כבל רשת וקופסאות לקיר

בקרים, דימרים, טכנולוגיות לשליטה על צרכני החשמל בבית, SMART GRID וכו'
Animor (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 105 פעמים
קיבל תודות: 174 פעמים

כבל רשת וקופסאות לקיר

נושא שלא נקרא #1 

היי,

אני עושה שיפוץ בדירה ורוצה להעביר מהסלון (שם נמצא הנתב) כבלי רשת לחדרים, עבור אינטרנט.
איזה כבל מומלץ לקנות? cat6? cat7? קונים מראש אורך מסוים או שקונים גליל וחותכים?
אילו קופסאות לקיר צריך לקנות ואיך לוחצים את הכבל כך שיתחבר לקופסה?

אשמח להמלצות, תודה!

chenta
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 22 פעמים
קיבל תודות: 29 פעמים

Re: כבל רשת וקופסאות לקיר

נושא שלא נקרא #2 

בדרך כלל המבנה המומלץ הוא שכל הכבלים מהחדרים מגיעים לארון תקשורת מרכזי. זה כמובן לא מחייב. אם יש לך מקום בסלון לכל הכבלים זה גם בסדר.
לראוטרים יש בדרך כלל יחסית מעט פורטים, קח בחשבון שאולי תצטרך גם סוויץ בין הראוטר לחדרים.

לגבי כבילה- ה cat הגבוהים הופכים להיות גם יותר קשיחים וקשים להשחלה. עקרונית כבל cat5e איכותי מספק בהחלט לדעתי. אמור לאפשר תקשורת giga bit.

אני לא בטוח שאפשר להשחיל כבילה עם קונקטורים. אתה קונה כבל אחד ארוך ללא סופיות וחותך לאחר ההשחלה את האורך הרצוי.
בקירות, בהנחה שאתה עובד עם קופסאות של גוויס, יש מודולים עם שקע rj45.
בארון תקשורת אתה צריך קונקטורים של rj45 או לסדר את הכל בפאץ פאנל ומשם מגשרים (כבלים קצרים) לסוויץ.

לגבי כלים-
לחיצת של קונקטור rj45 זה לא מסובך. יש קיטים ללחיצה שכוללים קונקטורים, כלי לחיצה ומכשיר שבודק את המגעים לאחר הלחיצה.

חיווט השקעים או הפאץ פאנל דורש כלי אחר שמקרא לוחץ קרונה. גם זה קיים יחסית בזול.

ויש מדריכים ביו טיוב לתהליך הלחיצה. קח בחשבון עקומת למידה קצרה אבל זה לא מסובך.

הצלחתי להסביר?
עונה לך על השאלות?

dima_vy
חבר מכור קשה
חבר מכור קשה
נתן תודות: 135 פעמים
קיבל תודות: 298 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

28/05/2021 15:12  
Animor כתב:
היי,

אני עושה שיפוץ בדירה ורוצה להעביר מהסלון (שם נמצא הנתב) כבלי רשת לחדרים, עבור אינטרנט.
איזה כבל מומלץ לקנות? cat6? cat7? קונים מראש אורך מסוים או שקונים גליל וחותכים?
אילו קופסאות לקיר צריך לקנות ואיך לוחצים את הכבל כך שיתחבר לקופסה?

אשמח להמלצות, תודה!
...
לפי השאלות שלך, אולי עדיף לקחת איש מקצוע שיעשה את העבודה הזאת?

ChinggisKhan
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 214 פעמים
קיבל תודות: 541 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

לא יודע אם הדירה בבעלותך או שאתה שוכר, אבל בכל מקרה אין הפרש במחיר בין CAT5E ל-CAT6A ולדעתי זה המינימום שכדאי לעשות היום. אם הדירה שלך, הייתי שוקל גם CAT7.
אם תקח בעל מקצוע שיעשה לך את העבודה, המחיר הוא סביב 250 שקל לנקודה. השאלה כמה נקודות יש לך, יכול להיות משתלם (במיוחד אם הזמן שלך יקר ואתה לא נהנה מ-DIY).

Animor (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #5 

תודה על התשובות!
dima_vy, את החציבה וההשחלה יעשה קבלן השיפוצים, אני אביא את הכבלים ואת השקעים ואעשה את הלחיצה.
ChinggisKhan, הדירה בבעלותי, אני נכנס אליה. אני באמת שוקל בחיוב ללכת על CAT6A. בגלל שהקבלן יעשה את התעלות וההשחלה (כבר תומחר), אני לא רואה סיבה להביא איש מקצוע נוסף ולשלם לו מעל 1000 ש"ח בשביל לחיצה.

chenta, תודה על התשובה המפורטת! אני יודע שבדרך כלל יש ארון תקשורת, אבל בדירה הזו אין. הוט/בזק מגיעים לסלון (ולא נניח לכניסה לבית, שם תיאורטית היה אפשר לשים ארון תקשורת), ולכן המודם שלהם יהיה בסלון. לידו יהיה הנתב שלי. אני אעשה חיבורים לכל 4 החדרים האחרים בדירה, אבל כנראה שאשתמש רק באחד מהם בשלב הראשוני, כך שלא יהיה צורך בסוויץ', הנתב יספיק. מקסימום אקנה גם סוויץ' קטן.
כדי שיהיה לי ארון תקשורת בכניסה לדירה, אצטרך לחווט את הכבלים של הוט/בזק מחדש (עלות נוספת לשיפוץ), ואז להעביר משם כבלים לסלון ולכל החדרים. הנתב בכל מקרה יהיה בסלון בשביל קליטת וייפיי בבית, אז זה מסבך עוד יותר את החיווט. נראה לי שהרבה יותר פשוט יהיה לחבר מהסלון לחדרים, גם המרחק קצר יותר מאשר מהכניסה לבית.
זו טעות לחבר כך?

ראיתי שיש קונקטורים שלא מצריכים ציוד לחיצה, למשל אלה:
https://www.mediagalaxy.co.il/%D7%A9%D7 ... %9C-Gewiss
https://www.shooks.co.il/p142885

אז חשבתי לעשות בסלון גוויס עם 4 שקעים כאלה (עבור כל חדר), ובכל חדר גוויס עם שקע יחיד כזה. ואז גם לא אצטרך פאטצ' פאנל. האם זה פיתרון טוב?
שאלה לגבי הכבל: אני צריך כבל רגיל ולא מוצלב, נכון?

chenta
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #6 

ארון תקשורת זו תצורה מקובלת אבל ממש לא חובה. הכל תלוי בפרטי הדירה. אם כמו שאתה אומר גם ככה בסלון יהיה המודם/ראוטר, ויש לך דרך לסדר את הכל - אין בכך שום פסול. העיקר שיהיה לך מסודר ונוח.
אני ממחיץ כן לחשוב על גדילה ולוודא שיש לך סידור טוב לכל הציוד שתרצה לשים שם.

למשל-
שקעי חשמל מספיקים ומקום להוסיף מפצל אם צריך.
ארון שתוכל חשים בו את הראוטר ועוד סוויץ אם תצטרך בעתיד.
אם אתה מתכנן בית חכם מבוסס RPi או בקר אחק, אז זה יהיה מקום נוח לשים גם אותו (יצטרך חשמל ופורט רשת).
וחשוב שהכל יהיה מאוורר- אם תרצה להכניס שם הרבה ציוד זה יתחיל להתחמם.

לגבי השקעים שצירפת- אני לא מכיר אבל זה נשמע מעניין ונוח. יחסוך לך אך הלוחץ קרונה.
אז אם תסדר לך מספיק מקום לכל הכבילה שמגיעה מהחדרים זה בהחלט יחסוך לך גם את הפאץ פאנל. (פרקטית יצרת את הפאץ פאנל עם השקעים האלה).
רק תזכור את הכבלים שיתחברו לזה ותראה שיש לך דרך יפה להעביר אותם לראוטר (או שסתם תסדר להם הסתרה- זה יהיה בסלון שלך אחרי הכל :wink:)

ולגבי כבל מוצלב או רגיל- בהנחה שאתה לוחץ את הקונקטורים או מחבר את השקעים- אין לזה משמעות. כלומר- הכבל הוא אותו כבל והרגיל או מוצלב זה סדר הלחיצה בקונקטור.
אז כשתלחץ תוודא שאתה הולך לפי סכימה אחידה. למיטב היכרותי זה נקרא T568B, גם בקונקטור וגם בשקע.

Animor (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #7 

לגבי ארון תקשורת - המודם של בזק/הוט לא מתחמם יותר מדי כשהוא נמצא בתוך ארון תקשורת סגור? ובטח כשמוסיפים לשם גם נתב וסוויץ'.
אני פתאום מתלבט אם כדאי לעשות שינוי וכן ללכת על ארון תקשורת. למרות שנראה לי שהרווח לא יהיה גדול, את הנתב אני בכל מקרה רוצה לשים בסלון עבור הוויפי, זה מקום מרכזי יותר.

contact64
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 20 פעמים

נושא שלא נקרא #8 

המלצה קטנה - שים בשני הצדדים שקעים - ומהשקע תחבר עם מגשר למחשב או לראוטר.
הרבה פעמים נשבר בקונקטור הקליפס ואז הוא לא יושב טוב בשקע - הרבה יותר קל וזול להחליף מגשר מאשר ללחוץ מחדש את הקונקטור.
בנוסף לזה לא כל כבל שמעבירים בקיר מיועד ללחיצת קונקטור (לדגמא CAT7 - שהוא כבל קשיח ועבה יחסית)

בהחלט יש חשיבות האם הכבל רגיל או מוצלב - רק רגיל!! מוצלב מיועד לחבר שני מחשבים ישירות בלי מתג או ראוטר באמצע.

Animor (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #9 

@contact64
התכנון שלי זה לשים שקע RJ45 בקיר בחדרים ובסלון, ומהשקע לחבר בכבל את'רנט קצר למה שצריך: למשל סוויצ'/נתב בסלון, מחשב בחדר.
האם לזה אתה מתכוון במגשר?
אני לא מתכוון ללכת על cat7, הבנתי מהתגובות כאן שהוא קשיח מדי להשחלה. חשבתי על cat6a באורך 100 מטר ולחתוך אותו, אבל אני רואה שהוא הרבה פחות נמכר. ברוב המקומות מוכרים משום מה cat6 ולא cat6a.

chenta
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #10 

@Animor
פיזור חום ואוורור זה באמת נושא שצריך להתייחס אליו, כמו שגם כתבתי.
אם בארון התקשורת יש רק מודם, לא בטוח שזה בעיה אבל אם תוסיף שם ציוד זה יתחיל להיות בעיה.
יש כל מיני רעיונות לפתרון אבל זה תלוי באיך נראה הארון. בסופו של דבר אתה צריך לאפשר הסעת חום מהציוד החוצה. אם למשל תוכל לארגן פתחי אוורור בדלת הארון, זה עשוי להספיק למאווררים המובנים של הציוד. אם לא- אפשר לעזור ע"י הוספת מאוורר כמו של מחשב, מותקן על הדופן מעל חורי האוורור.
אבל כמו שאמרתי- רק מודם בארון תקשורת סביר לא אמור להיות בעייתי.

לגבי המגשרים- אני כמובן לא אדבר בשם הכותב אבל נראה לי שזה אכן מה שהוא התכוון.

@contact64
לגבי כבל ישר או מוצלב- תקן אותי אם אני טועה אבל למיטב הבנתי ההצלבה היא לא בכבל אלא בקונקטור. כלומר- סדר הגידים בקונקטור קובע האם מדובר במוצלב או ישר. הכבל עצמו, בשני המקרים הוא זהה.
אני מבין נכון?

dmoses
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
נתן תודות: 3 פעמים
קיבל תודות: 11 פעמים

נושא שלא נקרא #11 

Animor, מציע תחשוב על קופסת חשמל/תקשורת מדגם D-18 או D-20., מאחורי נתב בסלון.
בקופסה זו יש 6 שקעי חשמל ו 4 מקומות לתקשורת. (D-20 יש יותר).
תקנה כבל Cat 6 /6A איכותי ולא סיני זול. אני ממליץ על כבל תוצרת טלדור ישראלי או Belden אמריקאי. (אפשר לרכוש אצל ג.ברס)
תשתמש גם בשקעים RJ45 איכותיים כמו 3M או EXCEL.
תשתיות תקשורת זו השקעה מחוייבת איכות, לשנים רבות.

contact64
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 20 פעמים

נושא שלא נקרא #12 

אכן מגשרים הם כבלים מוכנים (יש מאורך 30ס"מ ועד 50 מטר)
ההצלבה היא אכן בקונקטור הכבל זהה.
מצרף קישור למקום שבו מוכרים כבלי 6A
https://tst-israel.co.il/product/%D7%9B%D7%91%D7%9C-%D7%A8%D7%A9%D7%AA-cat6a-%D7%98%D7%9C%D7%93%D7%95%D7%A8-100-%D7%9E%D7%98%D7%A8/

וקישור למתאמי קיסטון שמתאימים לכבל הנ"ל:
https://tst-israel.co.il/product-category/%d7%a9%d7%a7%d7%a2-%d7%a8%d7%a9%d7%aa-rj45/%d7%a9%d7%a7%d7%a2-%d7%a0%d7%a7%d7%91%d7%94-rj45/

(הערה - אין לי כל קשר מסחרי איתם!!)

לא יודע כמה זה יפה לשים בסלון מספר שקעים של רשת - עדיף תמיד לשם ארון תקשורת בפינה סמויה - משם כבל לסלון ולחדרים ובארון תקשורת לשים פנל חיבורים
כמו זה:https://tst-israel.co.il/product/%d7%a4%d7%90%d7%a0%d7%9c-%d7%a8%d7%a9%d7%aa-16%d7%9e%d7%91%d7%95%d7%90%d7%95%d7%aa/

Animor (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #13 

@dmoses, תודה!
הרעיון של קופסת חשמל תקשורת בהחלט מעניין. הבעיה היא שאני צריך 4 פורטים של תקשורת, אבל מה שאני מוצא נראה עם 2 תקשורת ו-2 טלפון.

@contact64, תודה על הקישורים! אתה צודק, אבל כנראה שלשים ארון תקשורת יעלה עוד לא מעט כסף, כי יהיה צורך להעביר לשם את הכבלים של הוט/בזק וכו'.
אני מתכנן לשים בסלון שידה (מתחת לטלוויזיה) שתסתיר את השקעים.

mescaline
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 57 פעמים
קיבל תודות: 143 פעמים

נושא שלא נקרא #14 

29/05/2021 7:05  
Animor כתב:
@contact64
אני לא מתכוון ללכת על cat7, הבנתי מהתגובות כאן שהוא קשיח מדי להשחלה. חשבתי על cat6a באורך 100 מטר ולחתוך אותו, אבל אני רואה שהוא הרבה פחות נמכר. ברוב המקומות מוכרים משום מה cat6 ולא cat6a.
...
זה מראה שכל מה שכתבו, כל מה שקראת וכל מה שהבנת לא נכון.
מבחינת עובי וקשיחות אין הבדל בין CAT7 ל CAT6A

Animor (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #15 

@mescaline איזו הגזמה... לא הבנתי כלום? נו באמת.
היו כאן לפחות שניים שכן המליצו על cat6a, לכן החלטתי ללכת על זה.
גם שוחחתי והתייעצתי עם חנות שמוכרת את הכבלים והקיסטונים, הוא לא אמר שום דבר לגבי השחלה בעייתית של cat6a.
בכל אופן, אם אתה חושב אחרת - אשמח ללמוד. עוד לא קניתי דבר.

שלח תגובה

חזור אל “חשמל חכם ותשתיות”