חוות דעת - Mesh של שיומי, Wifi 6, בגרושים (AX6, AX1800, AX5, AX3600)

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
bonder
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 22 פעמים
קיבל תודות: 29 פעמים

Re: חוות דעת - Mesh של שיומי, Wifi 6, בגרושים (AX6, AX1800, AX5, AX3600)

נושא שלא נקרא #91 

מה בעייתי לטווח הארוך עם ה AX3 מבחינת עדכונים ותמיכה עתידית?

kmvsbemjammmawhezw
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 25 פעמים
קיבל תודות: 20 פעמים

נושא שלא נקרא #92 

28/03/2021 19:00  
bonder כתב:
מה בעייתי לטווח הארוך עם ה AX3 מבחינת עדכונים ותמיכה עתידית?
...
1) אין גישה ב SSH ל Hauwei. כך שאם תצטרך לשנות משהו לא תוכל (אתה יכול רק לקוות שיתווסף על ידי Hauwei בעדכון עתידי).
2) לא חושב ש Hauwei תשחרר עדכונים במשך הרבה זמן (מניח שיפסקו אחרי שנה או שנתיים מתאריך היציאה של המוצר, או כשיוציאו דגם חדש)
3) לפי מה שהבנתי, אי אפשר לחזור אחורה בעדכונים, כך שאם הייתה בעיה כלשהי (למשל פגיעה בביצועים) אתה שוב נתון לרחמי Hauwei שיוציאו תיקון.
4) יש סיכוי שעבור ה AX6 של Xiaomi יוציאו גירסה של OpenWRT (עובדים על זה הרבה זמן, נראה קצת תקוע, אבל יש סיכוי)

bonder
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #93 

1) למה צריך גישת SSH?
2) אותו דבר אפשר לומר על הנתב של XIAOMI
3) אותו דבר אפשר לומר על הנתב של XIAOMI
4) מדברים על זה כבר חצי שנה, בנתיים רק דיבורים באויר

gildmor
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 50 פעמים
קיבל תודות: 112 פעמים

נושא שלא נקרא #94 

29/03/2021 10:43  
bonder כתב:
1) למה צריך גישת SSH?
2) אותו דבר אפשר לומר על הנתב של XIAOMI
3) אותו דבר אפשר לומר על הנתב של XIAOMI
4) מדברים על זה כבר חצי שנה, בנתיים רק דיבורים באויר
...
בשיומי אפשר להוריד את כל גרסאות הקושחה ולהתקין איזה גרסה שמעונינים להתקין, זה היה כך בכל הדגמים שלהם שיצא לי לנסות. הם יותר "פתוחים" בזה שהם מאפשרים לקבל גישת רוט (SSH) למכשיר.
הסיבה העיקרית לדעתי ללכת על השיומי זה עלות\תועלת, לדעתי הרדמי AX5 כמעט מקביל ל-AX3 PRO מבחינת חומרה רק לא תומך ברוחב ערוץ של 160MHZ. ונמכר בכ-40% פחות.
למי שלא חשוב ספציפית רוחב הערוץ ו\או מהירות מקסימלית במכשיר אחד מרובה אנטנות שממצה אותה, אין סיבה בתרחיש כזה לקחת את ה-AX 3 PRO.
אני לא הייתי בונה על OPENWRT כי גם אם יגיע לא בטוח ששווה להתקין, בדגם ישן יותר גיליתי אחרי תחקיר בפורומים שבגלל חוסר בדרייברים של יצרן החומרה הרדיו עובד פחות טוב ויש בעיות קליטה, אז מה הטעם.
הוא טוב כפי שהוא, יציב, כיסוי טוב (לי לא היה צורך במש בכלל) לא יודע אם ומתי הקושחה הציבורית תגיע לאותה רמה. במחירים שלהם ובתלות בזמן שיקח סביר להניח שכבר יהיה דגם הרבה יותר טוב וזול כך שלא יהיה טעם "לשפצר" את הנתב הישן.

bonder
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #95 

להתקין קושחות ישנות זה גמישות שטוב שיש, אבל מעולם לא הייתי צריך את זה, האמת שלא הייתי צריך את זה באף מכשיר שהיה לי, לא במקרר שלי, לא בטלויזיה, לא ברסיבר, לא בטלפון ולא בשום מכשיר מעולם, אף אחד גם לא מתייחס לזה, למה פתאום בנתב זה שיקול כלשהו? בכל מקרה, הבנתי מההודעה שלך שאתה מניח שיש את זה ב AX6, לא וידאת שזה באמת קיים.

למה שלא יהיה חשוב לי רוחב פס 160Hz? אם יש מכשיר שנותן את זה, למה שאני אבחר מכשיר אחר שחסר היכולת הזאת?

מה לגבי SSH, למה צריך את זה?

gildmor
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #96 

29/03/2021 12:52  
bonder כתב:
להתקין קושחות ישנות זה גמישות שטוב שיש, אבל מעולם לא הייתי צריך את זה, האמת שלא הייתי צריך את זה באף מכשיר שהיה לי, לא במקרר שלי, לא בטלויזיה, לא ברסיבר, לא בטלפון ולא בשום מכשיר מעולם, אף אחד גם לא מתייחס לזה, למה פתאום בנתב זה שיקול כלשהו? בכל מקרה, הבנתי מההודעה שלך שאתה מניח שיש את זה ב AX6, לא וידאת שזה באמת קיים.

למה שלא יהיה חשוב לי רוחב פס 160Hz? אם יש מכשיר שנותן את זה, למה שאני אבחר מכשיר אחר שחסר היכולת הזאת?

...
אם השימוש הוא להסתובב עם הלפטופ בבית ולהעביר קבצים כבדים כל היום אז ברור שזה פיצ'ר חשוב. אבל אם רוב המכשירים הם טלפונים\טאבלטים שבכל מקרה לא ממצים את מקסימום המהירות התיאורטית אז אולי לא שווה בהכרח את ההפרש המשמעותי. עם AX5 אני מקבל מהירות של 100+ בטלפון בכל הבית, זה מספיק מעל ומעבר. לי זה לא משמעותי אם בלפטופ אקבל 500 או 800 כי הוא די נייח ורוב הזמן מחובר קווי.

SSH מאפשר בתיאוריה למפתחים לפתח קושחות אלטרנטיביות כי הוא מאפשר גישת רוט לנתב, ולמשתמשים להתקין אותה.

bonder
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #97 

עכשיו די ברור למה SSH חשוב רק לקומץ מאוד קטן (וזניח?) של אנשים.
אני ממש לא רואה את עצמי מגגל איך מתקינים קושחות אלטרנטיבות לנתב שלי דרך SSH, אני רוצה נתב שעובד מהקופסה - וחוץ מזה, אין OPENWRT כרגע ל AX5, אז זה דיון תאורתי בלבד.

על איזה הפרש כספי משמעותי אתה מדבר? ה AX5 עולה 70$
https://www.aliexpress.com/item/4001156619629.html
נגיד שיש קופון (ולך תחפש כזה), ירד ל- 60$? לא עדיף להוסיף סכום זעיר של 33 שח ולקבל גם חומרה טובה יותר עם 160HZ?

תודה על ההסבר הסבלני!

gildmor
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #98 

29/03/2021 14:47  
bonder כתב:
אני ממש לא רואה את עצמי מגגל איך מתקינים קושחות אלטרנטיבות לנתב שלי דרך SSH, אני רוצה נתב שעובד מהקופסה - וחוץ מזה, אין OPENWRT כרגע ל AX5, אז זה דיון תאורתי בלבד.

נגיד שיש קופון (ולך תחפש כזה), ירד ל- 60$? לא עדיף להוסיף סכום זעיר של 33 שח ולקבל גם חומרה טובה יותר עם 160HZ?

תודה על ההסבר הסבלני!
...
והרדמי AX5 עולה בערך 47$ כולל משלוח בלי לחפש\לחכות לקופון כלשהו. מי שצריך באמת פתרון MESH יקנה זוג ב-95$ לעומת 140$ של הוואוי. מצד שני בתוספת אפילו יותר קטנה אפשר לרכוש את הרדמי AX6 שעולה על הוואוי בהכל ועדיין נשאר לך עודף.
הוא גם עובד מצויין מהקופסה,
בקיצור שכל אחד יחליט על מה שווה לו להשקיע את האקסטרה.

gildmor
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #99 

29/03/2021 15:57  
gildmor כתב:
29/03/2021 14:47  
bonder כתב:

תודה על ההסבר הסבלני!
...
והרדמי AX5 עולה בערך 47$ כולל משלוח בלי לחפש\לחכות לקופון כלשהו. מי שצריך באמת פתרון MESH יקנה זוג ב-95$ לעומת 140$ של הוואוי. מצד שני בתוספת אפילו יותר קטנה אפשר לרכוש את הרדמי AX6 שעולה על הוואוי בהכל ועדיין נשאר לך עודף.
אגב החומרה טובה יותר רק בעניין ה-התמיכה ב-160, מבחינת המעבד הרדמי עדיף, יש לו QUAD+NPU.
הוא גם עובד מצויין מהקופסה,
בקיצור שכל אחד יחליט על מה שווה לו להשקיע את האקסטרה.
...

kmvsbemjammmawhezw
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #100 

29/03/2021 14:30  
gildmor כתב:
bonder כתב:

...
אם השימוש הוא להסתובב עם הלפטופ בבית ולהעביר קבצים כבדים כל היום אז ברור שזה פיצ'ר חשוב. אבל אם רוב המכשירים הם טלפונים\טאבלטים שבכל מקרה לא ממצים את מקסימום המהירות התיאורטית אז אולי לא שווה בהכרח את ההפרש המשמעותי. עם AX5 אני מקבל מהירות של 100+ בטלפון בכל הבית, זה מספיק מעל ומעבר. לי זה לא משמעותי אם בלפטופ אקבל 500 או 800 כי הוא די נייח ורוב הזמן מחובר קווי.

SSH מאפשר בתיאוריה למפתחים לפתח קושחות אלטרנטיביות כי הוא מאפשר גישת רוט לנתב, ולמשתמשים להתקין אותה.
...
תוכל קצת לפרט על הבית שלך, מה הגודל שלו במ"ר? האם יש הרבה קירות או שהוא בנוי כמו Open space...
תודה.

kmvsbemjammmawhezw
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #101 

bonder כתב:

...
כמו שכבר ענו פה SSH טוב למפתחים. אבל לא רק, אם יש לך גישה לראוטר אתה יכול להריץ כל מיני פקודות, למשל, אתחול אוטומטי של הראוטר, חסימת פרסומות עבור כל ה WIFI Clients (על ידי עריכת קובץ text). הרבה דברים שלא צריך להיות מפתח כדי לעשות.
אתה יכול גם להתקין/להריץ תוכנות שאחרים כתבו, למשל, Dynamic DNS יכולת שחסרה היום ב Hauwei בדגם הסיני (תומכים רק בשירות סיני).
רלוונטי ל 5% מהמשתמשים בערך.
אני התכוונתי להשוות בין Hauwei AX3 דגם סיני Pro לבין Xiaomi AX6 בגלל שהם עולים בערך אותו מחיר.
מבחינת חומרה, ה AX6 טוב יותר (לפי מה שאני יודע).

bonder
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #102 

מאיזה בחינה הוא טוב יותר?

dank4
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 168 פעמים
קיבל תודות: 19 פעמים

נושא שלא נקרא #103 

29/03/2021 20:48  
kmvsbemjammmawhezw כתב:
bonder כתב:

...
כמו שכבר ענו פה SSH טוב למפתחים. אבל לא רק, אם יש לך גישה לראוטר אתה יכול להריץ כל מיני פקודות, למשל, אתחול אוטומטי של הראוטר, חסימת פרסומות עבור כל ה WIFI Clients (על ידי עריכת קובץ text). הרבה דברים שלא צריך להיות מפתח כדי לעשות.
אתה יכול גם להתקין/להריץ תוכנות שאחרים כתבו, למשל, Dynamic DNS יכולת שחסרה היום ב Hauwei בדגם הסיני (תומכים רק בשירות סיני).
אני התכוונתי להשוות בין Hauwei AX3 דגם סיני Pro לבין Xiaomi AX6 בגלל שהם עולים בערך אותו מחיר.
...
האם תוכל לפרט על חסימת פרסומות ? כיצד ? (אולי בשרשור נפרד - ) תודה

kmvsbemjammmawhezw
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #104 

29/03/2021 20:50  
bonder כתב:
מאיזה בחינה הוא טוב יותר?
...
היתרונות של AX6:
1) אפשר להתחבר אליו עם UART זה אומר שיש לך ממשק נוסף לנתב, לא רק עם כבל רשת (טוב אם יש בעיה חמורה והראוטר לא מגיב, קורה אם שמת לו firmware לא מתאים)
2) החומרה טובה יותר, יותר RAM (פי 2 מ Hauwei). יש לו גם שתי NPU. אפשר לומר (באופן פשטני) 6 ליבות לעומת 4 של הוואי:
The device comes powered by the Qualcomm six-core enterprise-level chipset which includes four Cortex-A53 cores clocked at 1.4GHz and dual-core NPU for hardware-level acceleration, clocked at 1.7GHz. This chipset is manufactured using the 14nm process.
...
אם אני זוכר נכון גם המעבד עצמו מדגם חדש יותר מזה של Hawei (וגם התדר של המעבד גבוהה יותר ב Xiaomi).
3) יש לו יותר אנטנות - 6 לעומת 4 של Hauwei.
4) אפשר לתלות את AX6 על הקיר (יש לו חורים מלמטה).

אולי שכחתי עוד כמה דברים... או שכבר נאמרו פה לפני

kmvsbemjammmawhezw
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #105 

30/03/2021 7:14  
dank4 כתב:
29/03/2021 20:48  
kmvsbemjammmawhezw כתב:

...
האם תוכל לפרט על חסימת פרסומות ? כיצד ? (אולי בשרשור נפרד - ) תודה
...
אין לי את הראוטר (אז לא יכול לבדוק שזה אפשרי), אבל, בגדול ככה:
https://github.com/StevenBlack/hosts
יש קובץ שמעדכנים עם כל אתר שרוצים לחסום, יש כבר רשימה מוכנה מראש (בלינק למעלה)

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”