C1 קצת מחשיך אחרי דקה-2 דקות.

פורום מסכי OLED בחסות LG
TheCoolest
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים
שם מלא: ארתור ליברמן
נתן תודות: 236 פעמים
קיבל תודות: 2387 פעמים
יצירת קשר:

Re: C1 קצת מחשיך אחרי דקה-2 דקות.

נושא שלא נקרא #31 

נו אז זה ההבדל, עם DTM הטלוויזיה לא מציגה בצורה מדוייקת את התוכן, והוא נראה בהיר מדי.
ב-DV ה-DTM לא מופעל, ולכן הכל מוצג בצורה מדוייקת.

kosta
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 6 פעמים
קיבל תודות: 10 פעמים

נושא שלא נקרא #32 

30/05/2021 22:32  
oferlaor כתב:
זה ממש לא כל הפואנטה...

הפואנטה של HDR זה הקונטרסט, מספר הביטים (כלומר העלמת כל הארטיפקטים של 8 ביט), טווח צבעים רחב יותר.

נסה להפחית טיפה את ה-OLED brightness.

אני קרוב לקצה העליון, אצלי אבל הגדרתי OLED motion pro על Low, מה שמוריד את צריכת האנרגיה ומשפר משמעותית את החדות.
...
אז מצטער, אתה לא צופה נכון בתוכן HDR . הוא צריך את כל מה שהמסך יכול לתת . אתה הורס גם את הכיול מהמפעל של LG וזה פוגע בTone Mapping שמבצעת הטלוויזיה.

בCX הBFI גורם לבלאק קרש שלא ניתן לתקן בקלות . בC1/G1 הם הוסיפו תיקון ל1D LUT כדי לסדר את הבלאק קראש של BFI אבל אם אתה עושה כיול מקצועי עם CALMAN אז זה מסיר את התיקון (כי אתה מחליף את ה1D LUT).

ב-BFI גג הייתי משתמש בSDR שאותו מכיילים ל100NITS ערב או 200 NITS בוקר ובעיקר בשביל תכנים כמו ספורט . לHDR? או דולבי ויזיון? בחיים לא

ori24 (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

נושא שלא נקרא #33 

04/06/2021 11:37  
kosta כתב:
oferlaor כתב:
זה ממש לא כל הפואנטה...

הפואנטה של HDR זה הקונטרסט, מספר הביטים (כלומר העלמת כל הארטיפקטים של 8 ביט), טווח צבעים רחב יותר.

אני קרוב לקצה העליון, אצלי אבל הגדרתי OLED motion pro על Low, מה שמוריד את צריכת האנרגיה ומשפר משמעותית את החדות.
...
אז מצטער, אתה לא צופה נכון בתוכן HDR . הוא צריך את כל מה שהמסך יכול לתת . אתה הורס גם את הכיול מהמפעל של LG וזה פוגע בTone Mapping שמבצעת הטלוויזיה.

בCX הBFI גורם לבלאק קרש שלא ניתן לתקן בקלות . בC1/G1 הם הוסיפו תיקון ל1D LUT כדי לסדר את הבלאק קראש של BFI אבל אם אתה עושה כיול מקצועי עם CALMAN אז זה מסיר את התיקון (כי אתה מחליף את ה1D LUT).

ב-BFI גג הייתי משתמש בSDR שאותו מכיילים ל100NITS ערב או 200 NITS בוקר ובעיקר בשביל תכנים כמו ספורט . לHDR? או דולבי ויזיון? בחיים לא
...
קוסטה אשמח אם תעזור לי אתה או אחד אחר שאולי יודע, עיקר הצפייה שלי היא דרך קודי בטורנטים כבדים כי רק ככה אני מנצל את המסך אבל בכל פעם שאני מפעיל את החלקת תמונה בטלוזייה אני שם לב שכל כמה שניות יש תקיעה של איזה חצי שניה בסרט ושאני מבטל את החלקה אז הכל בסדר. בנטפליקס וביוטיוב הכל עובד חלק גם כאשר החלקת תמונה עובדת, מה הסיבה לכך אם ידוע לך משהו?

אם אני מוריד את ההחלקה אז בכל פעם שיש תנועה מהירה בסרט אז יש את הרעידות תמונה המעצבנות האלה לכן חייב קצת החלקה, אני שם גם החלקה קולנועית שזה הכי עדין שיש, לא אוהב מעבר למרות שמעבר ממש משפר את התמונה חבלז.

kosta
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #34 

04/06/2021 17:43  
ori24 כתב:
kosta כתב:

...
קוסטה אשמח אם תעזור לי אתה או אחד אחר שאולי יודע, עיקר הצפייה שלי היא דרך קודי בטורנטים כבדים כי רק ככה אני מנצל את המסך אבל בכל פעם שאני מפעיל את החלקת תמונה בטלוזייה אני שם לב שכל כמה שניות יש תקיעה של איזה חצי שניה בסרט ושאני מבטל את החלקה אז הכל בסדר. בנטפליקס וביוטיוב הכל עובד חלק גם כאשר החלקת תמונה עובדת, מה הסיבה לכך אם ידוע לך משהו?

אם אני מוריד את ההחלקה אז בכל פעם שיש תנועה מהירה בסרט אז יש את הרעידות תמונה המעצבנות האלה לכן חייב קצת החלקה, אני שם גם החלקה קולנועית שזה הכי עדין שיש, לא אוהב מעבר למרות שמעבר ממש משפר את התמונה חבלז.
...
מה זה דרך קודי בטורנטים? הקודי מזרים את הסרט בזמן שהוא יורד דרך הטורנט? או שאתה מוריד טורנט ומנגן בקודי ?
אני מוריד טורנט ופשוט מזרים דרך המחשב. לא ראיתי שיש בעיה עם החלקת תמונה . החלקת תמונה לוקחת בחשבון כמה פריימים קדימה, אולי התקיעה בגלל שהוא לא מספיק לעשות חישובים. בנטפליקס הביטרייט נמוך יחסית ויוטיוב זה שטויות .
לא משתמש בקודי אז לא יודע. מחוברת לך הטלוויזיה למחשב ואתה עושה פליי לסרט בקודי? או שהקודי מזרים לטלוויזיה?
נסה לבדוק אם זה קורה מהUSB או בדרך אחרת (אותו סוג סרט שאתה מוריד מטורנט)

איך אתה צופה בדיוק?

רועי51
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 25 פעמים

נושא שלא נקרא #35 

סליחה מראש על הבורות, אבל כל המינוחים האלו שאתם משתמשים בהם נשמעים לי כמו בבלית עתיקה, לא מכיר בכלל מקבילים להם בתפריט העברי של ה CX שלי. והאמת שחלקם נשמעים לי נחוצים, כמו טיפול בלוגו קבוע או אופטימיזציה של חדות ואיכות תמונה, אלהם התייחס ליאור קודם. יש למישהו ענין באתגר הזה של מציאת מקבילים בתפריט העברי ? ואולי כלל אין כאלו ב CX.

FLaW
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 8 פעמים
קיבל תודות: 7 פעמים

נושא שלא נקרא #36 

ממליץ לך לנסות לעבוד על תפריטים באנגלית מכיוון שרוב המדריכים וההסברים כתובים בשפה הזו.
חוץ מזה שהתרגום לעברית היא עילג בצורה מזעזעת ויש לי הרגשה שפשוט השתמשו בגוגל טרנסלייט

ori24 (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

נושא שלא נקרא #37 

04/06/2021 20:50  
kosta כתב:
04/06/2021 17:43  
ori24 כתב:

...
מה זה דרך קודי בטורנטים? הקודי מזרים את הסרט בזמן שהוא יורד דרך הטורנט? או שאתה מוריד טורנט ומנגן בקודי ?
אני מוריד טורנט ופשוט מזרים דרך המחשב. לא ראיתי שיש בעיה עם החלקת תמונה . החלקת תמונה לוקחת בחשבון כמה פריימים קדימה, אולי התקיעה בגלל שהוא לא מספיק לעשות חישובים. בנטפליקס הביטרייט נמוך יחסית ויוטיוב זה שטויות .
לא משתמש בקודי אז לא יודע. מחוברת לך הטלוויזיה למחשב ואתה עושה פליי לסרט בקודי? או שהקודי מזרים לטלוויזיה?
נסה לבדוק אם זה קורה מהUSB או בדרך אחרת (אותו סוג סרט שאתה מוריד מטורנט)

איך אתה צופה בדיוק?
...
אני לא מוריד כבר למחשב ממזמן ברגע שגיליתי את הקודי, אני עם סטרימר אנדרואיד מחובר לטלוזיה ובקודי יש הרחבות עם סרטים באיכויות אדירות.
בקודי אני רואה תסרט או סדרה והוא יוצר לך קצת באפר קדימה עם זה דרך שרת או טורנט ששם מדובר בקבצים ענקיים.
עכשיו גם שמדובר בסרטים ישנים עם 24KHZ (כמו בנטפליקס לא?) יש לי את המיני תקיעה הזו, עכשיו לא הייתי קורא לזה תקיעה כי זה "נתקע" בדיוק באותם מקומות בסרט, כנראה שאין סינכרון בין החלקת תמונה לטלוזייה לבין הקודי בקטע הזה. זה קורה בכל תוכן שאני צופה בקודי.
שאני מבטל את ההחלקה זה עובד טוב אבל כאמור בתנועה מהירה יש את הרעידות תמונה האלה.

FLaW
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #38 

בהגדרות של הקודי לך ל player, ושם יש adjust display refresh rate, תשחק שם עם ההגדרות

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל
שם מלא: עפר לאור
נתן תודות: 640 פעמים
קיבל תודות: 4750 פעמים

נושא שלא נקרא #39 

kosta כתב:
oferlaor כתב:
זה ממש לא כל הפואנטה...

...

...
לא הבנתי מה זה אומר "לא צופה נכון בתוכן HDR". יש לי test patterns של HDR ואני רואה שאין לי black crush... כמו כן, DTM של LG מתאים את עצמו לעוצמת ה-OLED Brightness. זה לא שאני אומר לשים 50% שם... אלא 85% במקום 100%.

מטרתו של HDR ממש לא לצרוך את כל מה שהמסך מסוגל לתת. אתה מוזמן להגיע למקסימום שהמסך מסוגל לתת, אף אחד לא אומר לך לא... אבל היתרון של HDR ו-DV זה שהם אבסלוטים, כלומר, הם נותרים מכויילים בכל עוצמה שהמסך מוציא (זה בדיוק מה שה-DTM עושה). אצלי למשל התרגום HDR במצב בהיר לא נעים לצפיה ולכן אני מתקן את זה.

אגב, עם OLED Motion pro אפשר להגיע לעוצמות גבוהות, חדות גבוהה ובלי תופעות הלוואי של עוצמות אור הגבוהות הללו.

FLaW
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #40 

ברגע שאתה מוריד את OLED BRIGHTNESS, או מפעיל את ה-OLED MOTION PRO, את בעצם מסרס את היכולת הדינמית של הטלויזיה שלך.
עם בסצינה מסויימת אמור להיות אובייקט מסויים בבהירות של לדוגמא 800NITS ואתה הורדת את ה-OLED BRIGHTNESS אז בעצם תקבל את האובייקט הזה בבהירות נמוכה יותר בכללי, וגם נמוך יותר ממה שה-DV או DTM מנסים לתת ובעצם פוגע בטווח הדינאמי הכולל של התמונה ודי מוריד מהפואנטה של ה-HDR.

ד.א ה-OLED Motion pro על LOW מוריד את הבהירות הכללית סביב ה-10% וככל שאתה עולה בדרגות כה גם הבהירות נפגעת.
לגבי הכתוביות הבוהקות פשוט תשנה את הצבע שלהם לעפור או צהוב

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל

נושא שלא נקרא #41 

05/06/2021 21:44  
FLaW כתב:
ברגע שאתה מוריד את OLED BRIGHTNESS, או מפעיל את ה-OLED MOTION PRO, את בעצם מסרס את היכולת הדינמית של הטלויזיה שלך.
עם בסצינה מסויימת אמור להיות אובייקט מסויים בבהירות של לדוגמא 800NITS ואתה הורדת את ה-OLED BRIGHTNESS אז בעצם תקבל את האובייקט הזה בבהירות נמוכה יותר בכללי, וגם נמוך יותר ממה שה-DV או DTM מנסים לתת ובעצם פוגע בטווח הדינאמי הכולל של התמונה ודי מוריד מהפואנטה של ה-HDR.

ד.א ה-OLED Motion pro על LOW מוריד את הבהירות הכללית סביב ה-10% וככל שאתה עולה בדרגות כה גם הבהירות נפגעת.
...
ממש ממש לא מסכים. ב hdr הבהירות היא אבסולוטית. כלומר, אם אני מגביל את הבהירות ל 500 ניטים כל מה שמגיע ל 400 ניטים (בערך) ישאר מדוייק ולא יזוז - זה המשמעות של בהירות אבסולוטית (זה לא ככה ב SDR אבל שם זה לא משנה אם תשים מקסימום תאורה, המסך עצמו יגביל לך את הבהירות).

בין 400 לבין המגבלה שלך ה dtm ימפה את כל שאר עוצמות האור (400-2000). מכיוון שיש מעט מאוד תוכן בעולם הזה (למעט תרגום) איכות התמונה לא תפגע וגם הכיול לא ישתבש. רק מקסימום התאורה ירד אבל זה שונה דרמטית מאיך ש SDR מטופל במסך.

לגבי צבע תרגום. זה לא אפשרי ברוב השירותים. חוץ מזה זה רעיון ממש גרוע לשנות את צבע התרגום רק בגלל זה.

לגבי oled motion pro יש לו אכן מחיר של 10% תאורה אבל יש לו יתרון עצום בשיפור חדות בתנועה. בד״כ יש ירידה דרמטית בחדות התנועה באובייקטים שנעים במהירות אפילו נמוכה על המסך. ההבהוב של oled motion pro מייצר הפרדה ברורה בין הפריימים וכך נותן לעין להבחין ביותר פרטים. לכן המלצתי למי שזה לא מפריע לו לשים את עוצמת האור על המקסימום הנוח ולהפעיל את זה גם במחיר של 10% פחות עוצמת אור. אחרי זה אפשר להפחית עוד את oled brightness למי שמפריע חוזק תאורת התרגום או האור המקסימלי.

kosta
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #42 

05/06/2021 18:25  
oferlaor כתב:
kosta כתב:

...
לא הבנתי מה זה אומר "לא צופה נכון בתוכן HDR". יש לי test patterns של HDR ואני רואה שאין לי black crush... כמו כן, DTM של LG מתאים את עצמו לעוצמת ה-OLED Brightness. זה לא שאני אומר לשים 50% שם... אלא 85% במקום 100%.

מטרתו של HDR ממש לא לצרוך את כל מה שהמסך מסוגל לתת. אתה מוזמן להגיע למקסימום שהמסך מסוגל לתת, אף אחד לא אומר לך לא... אבל היתרון של HDR ו-DV זה שהם אבסלוטים, כלומר, הם נותרים מכויילים בכל עוצמה שהמסך מוציא (זה בדיוק מה שה-DTM עושה). אצלי למשל התרגום HDR במצב בהיר לא נעים לצפיה ולכן אני מתקן את זה.

אגב, עם OLED Motion pro אפשר להגיע לעוצמות גבוהות, חדות גבוהה ובלי תופעות הלוואי של עוצמות אור הגבוהות הללו.
...
הבלאק קראש הוא בCX. בC1 זה יכול לקרות אם אתה עושה כיול עם CALMAN ואז מפעיל BFI . בהזדמנות אם יהיה לי זמן, אראה לך מה גורם ה 85% OLED LIGHT לגרף (אבצע מדידה עם ציוד כיול ) . אין לגעת בOLED LIGHT ובCONTRAST הן בDV והן בHDR . כמובן למי שאכפת לראות נכון . מה שאני יכול להגיד זה שהכיול מהמפעל שביצעו LG מצפים שהOLED LIGHT וCONTRAST יהיו על 100 בHDR וDV .

kosta
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #43 

05/06/2021 22:14  
oferlaor כתב:
05/06/2021 21:44  
FLaW כתב:

...
ממש ממש לא מסכים. ב hdr הבהירות היא אבסולוטית. כלומר, אם אני מגביל את הבהירות ל 500 ניטים כל מה שמגיע ל 400 ניטים (בערך) ישאר מדוייק ולא יזוז - זה המשמעות של בהירות אבסולוטית (זה לא ככה ב SDR אבל שם זה לא משנה אם תשים מקסימום תאורה, המסך עצמו יגביל לך את הבהירות).

בין 400 לבין המגבלה שלך ה dtm ימפה את כל שאר עוצמות האור (400-2000). מכיוון שיש מעט מאוד תוכן בעולם הזה (למעט תרגום) איכות התמונה לא תפגע וגם הכיול לא ישתבש. רק מקסימום התאורה ירד אבל זה שונה דרמטית מאיך ש SDR מטופל במסך.

...
כאשר אתה אומר שאתה מגביל ל500 ניטס ע"י הנמכת OLED LIGHT, מאיפה בדיוק הטלוויזיה יודעת שזה 500 ? היא לא יודעת למדוד את עצמה. וזה בדיוק מה שאנחנו עושים כאשר עושים כיול עם ציוד ותוכנה . אנחנו מעלים לטלוויזיה TONE CURVE ואומרים לה שעוצמת האור היא ככה וככה . הDEFAULT בטלוויזיות LG זה 700NITS ועושה ROLL OFF ב70% מעוצמת האור אם הסרט מדווח על 1000 , 60% או 50 לא זוכר , אם זה 4000 ו40 אחוז אם זה 10000 ניטס.

ברגע שאתה חותך לו ל500NITS , הטלוויזיה לא עוקבת נכון אחר גרף הEOTF ובוודאי שלא אם אתה לא מדווח את זה לטלוויזיה .

אתה צריך את כל הטווח הדינמי של הטלוויזיה אחרת גורם לדחיסה ולפגיעה בTONE MAPPING. כל הקטע בHDR זה הטווח הדינמי HIGH DYNAMIC RANGE

בDOLBY VISION בסיום כיול הגרייסקייל , הוא מודד את היכולות של המסך , RGBW ושחור ומעלה קובץ לטלוויזיה שאלו הן היכולות של המסך ולפי זה מתבצע העיבוד של DOLBY.

אין לו אחד בקהילת המכיילים שהמליץ או רמז שכדאי או שאין בעיה לגעת בOLED LIGHT בHDR וDOLBY . מה שכן, כולם אמרו שהOLED LIGHT וCONTRAST בDOVI וHDR צריכים להיות על 100 (בSDR זה שונה )

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל

נושא שלא נקרא #44 

חוזר ומסביר שיש לך כאן טעות הבנתית מה עושה dtm. אחד הדברים החשובים ש hdr מאפשר הוא לקבוע את ההתנהגות מהנקודה שבה היצרן מחליט להפסיק לעקוב אחרי העקומה האבסלוטית של eotf ועד לקצה היכולת של המסך (או הקצה הוירטואלי שאתה מגדיר לו). כל הטיעון שלך מוטעה. נתתי 400 ניטים כדוגמא. זה יכול להיות כל מגבלה.

כלומר, המסך יודע כמה אור הפאנל שלו אמור לייצר. ההגדרות ששמו לו בכל רמה של מגבלת עוצמת אור זה כמה אור אבסולוטית מותר לו להוציא מקסימום ובאיזה נקודה הוא מפסיק לעבוד אל מול העקומה הרשמית של eotf. כלומר ה 85% oled brightness מתפרש כ מגבלה אבסולוטית שבהחלט יודעת כמה אור היא מוציאה בפועל. זה אחד ההבדלים המשמעותיים ששונים מאיך ש SDR עובד.

כלומר. קח שני מסכים שמציגים את אותו התוכן. אחד מוגבל ל 50% והשני ל 100%. עבור כל התוכן שמוגדר מתחת לנקודת ה 50% (נניח שהיצרן קבע שזה 400 ניטים - מחצית עוצמת המקסימום האמיתי של הפאנל) לא יהיה שום הבדל בין המסכים כשהם עובדים ב hdr. עם dtm יש הבדל קל בכך שיש עיוות מכוון שמנסה לייצר יותר דינמיות על ידי התאמה של העקומה בקצה העליון שלה (או לאורכה, בהגדרות dtm קיצוניות יותר).

מה שיושפע זה רק התוכן הבהיר ביותר שמשודר בתוכן. קרי: אם אין יותר מדי תוכן בהיר (מרבית התוכן ב hdr למעט speculation highlights ותרגום בוהק אינם בהירים מעל 500 ניטים) לא יהיה שום הבדל בין המסכים למרות השינוי העצום בהגדרות שלהם. כמובן, לא כולל הבזקי אור, specular highlights והתרגום שבד״כ מוגדר משום מה על מקסימום בהירות (לרוב מחוסר הבנה מצד בעלי התוכן כמו נטפליקס).

לי אישית, בלי קשר לטכנולוגיה, לא נעים לראות תרגום כל כך בוהק. זה סתם ״שורף״ את המסך ואת העיניים שלא לדבר על זה שבמסכי LED זה משבש את כל התמונה.

אני מסייג את כל מה שכתבתי בכך שהפעלת את dtm (אם כי גם ללא dtm זה גם אמור לפעול כך) ובכך שאין לך קונטרסט דינמי או מנגנון דומה שמשבש את הכיול.

לסיום, הטלויזיה יודעת די במדוייק את עוצמת האור שלה. אין לה ברירה כי זה התקן ולכן הם מודדים כל מסך כשהוא יוצא מהמפעל ומודדים את קצב שריפת הפיקסלים לפי שימוש ברמת תת-פיקסל בודד. כמובן שעם מודד מדוייק אפשר להגיע ל eotf מדוייק יותר מהמקור (שעם הזמן סוטה מהמדידות והחישובים של עוצמות המסך).

לא יודע על מי אתה מדבר ואני מתייחס רק לדעות שלי ולידע שאני מחזיק. אחרי הכל אני רק עוסק בזה כ 21 שנים.

FLaW
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #45 

SPECULAR HIGHLIGHTS זה בדיוק הנקודה, ברגע שאתה מגביל את הבהירות של הטלויזיה אתה מגביל את היכולת שלה להציג את אותם HIGHLIGHTS.

למען האמת אתה המכייל הראשון שנתקלתי בו שממליץ על הורדת הבהירות בתכני HDR, ההמלצה הגורפת בכל מקום אחר זה תמיד לשמור את הבהירות על המקסימום.

שלח תגובה

חזור אל “מסכי OLED בחסות LG”