חוות דעת על MESH של חברות ודגמים

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
tood (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 141 פעמים
קיבל תודות: 8 פעמים

חוות דעת על MESH של חברות ודגמים

נושא שלא נקרא #1 

היי חבריה

מתבקשת חוות דעת אודות :

מה עדיף,3 יח מגדילי טווח Tenda ל 500 מטר MW6 -

או TP-Link Deco M5

או TP-Link Deco P7 Hybrid Wifi Mesh

והאם זה יתאים ל-1 גיגה של סלקום,במקום ה-MESH שלהם
תודה

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
נתן תודות: 380 פעמים
קיבל תודות: 790 פעמים

Re: חוות דעת על MESH של חברות ודגמים

נושא שלא נקרא #2 

@tood
·

tplink היא חברה שמתמחה בציוד זול יחסית אבל לדוגמא על ה-M5 יש הרבה דעות חיוביות. בהנחה/תקווה שאתה מתכנן על חיבור קווי בין החידות אז שם לב לשירשור הזה.

ה-P7 דומה ל-M5 אבל עם חיבור על גבי רשת החשמל בין היחידות, לכן אני לא באמת מבין את השאלה M5 או P7, הם עונים לצרכים שונים. באופן כללי תמיד עדיף חיבור עם כבל רשת בין היחידות אלא אם ממש אין אפשרות. במקרה שאין אפשרות אפשר לבדוק את האופציה של חיבור על גבי רשת החשמל, אני פחות מבין בזה וגם לא יודע עד כמה המתאמי חשמל המשלובים ב-P7 שווים משהו.

Tenda זאת חברה שגורמת אפילו ל-tplink להיראות איכותית, ובנוסף כתבת "3 יח מגדילי טווח" ומצד שני הדגם שציינת ה-MW6 הוא דגם של mesh שלהם (mesh ומגדיל טווח כרגיל מיוחסים לחיות שונות).

הסיבה היחידה שאני רואה לקחת Tenda, ובמידה מסויימת גם tplink, זה המחיר וגם בזה צריך להיזהר: ככל שאתה קונה ציוד יותר זול יש יותר סיכוי שתכווה איתו ובסוף כל הכסף שהשקעת ירד לטמיון. לכן לטווח הארוך בכלל לא בטוח שציוד זול הוא באמת יותר זול מציוד טוב במחיר סביר.

אם אתה מחפש פתרון mesh טוב הייתי מסתכל לדוגמא על ה-orbi או אולי aiMesh של asus או ציוד של Ubiquiti וכו'.

לבסוף לגבי "האם זה יתאים ל-1 גיגה של סלקום,במקום ה-MESH שלהם" אז:

א. אני לא מכיר שיש להם פתרון mesh, במיוחד לא בשביל הפייבר שלהם. אתה יודע איזה פתרון mesh הם נותנים ולאיזה ביצועים הוא מגיע בתשתית של גיגה (כמה בחיבור קווי וכמה באלחוטי)?

ב. למיטב ידעתי בסלקום פייבר אין אופציה של DHCP אז תהיה חייב להפעיל חייגן pppoe וכל ציודי ה-mesh שראיתי לגביהם מידע באינטרנט לא נראה כמו שהם תומכים במהיריות של גיגה בחייגן (מפורמים ומקורות "לא מוסמכים" אחרים). ספציפית לגבי ה-M5 אין לי מושג - אולי מישהו אחר יודע לאיזה מהירות הוא מגיע בחיבור עם חייגן.
ראה עוד פרטים לדוגמא בשירשור הזה:
https://www.hometheater.co.il/vt326497.html
אתה יכול להתרשם מבעיות שיכולות לקרות עם ציוד "לא מתאים" לדוגמא מהשירשור הזה:
https://www.hometheater.co.il/vt325806.html

ג. בנוסף לסעיף ב', תוכל להשתמש בראוטר ראשי פרטי אך ורק אם הם מתקינים לך מתאם מדיה בנפרד מהראוטר שלהם. לפחות בעבר היו דיווחים על התקנות כאלה וכאלה (כלומר בחלק מההתקנות הסיב נכנס ישירות לראוטר שלהם ולכן זאת בעיה להחליף אותו בראוטר פרטי - יתכן וזה אפשרי בעזרת מתאם מדיה פרטי אבל לא בטוח).

ד. לאור ב' וג' לעיל, ולאור זה שאתה כנראה יותר מכוון על ציוד אלחוטי בין מאד זול למאד מאד זול (tplink או tenda), אני ממליץ לך פשוט לוודא שהציוד שאתה קונה תומך במצב AP (כלומר שהראוטר של סלקום יהיה הראוטר הראשי וה-mesh יתן אך ורק את החיבור האלחוטי, כל הגדרות הרשת יהיו בראוטר של סלקום). למיטב ידעתי ה-M5 לדוגמא תומך בזה בצורה טובה. דוגמא ל-mesh שלא תומך בזה הוא ה-google wifi.

באופן כללי אם אתה רוצה המלצות או דעות רלוונטיות לגבי ציוד אתה צריך לפרט את הצרכים שלך, צורת החיבור שאתה מתכנן, תקציב וכו' כך שיהיה אפשר להבין איזה ציוד מתאים לך. מן הסתם אין ציוד "קסם" שמתאים והכי שווה לכולם, כל אחד והצרכים שלו.

tood (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 141 פעמים
קיבל תודות: 8 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

ערן,
מגיע לך וווואאאא בגדול,ממש הופתעתי ושמחתי על תגובה כל כך עניינית ותודה רבה לך על כך,
אכן אבדוק את המומלצים ל-MESH טוב יותר ודווח כאן
בכל אופן האפשרויות שלי הן אלחוטי בלבד עקב מגבלות העברות כבלים בקירות
שוב תודה והמשך יום נעים
אהוד

AssafLots
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 128 פעמים
קיבל תודות: 67 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

מנצלש...

אחרי שקראתי את התגובה של @eran405 אני כבר לא מתלבט לגבי TENDA....

אבל אחרי ויכוח עם חבר אני כן שוב מתלבט בין ראוטר טוב וחזק למע' MESH, אני מוכן להשקיע 500-600 שקל בשביל לקבל שקט (מהאישה שעובדת בקומה העליונה), כרגע עובד עם הראוטר של פרטנר ומגדיל טווח בשקל תשעים של שיאומי...

בקיצור, מחפש המלצה/כיוון של ראוטר טוב או מע' MESH שתכסה לי את 2 הקומות, כרגע פרוס CAT 6 רק בקומה למטה, אם לא תהיה ברירה אשחיל גם לקומה העליונה, אבל מקווה להמנע מזה

אשמח לעצות/הצעות
נערך לאחרונה על ידי AssafLots ב 17/08/2020 17:07, נערך פעם 1 בסך הכל.

sigamore
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 385 פעמים
קיבל תודות: 637 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

@AssafLots
בהנחה ואתה לא גר בבית עץ ... :D נתב אחד לא יכסה בית ישראלי של כמה מפלסים (אלא אם יש לך איזו נקודת פלא בין המפלסים, במרכז המבנה וכד').
אתה מתכוון להשאיר את הנתב של פרטנר ולהוסיף נתב או MESH או הרעיון הוא להחזיר לפרטנר את הנתב ??
נערך לאחרונה על ידי sigamore ב 17/08/2020 17:11, נערך פעם 1 בסך הכל.
די טעלעוויזיע קאָסטן מיר וועגן פופצן טויזנט פונט !

PCingAddict
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 180 פעמים
קיבל תודות: 177 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

אצלי בבית מותקן M5, עובד פיקס. נהנה מכל רגע.
עובד כ AP ומחובר ל 1900ACS שעבר הסבה ל DD-WRT.
תוסף להצגת המחירים באמאזון במטבע המקומי:
https://www.hometheater.co.il/vt295285.html

AssafLots
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #7 

@sigamore
·

לא חושב שאני יכול להחזיר את הנתב לפרטנר (סיבים 1 GB).. לפי מה שקראתי, אם אלך על MESH אז פשוט צריך לבטל את ה WIFI בראוטר, הציעו לי לקנות פשוט ראוטר חזק וטוב, לדוגמא Asus ac87r, - יודע שזה דגם ישן אבל הוא מצליח לכסות בית פרטי בן 2 קומות
נערך לאחרונה על ידי AssafLots ב 17/08/2020 17:14, נערך פעם 1 בסך הכל.

AssafLots
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #8 

@PCingAddict
·

M5 עובד גם על תלת פאזי?

PCingAddict
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 180 פעמים
קיבל תודות: 177 פעמים

נושא שלא נקרא #9 

AssafLots כתב:@PCingAddict
·

M5 עובד גם על תלת פאזי?
...
ה M5 לא מעביר מידע על גבי תשתית החשמל.

sigamore
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #10 

@AssafLots
בדקת שהנתב הזה אכן יכסה לך את כל הבית ?? אל תסמוך במקרה הזה על מה שאומרים אחרים היות וכל בית ״מתנהג״ אחרת מבחינת כיסוי אלחוטי. ספציפית לגבי ה Asus - הוא אכן מצויין מנסיון !
ובכל זאת .. אני אישית בעד מערך Mesh.
עברו אצלי אין סוף נתבים במהלך השנים אבל רק Mesh מכסה לי כל פינה בבית (גם לי יש שני מפלסים).
במקרה שלי יש נתב קווי בלבד (pfSense) ו 3 יחידות Mesh של סמסונג.
היחידות האלחוטיות נותנות כיסוי של 300-600 Mbps (תלוי מרחק כמובן) שזה ריאלית מעל הראש....
ד״א - למה אתה לא יכול להחזיר לפרטנר את הנתב ? אם הוא במודל השכרה אז לא מאמין שיעשו לך בעיות.

arotman
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
שם מלא: אריה רוטמן
נתן תודות: 412 פעמים
קיבל תודות: 359 פעמים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #11 

@sigamore
· צודק, כל בית שונה , אם אין קו ראיה או לפחות החזרים סבירים בבית אז גם היחידה האלחוטית הכי חזקה לא תעבור קומות. בבתים שיש 2 מפלסים וחלל פתוח או קומה שנייה עשוייה מעץ אז יש סיכוי שגם יחידה אלחוטית אחת תצליח לכסות.
גם שרוכשים פתרון MESH או מאריך טווח צריך לוודא כמובן שהחידה נמצאת בנקודת האמצע (Sweet Spot) שבה עדיין יש קליטה טובה מהנתב הראשי או היחידה האלחוטית למטה ומצד שני גם בקומת הגג יקלטו מספיק טוב.
כאשר מתקינים יחידת MESH אז בד"כ יש 3 יחידות אחת למעלה בגג , אחת למטה ליד הנתב הראשי ועוד אחת באמצע.
המצב הכי נכון בארץ זה כבל רשת שמחבר את כל היחידות האלחוטיות למתג מרכזי ומשם לנתב.

אגב יש חסרון אחד מרכזי מבחינתי לכל יחידות ה MESH וזו קרינה אלקטרומגנטית גבוהה יותר וזאת משום שיחידות ה MESH צריכות "לדבר בינהם" באמצעות שידור אלחוטי נוסף בד"כ בתחום הגבוה של 5GHZ ולעיתים בתחום 2.4GHz
אם הקליטה בין היחידות חלשה מאוד.

AssafLots
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #12 

@sigamore
·

אני עם תשתית סיבים, אין בעיה להשתמש בכל סוג של ראוטר?

shaylev80
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 71 פעמים
קיבל תודות: 68 פעמים

נושא שלא נקרא #13 

@arotman
·
להבנה, במידה והיחידות מחוברות בינהם חוטי אז אין תקשורת על חוטית בינהם?

arotman
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
שם מלא: אריה רוטמן
נתן תודות: 412 פעמים
קיבל תודות: 359 פעמים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #14 

@shaylev80
· בגדול אם עובדים עם מה שקרא Back haul קוי אז בתאוריה היחידה האלחוטית לא תשדר WiFi נוסף.
אבל אז זה כמעט כמו לקחת 3 יחידות אלחוטיות זהות ולתצר אותו הדבר , רוב היחידות האלחוטיות ההנורמליות
יודעות לבצע מה שנקרא Hand off כלומר מנגנון המאפשר העברה חלקה של משתמש אלחוטי מיחידה ליחידה.
ללא ניתוק משמעותי. או בשם המוכר יותר Roaming.

sigamore
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #15 

AssafLots כתב:@sigamore
·

אני עם תשתית סיבים, אין בעיה להשתמש בכל סוג של ראוטר?
...
·להבנתי אתה בפרטנר ... אם כך אז אין בעייה !
למעשה אם אתה הולך על פיתרון MESH (דוגמת M5) אז תשתית פרטנר (ממיר אופטי > כבל רשת) יכולה להתחבר ישירות לאחת מיחידות ה MESH.
אולי אחד מחברים פה בפורום מחובר כך אז שווה לבדוק....
אני עובד עם סיבים של פרטנר דרך נתב קווי (pfSense) ושלוש יחידות MESH והכל מתפקד טיפ טופ (Y)

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”