המלצה ל z-wave hub

בקרים, דימרים, טכנולוגיות לשליטה על צרכני החשמל בבית, SMART GRID וכו'
yan (פותח השרשור)
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 3 פעמים
קיבל תודות: 7 פעמים

המלצה ל z-wave hub

נושא שלא נקרא #1 

היי חבר'ה,

לאחר קריאה מעמיקה על הטכנולוגיות השונות, החלטתי ללכת על z-wave בבית החכם.
אשמח לקבל המלצה ל hub טוב שתומך בחשמל ובתדרים בארץ, בנוסף לחברה ממנה אוכל לקנו מתגים לאורות, תריסים חשמליים, דוד חשמל, תנור וכו'.

dr0r
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 46 פעמים
קיבל תודות: 256 פעמים

Re: המלצה ל z-wave hub

נושא שלא נקרא #2 

לא נראה לי שכדאי לך ללכת על Z-Wave בלבד. כמעט כל מי שהרים בית חכם כאן בפורום משתמש בכמה טכנולוגיות. בפרט, אין כמו Zigbee בכל הקשור בחיישנים קטנים וזולים. חוץ מזה, מודולים של Z-Wave משמעותית יותר יקרים מ-Shelly (מבוססי WiFi) - יש להם יתרון באבטחה וב-mesh, אבל המחיר הוא גם פקטור.
מבחינת hub, השאלה כמה אתה מוכן להשקיע כספית, מול זמן בלימוד והגדרת המערכת. הכי זול וגם הכי גמיש זה להקים בקר של HomeAssistant. מצד שני, חלק לא קטן מההגדרות שם אינן לרכי לבב, וחיבור ל-Google Assistant דורש מעבר ב-7 מדורי גהינום, אלא אם אתה מוכן לשלם ל-NabuCasa כ-$10 מדי חודש על hosting. עם SmartThings, או Habitat או Vera, אתה תוכל לרוץ הרבה יותר מהר, אבל המערכת הרבה יותר מוגבלת, וחלק מהדברים רצים רק על השרת.
חוץ מזה, אם ב-Z-Wave עסקינן, התדר הישראלי הביזארי הוא 916MHz. יש יחסית מעט מוצרים שתומכים בו, ומחיריהם בהתאם. אתה יכול לקנות מוצרים בתדר הזה ב-domicon.co.il. רוב חברי הפורום העדיפו ללכת על התדר האירופי (משלוחים מ-vesternet) או האמריקאי (משלוחים מ-thesmartesthouse).

yan (פותח השרשור)
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #3 

תודה על ההסבר המפורט.

הבנתי שיש דבר שנקרא קו אפס. האם אני צריך לשנות את כל השקעים בבית במידה ואין קו אפס? האם צריך גם לדוד, תריס ותנור, או רק למתגי תאורה?

שמתי עין על ה Vera Secure. האם יהיה ניתן להתקין עליו Home Assistant כך שאוכל להנות מ Hub שגם "יעזור לי להתחיל מהר" ועדיין יספק לי גמישות?

חשבתי לקנות את ה Hub מהאתר הבא:
https://www.vesternet.com/collections/z ... verasecure

האם הכבל החשמל יתאים לארץ? באיזה תדר המכשיר תומך?
הבנתי שהוא תומך גם ב Z-Wave וגם ב Zigbee, כך שאוכל להנות משני העולמות.
האם יש המלצות לחברת מתגים טובה? מחפש תאורה, תריס חשמלי, דוד, תנור ומערכת קולנוע בייתית.

dr0r
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 46 פעמים
קיבל תודות: 256 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

חשמל 101: במעגל חשמלי בזרם חילופין יש 2 חוטים (נשים בצד את הארקה) - פאזה, וניוטרל (או 0). הזרם עובר על הפאזה, וחוזר בניוטרל. כדי שיעבור זרם צריך ״לסגור מעגל״. מפסק רגיל, זקוק רק לפאזה, שאותה הוא מנתק ומחבר. מפסק חכם (או מודול) זקוק לזרם (כלומר למעגל סגור) גם בזמן שהאור כבוי - אחרת לא יוכל לקבל הוראה להדליק את האור. לכן חייבים ניוטרל במפסק. יש מפסקים שעובדים ״בלי קו 0״, ע״י השארת המעגל סגור דרך המנורה אבל מונחת, כך שהנורה נראית כבויה. בגלל שהמעגל סגור, יש סכנת התחשמלות בעת החלפת נורה, ולכן זה גם לא חוקי. הדבר נכון לכל מעגל חשמלי, ונכון שבעתיים לדוד, בו לפי החוק המפסק חייב לנתק גם את ה-0. מצד שני, זה אומר שאין מצב שאין לך 0 במפסק שם.

בכל מקרה, תזמין חשמלאי שיתקין לך הכל, וגם ישחיל 0 למפסקים.

Home Assistant מריצים על Raspberry Pi, שאתה יכול לקנות בפייטל, ותצטרך דונגלים מתאימים ל-Zigbee ו-Z-Wave (לאחר שתחליט על התדר הרצוי לך). Vera Secure מריץ תוכנה יעודית שהם כתבו. אתה יכול להתחיל עם Vera, ובהמשך להחליף אם תרצה - זה קצת כאב ראש לצמד מחדש הכל, אבל לא נורא.

בעניין מתגים, תחשוב אם אתה מעדיף מתג חכם או מודול מאחוריו (כמו Shelly). לדוד יש מתגים בזול ב-AliExpress, שהם לא פחות טובים מכל מוצר דומה שנמכר בארץ, ואפשר לצרוב עליו Tasmota. עם תנור תיזהר, צריכת החשמל מאוד גבוהה, ואתה זקוק לשקע אמין שיספק 16A.

hsafra
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 18 פעמים
קיבל תודות: 88 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

אני ממליץ לא לקנות vera. קנתה אותם חברת ezlo https://ezlo.com/ שעובדת בשנה האחרונה על שחרור ליין חדש של מוצרים אז נראה לי שאורך החיים של מוצרי vera מתחיל להיות מוגבל למרות שלא ראיתי הצהרה רשמית על end of life שלהם.

digest
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 11 פעמים
קיבל תודות: 5 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

אני ממליץ על touchwand.com, עובד אצלי 2.5 שנים. יש לי בית גדול, רק אצלם מצאתי פתרון של כמה קונטרולרים Zwave בצורה master-slave. יש לי 3 קונטרולרים, אחד בכל קומה. גם את המתג עם מסך טאצ׳ ל6 חיבורים פיזיים שלהם - זה דבר ייחודי. לא הרגשתי חיסרון גדול מהתדר המאושר בישראל, אפשר להזמין גלאים והכול ב916MFz.

yan (פותח השרשור)
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #7 

תודה רבה לכולם.
לאחר סקר שוק לא קטן, החלטתי ללכת על ה Hubitat Elevation.

rotbard
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 12 פעמים
קיבל תודות: 24 פעמים

נושא שלא נקרא #8 

18/03/2021 22:38  
digest כתב:
אני ממליץ על touchwand.com, עובד אצלי 2.5 שנים. יש לי בית גדול, רק אצלם מצאתי פתרון של כמה קונטרולרים Zwave בצורה master-slave. יש לי 3 קונטרולרים, אחד בכל קומה. גם את המתג עם מסך טאצ׳ ל6 חיבורים פיזיים שלהם - זה דבר ייחודי. לא הרגשתי חיסרון גדול מהתדר המאושר בישראל, אפשר להזמין גלאים והכול ב916MFz.
...
ניתן לחבר קונטרולרים מתדרים שונים?

digest
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #9 

21/03/2021 10:26  
rotbard כתב:
18/03/2021 22:38  
digest כתב:
...
ניתן לחבר קונטרולרים מתדרים שונים?
...
בגדול כן, ה-backbone של הקונטרולרים הוא ה-Ethernet, אז הם יכולים לנהל את הרדיו בתדרים שיונים אחד מהשני. רשמית הם לא תומכים בארץ בתדרים אחרים (רק 916Mhz בישראל) אבל לא חושב שתהיה בעיה לדבר אתים ולקנפג תדר אחר בפרטי. אישית לא נתקלתי בצורך לחבר תדר אחר, מצאתי הכל בתדר ישראלי.

yregev
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
שם מלא: Yair
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

נושא שלא נקרא #10 

22/03/2021 11:43  
digest כתב:
בגדול כן, ה-backbone של הקונטרולרים הוא ה-Ethernet, אז הם יכולים לנהל את הרדיו בתדרים שיונים אחד מהשני. רשמית הם לא תומכים בארץ בתדרים אחרים (רק 916Mhz בישראל) אבל לא חושב שתהיה בעיה לדבר אתים ולקנפג תדר אחר בפרטי. אישית לא נתקלתי בצורך לחבר תדר אחר, מצאתי הכל בתדר ישראלי.
...
שלום,

גם לי יש את המערכת שלהם, אני לא מוצא בכלל איפה לקנות בקרים מתדר הזה, תוכל לשתף בבקשה מאיפה קנית
אני מעוניין בבקרים ל:
חלונות ודלתות
תנועה (נפח)
טמפרטורה

digest
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #11 

14/10/2021 15:34  
yregev כתב:
שלום,

גם לי יש את המערכת שלהם, אני לא מוצא בכלל איפה לקנות בקרים מתדר הזה, תוכל לשתף בבקשה מאיפה קנית
אני מעוניין בבקרים ל:
חלונות ודלתות
תנועה (נפח)
טמפרטורה
...
קניתי בCoolcam. יש להם כמה חנויות אונליין, הכי פשוט זה באלי: https://coolcam.aliexpress.com/store/11 ... 4c4daLhOhg
קניתי מהם כמה פעמים, יש להם 916 MHz צריך רק לבדוק לפני הקניה ולציין בהזמנה.

שלח תגובה

חזור אל “חשמל חכם ותשתיות”