מאמרים אחרונים

שתף בפייסבוק שיתוף בפייסבוק
RSS - מאמריםמאמרים
RSS - פורומיםפורומים
דווח למנהל דיווח למנהל
קישור לעמוד זה קישור לעמוד זה


בעיה בפטיפון פנסוניק


   פורומים > אודיו > אודיו אנלוגי
מחבר הודעה
novos
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

הצטרף בתאריך:
  Mar 07, 2015
מספר הודעות: 13

 #1  נשלח: שבת 07/03/2015 19:46
בעיה בפטיפון פנסוניק

שלום לכולם,

ברשותי פטיפון של פנסוניק, הדגם מצורף בתמונה.
לאחרונה שמתי לב לבעיה. כאשר אני מתחיל לשמוע תקליט, המחט מתחילה לזוז לכיוון הפנימי יותר של התקליט. (כלומר מהקצה הרחוק של התקליט היא מתחילה להתקרב כל פעם טיפה יותר לכיוון האמצע).

המחט היא קרמית כפולה, כלומר יש שניים וצריך רק ללחוץ עליה כדי שתתהפך למחט השניה. המחט השניה עוד יותר גרועה מהבחינה הזאת.
חשבתי על מספר דברים שיכולים לגרום לבעיה:
-לחץ המחט על התקליט
-בעיה במחט עצמו
-מתח המוזרם לפטיפון

דעתכם?

תודה רבה.

פרופיל | שלח הודעה | חפש
ofiras
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

הצטרף בתאריך:
  Apr 13, 2005

מיקום: חיפה
הבעות תודה: 25
מספר הודעות: 432

 #2  נשלח: א' 08/03/2015 14:59

לא כ״כ ברורה התופעה שלך. שהמחט מתחילה לנוע לכיוון הפינימי של התקליט (שזה מה שהיא צריכה לעשות...) היא קופצת ?
אם כן זה נראה כמו בעיה בכיוון המשקולות ובעיקר במשקולת של האנטי-סקייטינג. עד כמה שאני זוכר, יש בפורום הרבה שרשורים שעוסקים בכיוון המשקולות של זרוע הפטיפון. אם אפשר להוציא את הצלחת של הפטיפון, תנסה להוריד את המחט במספר אזורים, איפה שהיה אמור להיות התקליט ללא צלחת, כך שהיא תהיה באויר ותבדוק אם היא זזה לבד פנימה או החוצה.

אם התופעה היא שרק המחט משנה זוית, כלומר מתעקמת. אז זה כנראה לחץ גדול מדי שמופעל עליה וזה שוב בעית איזון של הזרוע שנפתרת ע״י כיוון המשקולות.

_________________
!If you want something done, do it yourself
http://www.mabel-tech.com
פרופיל | שלח הודעה | חפש
dragon (אילן)
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

הצטרף בתאריך:
  Jun 16, 2006

מיקום: מרכז
הבעות תודה: 486
מספר הודעות: 4729

 #3  נשלח: ב' 09/03/2015 0:49

זה לא 'פטיפון' אלא מערכת משולבת נחותה הכוללת גם פטיפון (או משהו שאמור להיות כזה). גם המחטים האלה רחוקות מלהיות מומלצות להשמעת תקליטים שיקרים לך... אתה רוצה לומר לי שאתה באמת נהנה מהאזנה לתקליטים במערכת הזו? בכל אופן, השאלה שלך אכן לא ברורה אבל ממה שאני מבין נראה שהמחטים שחוקות מדי.
פרופיל | שלח הודעה | חפש
tnsilver
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

הצטרף בתאריך:
  Feb 24, 2012
הבעות תודה: 1340
מספר הודעות: 4166

 #4  נשלח: ב' 09/03/2015 17:50
כמה עובדות מעניינות אודות מחטים קרמיות

 • 1. העובדה הכי מעניינת היא שהמחט בכלל לא קרמית. הראש שאליו מתחברת המחט הזו עושה שימוש בגביש פיאזו-אלקטרי (ממיר אנרגיה מכנית לחשמל) שנקרא 'גביש קרמי' ולכן דבק בהן הכינוי. ראשים קרמיים שונים מהותית מראשים מגנטיים בעיקרון פעולתם (נניח לזאת כרגע) אך הם דורשים הפעלת משקל אנכי גבוה יחסית על המחט והם אינם בררניים, כמחליפיהם המגנטיים, בעשירית הגרם לכאן או לכאן. זרועות בעלות ראשים קרמיים עשויות להיות גולמיות ופחות מעודנות מאלו המיועדות לראשים מגנטיים.

  ה'עסק' יצא מהאופנה בסוף שנות ה-60'. למעשה מ-58', כאשר ראשים מגנטיים החלו להיות נפוצים, המחטים האלה והראש הפיאזו-אלקטרי שאליו הן מחוברות הפכו לפחות ופחות נפוצות. עד תחילת שנות ה-70' עוד היו פטפונים של יצרני תחתית שנמכרו בתצורת מחטים קרמיות.

  ראש פיאזו-אלקטרי מייצר מתח גבוה יחסית ואחד היתרונות שלו הוא האפשרות לחסכון בדרגת הגברה מקדימה (פרה אמפ) - מה שקרץ ליצרנים רבים מפאת החסכון בעלויות והשיווק במחירים אטרקטיביים. היו גם כמה יצרנים שלקחו את זה לרמות אחרות וניצלו היטב את היתרונות של הראש הפיאזו-אלקטרי אבל הם היו 'נישה' והמערכות שלהם דרשו מחוללים ואוסילטורים נוספים וזה פשוט לא תפס.

 • 2. מחטים קרמיות מגיעות בד"כ בתצורת flip כאשר על המוט מותקנות שתי מחטים משני צדדיו והפיכתו גורמת להחלפת המחט. כאשר הידית פונה פנימה (שמאלה) המחט המנגנת היא מחט מיקרו-גרוב למהירויות 45,33,16. נהוג לסמן על ידית המוט בצד מחט המיקרו-גרוב את הסימון LP, שבהקשר הזה קל לזכור כ-Left Pointing. כאשר המחט פונה ימינה (החוצה) המחט המנגנת היא מחט 78 לחריצים שאינם מיקרו גרוב. מחט ה-LP חרוטית יותר למראה ממחט ה-78 שנראית מעוגלת.

  מחטי flip מתלבשות על תפס גומי או פלסטי בשלה שנקרא yoke והוא ידוע לשמצה כחלק שנשבר בקלות. החלפה של מחט כזו צריכה להעשות בזהירות שיא. החומרים האלה לא מחזיקים טוב לאורך שנים וקל מאוד לשבור את אחת מצלעות התפס שאין לו בדרך כלל חלופה.

 • 3. נסיון לנגן תקליט 33 (מיקרו-גרוב) בעזרת מחט 78 דומה לנסיון אונס תרנגולת. המחט גדולה פי ארבע מהחריץ ויש לה סיכוי קלוש ללוות אותו לאורך זמן. זה נשמע גרוע. ההפך עוד פחות בריא מכך, ונסיון לנגן תקליט 78 בעזרת מחט LP (מיקרו-גרוב) גורמת לחרישת תחתית ה-V שבחריץ הרחב ולחפירתו ולא מדובר כאן בהגזמה. מחטים קרמיות זולות ושחוקות לא רק 'חופרות' את החריץ אלא פשוט חורצות חריץ חדש בתחתית החריץ המקורי.

 • 4. מחטים קרמיות מגיעות בשלוש תצורות: א. מחט אוסמיום (Osmium), ב. מחט ספיר וג. מחט יהלום. התצורה הנפוצה במחטים הזולות היתה עד 55' - אוסמיום. מחטי אוסמיום מתחילות להשחק לאחר השמעה של 3 - 4 תקליטים. מחט אוסמיום שחוקה 'מקבלת' זווית שמאפשרת לחתוך זכוכית בעזרתה. לאחר 10 השמעות בערך הן מתחילות לחפור את התקליט.

  מחטי ספיר עמידות יותר והן יכולות לספוג 35 - 40 השמעות לפני שהן מאבדות את צורתן ומתחילות להזיק לויניל. מחטים קרמיות דורשות VTF של 3 - 8 גרם וכאשר דובר במקרים נדירים של מערכות 'הי-פי' של התקופה, כמו למשל של GE ,Magnavox או האליטה 'Zenith Micro Touch', שהסתדרו עם 2 - 3 גרם VTF, למחטי ספיר היה יכול להיות אורך חיים מקסימלי של עד 75 השמעות. למחטי יהלום יש יכולת עמידות פי 30 יותר מספיר.

  מחט יהלום נראית שקופה תחת הגדלה - מחט ספיר נראית כהה ואף שחורה. מחטים קרמיות בעלות שני יהלומים הן נדירות ונהוג שמחט קרמית מגיעה עם צירוף יהלום\ספיר או שני ספירים. בדרך כלל מוצאים מחטי אוסמיום. העלות של מחט יהלום כפולה בסוף שנות ה-50' היתה באזור ה-$16 של אז, בעוד שמחט רגילה (אוסמיום) עלתה פחות משני דולרים ואם אני זוכר נכון משנות ילדותי הן הגיעו במחסניות של 5 או 10 יחידות.

 • 5. את היצרנים ה'נחשבים' של מחטים קרמיות אפשר לספור על אצבעות יד אחת: Sonotone, Astatic, Electro-Voice והחברה הבריטית Collaro. בארה"ב היו נפוצות המחטים של היצרן ההולנדי Ronette.

 • 6. כאשר לא מדובר בפטפוני 'הי-אנד' של שנות ה-60', בעלי זרועות שמאפשרות שליטה ובקרה על ערכי VTF מדוייקים, אנטי סקייט ושאר ירקות שיועדו למחטים קרמיות, ולא מדובר במחט יהלום מבית יצרן מוכר במצב ידוע - יש להמנע בכל מחיר מניגון תקליט LP במחט קרמית. לצערי, רוב הפטפונים שבנמצא ושעושים שימוש במחטים קרמיות בשנת 2015 הם בדיוק מהסוג שתאר (בחינניות) קודמי .
(3) הבעות תודה: capten , roeitag , avilavi
פרופיל | שלח הודעה | חפש
dragon (אילן)
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

הצטרף בתאריך:
  Jun 16, 2006

מיקום: מרכז
הבעות תודה: 486
מספר הודעות: 4729

 #5  נשלח: ב' 09/03/2015 20:14

tnsilver
הזכרת לי שהראשים האלה היו ידועים בישראל גם בשם 'ראש קריסטלי' (=גבישי).
פרופיל | שלח הודעה | חפש
novos
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

הצטרף בתאריך:
  Mar 07, 2015
מספר הודעות: 13

 #6  נשלח: ד' 11/03/2015 18:08

ראשית, תודה על התגובות.
שנית, מה ניתן לעשות בנושא? האם ניתן להחליף את המחט? זה יעזור?
אם כן, האם ניתן להחליף למחט מגנטית?
ואיך בכלל ניתן להחליף לראש כמו בתמונה? לא מצאתי באינטרנט.

תודה לעונים.
פרופיל | שלח הודעה | חפש
tnsilver
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

הצטרף בתאריך:
  Feb 24, 2012
הבעות תודה: 1340
מספר הודעות: 4166

 #7  נשלח: ה' 12/03/2015 0:52

רכיב הפטפון במערכת הזו הוא, ככל הנראה, של BSR. מחטים מתאימות אפשר למצוא כאן או כאן. בדוק מה כתוב על המחט וודא שהמספר תואם. לא ניתן להחליף לראש מגנטי - הפטפון בנוי כך שהזרוע עוברת מעל המנוע וזה יגרום להמהומים. הזרוע הגולמית משהו אינה מתאימה ממילא לראש מגנטי. וותר. זוהי יחידה מעידן אחר. חבל על כל סנט שהולך בכיוון הזה.
פרופיל | שלח הודעה | חפש
dragon (אילן)
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

הצטרף בתאריך:
  Jun 16, 2006

מיקום: מרכז
הבעות תודה: 486
מספר הודעות: 4729

 #8  נשלח: ה' 12/03/2015 11:13

פעם היה ניתן להשיג מחטים כאלה גם בחנויות אלטע-זאכן בישראל (חנויות חשמל ואלקטרוניקה ישנות שעוד היו להן מלאים מפעם) אבל אני לא מכיר כאלה היום שיודע בוודאות שיש להן. אתה יכול לנסות ב"אדר" ברחוב החשמונאים בת"א, סיכוי טוב שיש להם אם כי קרוב לוודאי שזה יהיה יקר יותר מחו"ל... אולי גם ב"רדיו הכוכב" במלך ג'ורג'. אבל כמו שטומי אמר, זה לא שווה השקעה.
פרופיל | שלח הודעה | חפש
כל הזמנים הם שעון קיץ - ישראל (GMT+3) הצג הודעות קודמות:    
פורומים > אודיו אנלוגי


  
    שם משתמש:
נתוני כניסה לכל אתרי HT:

  סיסמא:
 

  


 | 

קפוץ אל: 
לא ניתן לשלוח הודעות בפורום זה
לא ניתן להגיב להודעות בפורום זה
לא ניתן לערוך את הודעותיך בפורום זה
לא ניתן למחוק את הודעותיך בפורום זה
לא ניתן להצביע לסקרים בפורום זה
לא ניתן לצרף קבצים בפורום זה
לא ניתן להוריד קבצים בפורום זה

תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht