Ready או Roon Endpoint.
...
·
וואוו, כמה מידע ״הזרמת״ לכאן. עשית לי סדר בכל הדברים והכל ברור עכשיו.
אין לי איך להודות לך על כל הזמן שישבת לכתוב את זה ועל ההשקעה של זמנך. מעריך את זה מאוד. ישר כח!

Avi_Dagan
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #13 

levshirel כתב:

...
...
·
ראשית תודה רבה על התגובה והמידע.
נראה לי שאני לוקח DAC של Chord. האם ה Node 2i עובד איתו בצורה טובה?
...
אני לא משתמש בסטרימינג בכלל, אבל קורא ומתעניין. המוצר שציינתי חוזר הרבה בפוסטים שקראתי אז כנראה שהוא עושה עבודה טובה, מה שלא אומר שאין מוצרים טובים ואיכותיים יותר שמיועדים למי שמוכן להשקיע סכומים מכובדים יותר.
בDAC עצמאי המצב לא רחוק. יש אלפי מכשירים, מ$2 עד אין סוף. ראיתי ביקורות על מכשירים של $6000 שנקטלו כי לא עמדו אפילו בסטנדרטים של מכשירים שעולים $150. יש בכלכלה מה שנקרא diminishing returns, כלומר יש נקודה שכשאתה עובר אותה, אתה מגיע למצב שהתמורה על ההשקעה כבר לא משתלמת. אולי אני לא מסביר את זה בצורה הכי מדוייקת.
יש אתר שסקר ביצועים טכניים של המון DAC שאתה יכול להסתכל בו ואולי תראה משהו שימצא חן בעיניך. מאחר ויש כל כך הרבה אז כמובן שלא כל מכשיר ניסקר וסביר להניח שרבים לא זמינים בארץ:
https://www.audiosciencereview.com/foru ... t_Reviews/

זאת בהנחה שאתה רוצה לחקור קצת לבד. Catskinner אולי יוכל לחסוך לך ולתת לך המלצות ישירות.
נערך לאחרונה על ידי Avi_Dagan ב 25/10/2020 14:47, נערך 5 פעמים בסך הכל.

Catskinner
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #14 

@levshirel
·אין בעד מה באמת.

אם החלטת להתמקד ב Streamer/DAC אז יש לך כמה אפשרויות.

1. ה Bluesound Node2i הוא בהחלט אפשרות. התמיכה שלו בשירותי הזרמת אודיו היא באמת רחבה. ה DAC הפנימי שלו לא רע בכלל והוא מתחבר לתוספים ורמקולים אחרים של Bluesound כדי לאפשר פריסה בכל הבית. הוא גם לא יקר מידי.

2. ה Mytek Brooklin הוא כבר בקצה השניה של הסקאלה. לדעתי אחד הטובים שיש היום בשוק אם לא הטוב ביותר. הבעיה היא שזה דורש הרבה אמונה כי הרכישה היא רק מחו"ל בחנות המקוונת ושאי אפשר לחשוב עליו כמוצר נגיש מבחינת המחיר.

3. הנה אחד שאף אחד לא מדבר עליו ה TEAC NT-505. ולפני שמעקמים את האף אז יש לי את קודמו, ה NT-503, וכדאי גם לזכור מיהוט בעל הבית של ESOTERIC. הבעיה עם TEAC היא שזו חברה שלא הייתה מסוגלת למכור גלגל הצלה למי שטובע בים והם מגדירים בעצמם את המושג "כישלון שיווקי" וזו הסיבה שאף אחד לא מדבר עליהם.

אני אישית לא הייתי מוציא שקל נוסף מהכיס בגלל תמיכה ב Roon אבל זה הכסף שלך ומותר לך להוציא אותו על מה שאתה רוצה (אחרי שווידאת ששילמת את מיסיך כחוק כמובן).

yarino
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 118 פעמים
קיבל תודות: 203 פעמים

Re: יש לי בראש סלט- זקוק לעזרה לגבי audio streaming

נושא שלא נקרא #15 

levshirel כתב:
אני מחפש נגן סטרימר מקצועי שתומך באיכות הגבוהה ביותר
...
הייתי מנסח את השאלה בצורה אחרת ומגדיר תקציב מפני שסטרימרים באיכות גבוהה מתחילים באיזור ה 6000$

למי שמחפש סאונד מפורט ואיכותי עם הפרדת כלים ברמה גבוהה אז ה Bluesound Node 2i כלל לא שם והוא דיי מאכזב.

חברות מומלצות:

MSB
EMM
LINN

שלח תגובה

חזור אל “אודיו רב-ערוצי (ק''ב)”